Tapo C460
Battery-Powered Outdoor Security Camera
- 4K Ultimate Clarity: The camera features 4K 8MP resolution for superior clarity with upgraded image sensor, processor and lens.
- Wire-Free, Installs Almost Anywhere: Eliminates the need for outlets and enables flexible placement. Add security to your home, wherever, whenever.
- Easily Adjust to the Best Angle: Monitor from any angle with the adjustable magnetic base.
- Starlight Color Night Vision: Capture vibrant images in low light. Enhance security with a starlight sensor, and built-in spotlights.
- Power that Lasts: Reduce the hassle of recharging with its 10000mAh battery ensuring up to 200 days1 of uninterrupted performance on a single charge.
- Free AI Detection: Using AI technology, the camera provides alerts as it identifies people, pets, and vehicles, reducing false alerts and unnecessary notifications.
- Flexible Storage Options: Choose from local microSD storage up to 512GB2 or the secure Tapo Care3 cloud service for additional peace of mind.
- Intelligent Phone Notifications: Customize activity zones for precise motion detection and phone alerts, focusing on what truly matters.
- IP66 Weatherproof: Offers excellent waterproof and dustproof performance for outdoor scenarios.
- Tapo Solar Panel Supported: Keep you camera working around the clock with Tapo solar panels.


Accurately Identify with Starlight Color Night Vision
With a highly sensitive starlight sensor and integrated spotlights, enjoy full-color night vision. Enhanced colors offer improved context and detail for quicker, more accurate observations.

Enduring Power for Continuous Security
With its remarkable 10,000mAh built-in rechargeable battery,
Tapo C460 reduces the frequency of recharges, providing up to 200 days of uninterrupted performance on a single charge.

Endless Solar Power,
Maintenance-Free
Enjoy a maintenance-free security experience with the Tapo Solar Panel (sold separately), ensuring uninterrupted power supply.

