DS1018GMP
Omada 18-Port Gigabit Unmanaged Rackmount Switch with 16-Port PoE+
- 16× Gigabit PoE+ RJ45 ports and 2× Combo Gigabit SFP slots
- High PoE power budget with up to 30 W for each PoE port and 250 W* for all PoE ports
- Working with IEEE 802.3af/at compliant PDs
- Up to 250m data and power transmitting range under Extend Mode**
- Priority mode for ports 1–4 to guarantees the quality of sensitive applications like video monitor
- Isolation Mode allows one-click client traffic separation for higher security and performance
- PoE Auto Recovery guarantees stable operation of PoE devices by automatically rebooting the dropped or unresponsive PD devices
- Plug and Play. No configuration or central management required.


Power over Ethernet, Flexible Network Deployment
Compliant with the IEEE 802.3af/at PoE standards, the switch supports a total PoE power budget of 250 W with 30 W max per PoE+ port. When total power consumption exceeds 250 W, the intelligent power management will cut the lower priority ports power to protect devices from damage.

| HARDWARE FEATURES | |
|---|---|
| Standards and Protocols | IEEE 802.3, IEEE 802.3u, IEEE 802.3ab, IEEE 802.3x, IEEE 802.3af, IEEE 802.3at, IEEE 802.3z, IEEE 802.1p |
| Interface | • 16× 10/100/1000 Mbps PoE+ RJ45 ports • 2× Combo Gigabit SFP slots |
| Network Media | • 10BASE-T: UTP category 3, 4, 5 cable (maximum 100m) • EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) • 100BASE-TX: UTP category 5, 5e cable (maximum 100m) • EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) • 1000BASE-T: UTP category 5, 5e, 6 or above cable (maximum 100m) • EIA/TIA-568 100Ω STP (maximum 100m) • 1000BASE-X MMF, SMF |
| Fan Quantity | 2 |
| Physical Security Lock | Yes |
| Power Supply | 100–240 VAC, 50/60 Hz |
| PoE+ Ports(RJ45) | • Standard: 802.3at/802.3af compliant • PoE Ports: Ports 1–16 • PoE Power Budget: 250 W |
| Dimensions ( W x D x H ) | 17.3 × 7.1 × 1.73 in (440 × 180 × 44 mm) |
| Mounting | Rack Mountable |
| Max Power Consumption | • 19 W (220/50 Hz. no PD connected) • 293.34 W (220/50 Hz. with 250 W PD connected) |
| Max Heat Dissipation | • 64.79 BTU/h (no PD connected) • 1000.29 BTU/h (with 250 W PD connected) |
| PERFORMANCE | |
|---|---|
| Switching Capacity | 36 Gbps |
| Packet Forwarding Rate | 26.78 Mbps |
| MAC Address Table | 8K |
| Packet Buffer Memory | 4.1 Mbit |
| Advanced Functions | • Compatible With IEEE 802.3af/at Compliant PDs • Extend Mode: Ports 1–4** • Priority Mode: Ports 1–4 • Isolation Mode: Ports 1-8/9-16 • PoE Auto Recovery: Ports 1-16 • Mac Address Auto-Learning and Auto-Aging • 802.1p/DSCP QoS • IEEE802.3x Flow Control |
| Jumbo Frame | 10 KB |
Виж още Суич TP-Link
Виж всички продукти Суич в категорията
| Брой портове: | 18 |
|---|---|
| Максимална скорост: | 1 Gbit/s |
| Стандарт: | IEEE 802.3z |
| Управляем: | Не |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта



-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
10.02 €
/19.59 лв
-
6.00 €
/11.73 лв
-
3.70 €
/7.24 лв
-
25.20 €
/49.29 лв
-
19.63 €
/38.39 лв
-
75.57 €
/147.80 лв
-
29.47 €
/57.63 лв
-
40.66 €
/79.52 лв
-
19.57 €
/38.27 лв
-
10.13 €
/19.82 лв
13.37 € -
36.14 €
/70.68 лв
-
127.53 €
/249.42 лв
-
111.97 €
/219.00 лв
-
29.18 €
/57.07 лв
-
19.19 €
/37.53 лв
-
37.61 €
/73.56 лв
-
16.34 €
/31.97 лв
-
27.73 €
/54.24 лв
-
8.56 €
/16.74 лв
-
12.21 €
/23.89 лв
-
15.77 €
/30.83 лв
-
13.78 €
/26.95 лв
-
13.99 €
/27.36 лв
-
10.02 €
/19.59 лв
-
18.70 €
/36.57 лв
-
5.97 €
/11.68 лв
6.84 € -
24.99 €
/48.88 лв
-
21.95 €
/42.94 лв
-
29.47 €
/57.63 лв
-
29.47 €
/57.63 лв
-
186.73 €
/365.22 лв
-
77.72 €
/152.00 лв
-
8.45 €
/16.53 лв
-
24.99 €
/48.88 лв
-
25.10 €
/49.08 лв
-
120.99 €
/236.63 лв
-
6.00 €
/11.73 лв
-
389.77 €
/762.33 лв
-
231.90 €
/453.55 лв
-
98.59 €
/192.82 лв
-
24.99 €
/48.88 лв
-
13.99 €
/27.36 лв
-
17.57 €
/34.36 лв
-
4.00 €
/7.82 лв
-
168.87 €
/330.28 лв
-
24.99 €
/48.88 лв
-
141.78 €
/277.30 лв
-
24.99 €
/48.88 лв
-
183.68 €
/359.26 лв
-
481.12 €
/940.98 лв
-
34.80 €
/68.07 лв
-
40.90 €
/79.99 лв
-
239.99 €
/469.38 лв
284.99 € -
27.94 €
/54.65 лв
-
263.13 €
/514.64 лв
-
50.36 €
/98.50 лв
-
301.66 €
/589.99 лв
-
616.70 €
/1206.16 лв
-
23.59 €
/46.14 лв
-
1098.98 €
/2149.41 лв
-
613.03 €
/1198.99 лв
-
122.70 €
/239.99 лв
-
44.99 €
/87.99 лв
-
51.70 €
/101.11 лв
-
73.85 €
/144.44 лв
-
62.41 €
/122.07 лв
-
18.12 €
/35.44 лв
-
114.18 €
/223.31 лв
-
26.05 €
/50.95 лв
-
245.85 €
/480.83 лв
255.78 € -
46.57 €
/91.08 лв
50.35 € -
17.12 €
/33.48 лв
23.62 € -
10.13 €
/19.82 лв
13.37 € -
239.99 €
/469.38 лв
284.99 € -
23.88 €
/46.71 лв
26.86 € -
5.97 €
/11.68 лв
6.84 €
Суич Dahua CS4218-16ET-240, 16 порта, 16x 10/100Mbps RJ45 (PoE), 2x 10/100/1000Mbps RJ45 (Combo), 2x 10/100/1000Mbps SFP (Combo)244.57 €
/478.34 лв
Суич Ruijie RG-ES220GS-P, 1000 Mbps, 20 порта, 16x 10/100/1000Mbps RJ45 (PoE), 2x 10/100/1000 RJ45, 2x 1Gbs SFP243.42 €
/476.10 лв
Суич Ruijie RG-NBS3200-24GT4XS, 1000 Mbps, 28 порта, 24x 10/100/1000BASE-T, 4x SFP+248.34 €
/485.70 лв












































































