Asus ProArt PA32UCG-K
WORLD’S 1st HDR 1600 Nits & 120 Hz Monitor*
It’s time to experience ASUS ProArt Display PA32UCG-K – the world’s first HDR 1600 display with up to a 120 Hz Variable Refresh Rate. Its mini-LED backlight provides 1600 nits peak brightness and 1000 nits of sustained brightness without partial patch limitation, and industry-leading Delta E < 1 color difference. In addition, convenient hardware calibration, new HDMI(v2.1) and Thunderbolt™ 3 of rich connectivity options make creative workflows seamless and efficient, perfect for content creators.
Empowering content creators
Take advantage of the 48 to 120 Hz refresh rate to create fast-rendering games and conduct quality checks on a single display. | The 32-inch mini-LED backlit 4K panel offers higher luminance and deeper black hues for exceptional color contrast and accurate reproduction of HDR content. | Factory pre-calibration ensures industry-leading color fidelity, and a wide color gamut and Delta E < 1 color difference ensures outstanding color accuracy. |
Impeccably detailed visuals
32-inch | 4K HDR | Mini LED 1152 zones local dimming |
%20%E2%80%94%20Scaled%20(80_).png)
Deeper blacks, brighter whites
Excellent color and contrast from any viewing angle
Create in ultra-vivid HDR
ASUS Smart HDR Technology
%20%E2%80%94%20Scaled%20(72_).png)
Transform viewing experiences
98% DCI-P3 | 100% Rec. 709 | True 10-bit |
Ideal for game developers and video editors
PA32UCG-K offers up to a 120 Hz variable refresh rate (VRR) with FreeSync Premium Pro, allowing game developers to create fast-rendering games and conduct quality checks on one display. HDMI(v2.1) with 4K 120 Hz support also makes it ideal for video editors, enabling them to work with high-quality, detailed visuals at supersmooth frame rates delivers comfortable viewing experience.
120Hz Refresh Rate | AMD FreeSync Premium Pro |
Tech Specs
Display
Panel Size (inch) : 32
Pixels Per Inch (PPI) : 138
Aspect Ratio : 16:9
Display Viewing Area (H x V) : 708.48 x 398.52 mm
Display Surface : Anti-Glare
Backlight Type : Mini-LED
Panel Type : IPS
Viewing Angle (CR≧10, H/V) : 178°/ 178°
Pixel Pitch : 0.1845mm
Resolution : 3840x2160
Color Space (sRGB) : 100%
Color Space (Adobe RGB) : 99.5%
Color Space (DCI-P3) : 98%
Color Space (Rec.2020) : 85%
Brightness (HDR, Peak) : 1,600 cd/㎡
Brightness (Typ.) : 1000cd/㎡
Contrast Ratio (HDR, Max) : 1,000,000:1
Contrast Ratio (Typ.) : 1000:1
Display Colors : 1073.7M (10 bit)
Response Time : 5ms(GTG)
Refresh Rate (Max) : 120Hz
HDR (High Dynamic Range) Support : HDR10
HDR (High Dynamic Range) Support : HLG
HDR (High Dynamic Range) Support : Dolby Vision
Flicker-free : Yes
Features
Trace Free Technology : Yes
ProArt Preset : Standard
ProArt Preset : sRGB
ProArt Preset : Adobe RGB
ProArt Preset : DCI-P3
ProArt Preset : Rec.2020
ProArt Preset : DICOM
ProArt Preset : Rec.709
ProArt Preset : HDR_PQ DCI
ProArt Preset : HDR_PQ Rec.2020
ProArt Preset : HDR_HLG
ProArt Preset : HDR_HLG DCI
ProArt Preset : Dolby Vision
ProArt Preset : User mode1
ProArt Preset : User mode2
Color Temp. Selection : Yes (5 modes)
Color Adjustment : 6-axis adjustment (R,G,B,C,M,Y)
Gamma Adjustment : Yes (Support Gamma 1.8/2.0/2.2/2.4/2.6)
Color Accuracy : △E< 1
ASUS ProArt Hardware Calibration : Yes
ProArt Palette : Yes
QuickFit : Yes
PIP / PBP Technology : Yes, support PBP only
HDCP : Yes, 2.2
VRR Technology : Yes (Adaptive-Sync)
Motion Sync : Yes
HDR Preview : Yes
Low Blue Light : Yes
Multiple HDR Mode : Yes
Audio
Speaker : Yes (3Wx2)
I/O Ports
Thunderbolt 3 x 2 (Daisy Chain)
DisplayPort 1.4 DSC x 1
HDMI(v2.1) x 1 (FRL)
HDMI(v2.0) x 2
USB Hub : 3x USB 3.2 Gen 2 Type-A
Earphone Jack : Yes
USB-C Power Delivery : 60W
Signal Frequency
Digital Signal Frequency : HDMI(v2.1), DisplayPort, Thunderbolt™ 3:180~264 KHz (H) / 48~120Hz (V)
HDMI(v2.0) : 180~264 KHz (H) / 48~60Hz(V)
Power Consumption
Power Consumption : <55W
Power Saving Mode : <0.5W
Power Off Mode : 0W (hard switch)
Voltage : 100-240V, 50/60Hz
Mechanical Design
Tilt : Yes (+23° ~ -5°)
Swivel : Yes (+60° ~ -60°)
Pivot : Yes (+90° ~ -90°)
Height Adjustment : 0~130mm
Ambient Light Sensor : Yes
VESA Wall Mounting : 100x100mm
Kensington Lock : Yes
Dimensions (Esti.)
Phys. Dimension (W x H x D) : 72.70 x 60.00 x 24.00 cm (28.62" x 23.62" x 9.45")
Phys. Dimension without Stand (W x H x D) : 72.70 x 42.60 x 9.30 cm (28.62" x 16.77" x 3.66")
Weight (Esti.)
Net Weight : 18.3 kg (40.34 lbs)
Net Weight without Stand : 9.7 kg (21.38 lbs)
Net Weight : 14.64 kg (32.28 lbs)
Certificate
TÜV Flicker-free
TÜV Low Blue Light
VESA DisplayHDR 1400
AMD FreeSync Premium Pro
Calman Ready
Виж още Монитори Asus
Виж всички Монитори в категорията
| DisplayPort: | Да |
|---|---|
| HDMI: | Да |
| DVI: | Не |
| Mini DisplayPort: | Не |
| Thunderbolt: | Да |
| USB Type-C: | Не |
| USB Type-А: | Да |
| VGA (D-Sub): | Не |
| Гама: | Професионален |
|---|---|
| Екран размер: | 32" (81.28 cm) |
| Разделителна способност (max): | 3840 x 2160 |
| Аспект изображение: | 16:9 |
| Тип матрица: | IPS |
| Честота на опресняване: | 120 Hz |