| Specification | Details |
|---|---|
| Image Sensor | 1/2.7” Progressive Scan CMOS Starlight Sensor |
| Lens | Focal Length: 3.17 mm |
| Aperture | F1.65 |
| Field of View | 134° (Diagonal), 113° (Horizontal), 59° (Vertical) |
| Night Vision | 4× 850 nm IR LEDs (49 ft / 14.9 m) |
| Color Night Vision | Yes |
| Lighting | 2× Built-in Spotlights, Motion Activated, App-Controlled |
| Interface & Button | 1× Power ON/OFF button, 1× Reset button, 1× MicroSD Card Slot |
| Maximum Resolution | 4K 8MP (3840 × 2160 px) |
| Frame Rate | 15 fps |
| Digital Zoom | 18X |
| Live View | Yes |
| Image Enhancement | 3DNR, WDR |
| Audio Input & Output | Built-in Microphone and Speaker |
| Audio Communication | Two-Way Audio with Noise Cancellation |
| Siren Volume | 100 dBA (10-cm), 80 dBA (100-cm) |
| Local Storage | MicroSD Card Slot on Camera (Up to 512 GB) |
| Cloud Storage | Tapo Care Cloud Storage Services (Subscription required) |
| Sensor | Single Motion Sensor (FOV: 120° horizontal), Single Ambient Light Sensors |
| AI Detection | Motion Detection, Person Detection, Pet Detection, Vehicle Detection |
| Activity Zones | Yes |
| Output Notification | System Notification, System Notification with Snapshot (Tapo Care Services) |
| Network Connectivity | Connect via Wi-Fi |
| Wireless Connectivity | IEEE 802.11b/g/n 2.4 GHz, IEEE 802.11a/n 5 GHz |
| Security | 128-bit AES Encryption with SSL/TLS, WPA/WPA2-PSK |
| Power Source | 10000 mAh Built-in Rechargeable Lithium-ion Battery, Optional Solar Panel: Tapo A201 (sold separately) |
| Input Voltage | Adapter Input: 100-240 V, 50/60 Hz (Not included) |
| Output Voltage | Adapter Output: 5.0 V, 2.0 A (Not included) |
| Smart Integration | Google Assistant, Amazon Alexa |
| Weather Resistance | IP66 |
| System Requirements | Tapo App: iOS 11.0 or higher, Android 5.0 or higher |
| Mounting Options | Ceiling-Mounted, Wall-Mounted |
| Operating Temperature | -20℃ ~ 45℃ |
| Storage Temperature | -20℃ ~ 60℃ |
| Operating Humidity | 10% ~ 90% RH, Non-condensing |
| Storage Humidity | 0% ~ 90% RH, Non-condensing |
| Charging Temperature | 0 ~ 50℃ |
| Dimensions (W × D × H) | Camera Dimensions: D2.55 × 4.51 in (D64.8 × 114.6 mm) |
Виж още Цифрови IP камери TP-Link
Виж всички Цифрови IP камери в категорията
| Вертикална: | Насочени ("bullet") камери |
|---|---|
| Резолюция: | 4K |
| Управляема: | Неуправляема |
| Аудио: | Двупосочно |
| Безжична: | Да |
| Външен монтаж: | Да |
| IR Осветление: | Да |
| Термокамера: | Не |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
95.54 €
/186.87 лв
-
60.22 €
/117.77 лв
-
33.14 €
/64.82 лв
-
67.20 €
/131.43 лв
-
72.34 €
/141.49 лв
-
41.99 €
/82.13 лв
-
45.99 €
/89.95 лв
-
31.36 €
/61.34 лв
-
67.71 €
/132.43 лв
69.13 € -
152.12 €
/297.51 лв
-
63.15 €
/123.50 лв
-
44.98 €
/87.97 лв
-
61.80 €
/120.86 лв
-
56.91 €
/111.31 лв
-
82.26 €
/160.88 лв
-
49.52 €
/96.86 лв
-
108.57 €
/212.35 лв
-
108.57 €
/212.35 лв
-
19.88 €
/38.89 лв
-
63.15 €
/123.50 лв
-
25.69 €
/50.25 лв
-
41.99 €
/82.13 лв
-
26.29 €
/51.41 лв
-
25.69 €
/50.25 лв
-
10.00 €
/19.55 лв
-
29.64 €
/57.97 лв
-
45.99 €
/89.95 лв
-
45.36 €
/88.71 лв
-
56.31 €
/110.12 лв
-
88.68 €
/173.45 лв
-
174.78 €
/341.84 лв
-
29.64 €
/57.97 лв
-
48.00 €
/93.88 лв
64.80 € -
41.99 €
/82.13 лв
-
66.86 €
/130.76 лв
-
99.18 €
/193.99 лв
-
88.00 €
/172.11 лв
-
44.54 €
/87.12 лв
-
17.49 €
/34.21 лв
-
55.50 €
/108.55 лв
-
19.88 €
/38.89 лв
-
41.99 €
/82.13 лв
-
83.99 €
/164.27 лв
-
25.69 €
/50.25 лв
-
44.98 €
/87.97 лв
-
45.99 €
/89.95 лв
-
17.49 €
/34.21 лв
-
26.99 €
/52.79 лв
-
52.99 €
/103.64 лв
-
45.99 €
/89.95 лв
-
386.99 €
/756.89 лв
-
153.38 €
/299.99 лв
-
66.46 €
/129.99 лв
-
250.53 €
/489.99 лв
-
115.04 €
/224.99 лв
-
59.99 €
/117.33 лв
-
59.99 €
/117.33 лв
-
49.99 €
/97.77 лв
52.99 € -
29.99 €
/58.66 лв
-
16.99 €
/33.23 лв
17.59 € -
43.99 €
/86.04 лв
-
178.36 €
/348.85 лв
-
92.99 €
/181.87 лв
-
31.01 €
/60.66 лв
-
155.60 €
/304.34 лв
-
58.48 €
/114.37 лв
-
89.99 €
/176.01 лв
-
20.45 €
/39.99 лв
-
166.16 €
/324.99 лв
-
253.69 €
/496.18 лв
-
255.64 €
/499.99 лв
-
63.99 €
/125.15 лв
-
56.05 €
/109.62 лв
58.31 € -
140.56 €
/274.90 лв
150.09 € -
60.00 €
/117.35 лв
73.20 € -
36.00 €
/70.41 лв
42.00 € -
37.20 €
/72.76 лв
42.00 € -
858.00 €
/1678.10 лв
1078.80 € -
246.00 €
/481.13 лв
253.20 € -
51.60 €
/100.92 лв
56.40 € -
36.00 €
/70.41 лв
42.00 € -
45.60 €
/89.19 лв
49.20 € -
64.80 €
/126.74 лв
73.20 € -
120.00 €
/234.70 лв
145.20 € -
66.00 €
/129.08 лв
87.60 € -
64.80 €
/126.74 лв
70.80 € -
60.00 €
/117.35 лв
70.80 € -
96.00 €
/187.76 лв
126.00 € -
114.00 €
/222.96 лв
175.20 € -
81.60 €
/159.60 лв
111.60 € -
92.40 €
/180.72 лв
114.00 € -
55.20 €
/107.96 лв
56.40 € -
603.60 €
/1180.54 лв
702.00 € -
343.20 €
/671.24 лв
382.80 € -
54.00 €
/105.61 лв
58.80 € -
45.60 €
/89.19 лв
49.20 € -
182.40 €
/356.74 лв
202.80 € -
49.20 €
/96.23 лв
64.80 € -
37.05 €
/72.46 лв
38.28 € -
80.40 €
/157.25 лв
111.60 € -
72.00 €
/140.82 лв
92.40 € -
110.40 €
/215.92 лв
128.40 € -
90.00 €
/176.02 лв
96.00 € -
90.00 €
/176.02 лв
96.00 € -
51.60 €
/100.92 лв
54.00 € -
162.00 €
/316.84 лв
214.80 € -
43.43 €
/84.94 лв
45.60 € -
42.83 €
/83.78 лв
47.67 € -
118.80 €
/232.35 лв
135.60 € -
97.20 €
/190.11 лв
114.00 € -
54.80 €
/107.19 лв
62.12 € -
21.83 €
/42.70 лв
30.98 €
IP камера Dahua IPC-HDBW5431R-ZE-27135, куполна, 4Mpix(2688x1520@30fps), 2.7mm обектив, H.265+/H.265/H.264+/H.264, IR осветеност (до 50 м.), външна IP67, PoE, RJ-45, MicroSD слот (до 256GB)220.01 €
/430.31 лв
IP камера Dahua IPC-HDW2841TM-S-0280B, куполна камера, 8Mpix(3840x2160@20fps), 2.8mm обектив, H.265+/H.265/H.264+/H.264H/H.264B/H.264/MJPEG, IR осветеност (до 30 м.), външна IP67, PoE, microSD до 256GB, микрофон219.43 €
/429.16 лв
IP камера Dahua IPC-HDBW2841E-S-0280B, куполна камерa, 8MPix(3840x2160@30fps), 2.8mm обектив, H.265+/H.265/H.264+/H.264/H.264H/H.264B/MJPEG, IR осветеност (до 30m), външна IP67/IK10, PoE, MicroSD до 256 GB, микрофон219.43 €
/429.16 лв























































































































