TP-Link DS1008X
Omada 8-Port 10G Unmanaged Desktop/Rackmount Switch
- Eight 10 Gbps Ports. 8× 10-Gigabit ports unlock the highest performance of your 10G/Multi-Gig bandwidth and devices, and provide up to 160 Gbps of switching capacity.
- Lightning-Fast Connections. Provides lightning-fast connections to 10G NAS, Server, 10G PCIe Adapter/ NIC, gaming computer, 2.5G/5G/10G WiFi 6 AP, 8K video, and more.
- Ideal for Various Scenarios. Built for lightning-fast connections in business and home offices, workstations, LAN parties, and home entertainment.
- Optimal 5-Speed Connections. Auto-negotiation for 5-speed (100Mbps/1G/2.5G/5G/10G) connections provide optimal performance.
- Plug and Play. No configuration or central management required.



| Category | Specification |
|---|---|
| HARDWARE FEATURES | |
| Standards and Protocols | IEEE 802.3, 802.3u, 802.3ab, 802.3x, 802.1p, 802.3an, 802.3bz |
| Interface | • 8× 100Mbps/1Gbps/2.5Gbps/5Gbps/10Gbps Ports• Auto-Negotiation• Auto-MDI/MDIX |
| Fan Quantity | 1 |
| External Power Supply | 100–240 VAC, 50/60 Hz, 0.8A |
| LED | • System Power: 1• Link/Act Indicators: 2 per port (built into each RJ45 port) |
| Dimensions (W × D × H) | 11.6 × 7.1 × 1.7 in (294 × 180 × 44 mm) |
| Max. Power Consumption | 31.2 W |
| PERFORMANCE | |
| Switching Capacity | 160 Gbps |
| Packet Forwarding Rate | 119.0 Mpps |
| MAC Address Table | 16 K |
| Packet Buffer Memory | 12 Mbit |
| Jumbo Frame | 12 KB |
| SOFTWARE FEATURES | |
| Advanced Features | • 802.3X Flow Control• 802.1p/DSCP QoS |
| Transmission Method | Store and Forward |
Виж още Суич TP-Link
Виж всички продукти Суич в категорията
Технически характеристики
| Брой портове: | 8 |
|---|---|
| Максимална скорост: | 10 Gbit/s |
| Стандарт: | IEEE 802.3z |
| Управляем: | Не |
Добави Ревю / Въпрос
Оцени продукта или задай въпрос?
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
Вземи на изплащане 



Свързани продукти
Суич Dahua PFS4218-16GT-130, 20 порта, 16x 10/100/1000Mbps RJ45 (PoE), 2x 10/100/1000Mbps RJ45 (uplink)(combo), 2x SFP529.14 €
/1034.91 лв
Суич Ruijie RG-NBS3100-48GT4SFP-P-V2, 1000 Mbps, 52 порта, 48x 10/100/1000Mbps RJ45 (PoE+), 4x SFP528.30 €
/1033.26 лв
Суич Ubiquiti UISP-R-Pro, 1000 Mbps, 13 порта, 9x 10/100/1000 Mbps, 4x SFP+539.87 €
/1055.89 лв











