TP-Link Omada DS1016G
Omada 16-Port Gigabit Unmanaged Rackmount Switch
- 16× 10/100/1000Mbps RJ45 ports
- Innovative energy-efficient technology saves power consumption
- Supports MAC address self-learning and auto MDI/MDIX
- Standard 19-inch rack-mountable steel case
- Isolation Mode allows one-click client traffic separation for higher security and performance
- Monitor and address loop-related issues within your network structure to prevent disruptions caused by looping
- Plug and Play. No configuration or central management required.


QoS for a Lag-Free Experience
QoS (Quality of Service) ensures smooth traffic for latency sensitive applications under limited bandwidth resources, such as voice and video.

| ХАРДУЕРНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ | |
|---|---|
| Стандарти и протоколи | IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab , IEEE 802.3x, IEEE 802.1p |
| Интерфейс | 16× 10/100/1000Mbps RJ45 Ports (Auto Negotiation/Auto MDI/MDIX) |
| Мрежова медия | • 10BASE-T: UTP category 3, 4, 5 cable (maximum 100m) • 100BASE-TX/1000BASE-T: UTP category 5, 5e or above cable (maximum 100m) |
| Брой вентилатори | Fanless |
| Защита с физическо заключване | Yes |
| Захранване | 100-240VAC, 50/60Hz |
| Размери (Ш x Д x В ) | 17.3 × 5.5 × 1.7 in (440 × 140 × 44 mm) |
| Монтаж | Rack Mountable |
| Макс. консумация на енергия | 10.68 W (220 V / 50 Hz) |
| Max Heat Dissipation | 36.31 BTU/h |
| ПРОИЗВОДИТЕЛНОСТ | |
|---|---|
| Комутационен капацитет | 32Gbps |
| Скорост на предаване на пакети данни | 23.8Mpps |
| Таблица на МАС адресите | 8K |
| Jumbo кадър | 10KB |
| СОФТУЕРНИ ХАРАКТЕРИСТИКИ | |
|---|---|
| Разширени характеристики | • Isolation Mode: Ports 1-14 • Loop Prevention: Ports 1-16 • 802.1P/DSCP QoS • Green Ethernet technology |
| Метод на трансфер | Store and Forward |
Виж още Суич TP-Link
Виж всички продукти Суич в категорията
Технически характеристики
| Брой портове: | 16 |
|---|---|
| Максимална скорост: | 1 Gbit/s |
| Стандарт: | 802.3x |
| Управляем: | Не |
Добави Ревю / Въпрос
Оцени продукта или задай въпрос?
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
Свързани продукти
Суич Ruijie RG-ES205GC-P, 1000 Mbps, 5 порта, 5x 10/100/1000Mbps RJ45 (4x PoE+)54.02 €
/105.66 лв
Суич Cudy GS1016L, 16 порта, 1000Mbps, 16x 10/100/1000Mbps53.93 €
/105.48 лв
Суич Mercusys MS110GMP, 1000Mbps, 10 порта, 8x 10/100/1000Mbps RJ-45 PoE, 2x 1000Mbps RJ-4554.36 €
/106.32 лв







