LS1210P
8-Port 10/100Mbps+2-Port Gigabit Desktop Switch with 8-Port PoE+
- 8× 10/100 Mbps PoE+ ports with up to 30 W PoE output per port
- 2x Gigabit non-PoE Ports
- 96 W total PoE budget
- Up to 250 m (820ft) data and power transmitting range under Extend Mode
- Isolation Mode allows one-click client traffic separation for higher security and performance
- PoE Auto Recovery guarantees stable operation of PoE devices by automatically rebooting the dropped or unresponsive PD devices
- Simply plug and play for instant connectivity with no configuration required
- Fanless design reduces power consumption and ensures silent operation, ideal for noise-sensitive homes or businesses
- Desktop / Wall-mounting
The LS1210P is an 8-Port 10/100Mbps + 2-Port Gigabit Desktop Switch with 8 ports supporting the PoE+ standard. It offers a simple way to expand a wired network by transferring power and data over a single Ethernet Cable. It provides a total power budget of 96 W*, with up to 30 W per port. It supports up to 250 m (820ft) data and power transmitting range under Extend Mode**, and featured with Isolation Mode & PoE Auto Recovery, LS1210P is ideal for surveillance scenario.

| HARDWARE FEATURES | |
|---|---|
| Standards and Protocols | IEEE 802.3, IEEE 802.3i, IEEE 802.3u, IEEE 802.3x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3ab |
| Interface | • 8*10/100 Mbps PoE+ RJ45 Ports + 2*10/100/1000Mbps RJ45 Ports • AUTO Negotiation/AUTO MDI/MDIX |
| Network Media | • 10BASE-T: UTP category 3, 4, 5 cable (maximum 100m) • 100BASE-TX: UTP category 5 or above cable (maximum 100m) • 1000BASE-T: UTP category 5e or above cable (maximum 100m) |
| Fan Quantity | Fanless |
| External Power Supply | External Power Adapter (Power Input: 220~240V, 50/60Hz (NV), Output: 53.5 VDC / 1.92 A) |
| LED | Power, Link/Act, PoE Status |
| Packet Forwarding Rate | 4.1664Mpps |
| PoE Ports (RJ45) | Standard: 802.3 af/at compliant PoE Ports: Port 1- Port 8 Power Supply: 96 W |
| Dimensions ( W x D x H ) | 6.7×3.9×1.1 in (171×98×27 mm) |
| Max. Power Consumption | 99.52 W |
| Max. Heat Dissipation | 338.368 BTU/h |
| PERFORMANCE | |
|---|---|
| Switching Capacity | 5.6 Gbps |
| Packet Buffer Memory | 2 Mbit |
| Advanced Features | • Extend Mode (Ports 1-8) • Isolation Mode (Ports 1-8) • PoE Auto Recovery (Ports 1-8) |
| Jumbo Frame | 2 KB |
| SOFTWARE FEATURES | |
|---|---|
| MAC Address Table | 2K |
| Transmission Method | Store-And-Forward |
Виж още Суич TP-Link
Виж всички продукти Суич в категорията
| Брой портове: | 10 |
|---|---|
| Максимална скорост: | 1 Gbit/s |
| Стандарт: | 802.3ab |
| Управляем: | Не е указано |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
Суич TP-Link DS105GP, 1000 Mbps, 5 порта, 5x 10/100/1000Mbps RJ-4532.99 €
/64.53 лв
Суич TP-Link TL-SF1005P, 100Mbps, 5x LAN10/100Mbps, 4x PoE32.86 €
/64.26 лв
Суич TP-Link TL-SG1005LP, 1000Mbps, 5 порта, 5x 10/100/1000, 4x PoE+32.86 €
/64.26 лв

