InSight S245
VIGI 4MP Full-Color Dome Network Camera
- 4MP Super-High Definition and 24h Full-Color
- People & Vehicle Analytics†
- Human & Vehicle Classification
- Smart Detection
- Smart Video Enhancement Technology
- Active Defense and Two-Way Audio
- IP67 Waterproof and IK10 Vandal-Proof
- H.265+ Compression Technology


People & Vehicle Analytics
Search and filter to people or vehicle of interest based on many different attributes, making post-event search faster and easier.

Human & Vehicle Classification
Distinguish humans and vehicles from other objects and receive more accurate event notifications.

Specifications:
| Category | Specification |
|---|---|
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.7” Progressive Scan CMOS |
| Shutter Speed | 1/3 to 1/10000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Minimum Illumination | 0.005 Lux; 0 Lux with IR/White light |
| Day/Night Mechanism | IR Cut Filter |
| Day/Night Switch | Unified / Scheduled / Auto |
| Lens | |
| Type | Fixed Focal Lens |
| Focal Length | 4 mm |
| Aperture | F1.6 |
| FOV | 4 mm: H: 88°, V: 46°, D: 105.4° |
| Lens Mount | M12*P 0.5 |
| DORI Distance | 4 mm: D: 80 m, O: 33 m, R: 16 m, I: 8 m |
| Angle Adjustment | Pan: 0–346°, Tilt: 0–75°, Rotation: 0–355° |
| Illuminator | |
| IR LED | Qty: 2, Range: 30 m, Wavelength: 850 nm |
| White LED | Qty: 2, Range: 30 m |
| Illuminator Control | Auto / Scheduled / Always On / Always Off |
| Video | |
| Max. Resolution | 2688 x 1520 |
| Main Stream | 50Hz: 1–25 fps, 60Hz: 1–30 fpsResolutions: 2688x1520 to 1280x720Note: Max 20 fps if rotated 90°/270° |
| Sub-Stream | 50Hz: 1–25 fps, 60Hz: 1–30 fpsResolutions: 848x480 to 320x240Note: Max 20 fps if rotated 90°/270° |
| Bit Rate Control | CBR, VBR |
| Compression | Main: H.265+/H.265/H.264+/H.264Sub: H.265/H.264 |
| H.264 Type | High Profile |
| H.265 Type | Main Profile |
| Video Bit Rate | Main: 256 Kbps – 6 MbpsSub: 64 Kbps – 512 Kbps |
| Image | |
| Settings | Mirror, Brightness, Contrast, Saturation, Sharpness, Exposure, WDR, WB, IR Overexposure Prevention, HLC (via software) |
| Enhancement | BLC, 3D DNR, HLC, Smart IR |
| Wide Dynamic Range | 120 dB (Note: DWDR only with People/Vehicle Analytics enabled) |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Privacy Mask | Up to 4 Masks |
| ROI | 1 Region |
| OSD Setting | Yes |
| Audio | |
| Audio Communication | Two-Way Audio |
| Audio Input / Output | Yes / Yes |
| Compression | Yes |
| Sampling Rate | 8 KHz |
| Noise Filtering | Yes |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps (G.711 alaw) |
| Network | |
| Protocols | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, DHCP, DNS, RTSP, NTP, UPnP, SSL/TLS, FTP/SFTP, RTP, IPv4/6, ARP |
| ONVIF | Yes |
| API | ONVIF Profile S/T/G |
| Live View | 3 Main + 3 Sub Streams |
| Client | VIGI App, Web UI, VIGI VMS, Utility |
| Browsers | Chrome ≥ 57, Firefox ≥ 52, Safari ≥ 11, Edge ≥ 91 |
| Cloud | Yes |
| Security | Password, HTTPS, IP Filter, Digest Auth |
| Alarm & Events | |
| Smart Events | Intrusion, Line-Crossing, Region Enter/Exit, Abandoned/Removed Object, Loitering, People/Vehicle Detection, Abnormal Sound, Scene Change |
| Basic Events | Motion (Human/Vehicle Classification), Tampering, Illegal Login |
| Alarm Linkage | Recording, Push Notification, Audible Warning, Light Flash |
| Output Notification | Message Push |
| Deep Learning Analytics | People & Vehicle Attribute-Based Search |
| Interfaces | |
| Network Interface | 1× RJ45 (10/100M, PoE) |
| Reset Button | Yes |
| Power | DC Power Port |
| Storage | MicroSD up to 512 GB |
| Built-in Mic/Speaker | Yes / Yes |
| Audio Interface | N/A |
| General | |
| Operating Temperature | -30–60 °C |
| Storage Temperature | -40–60 °C |
| Operating/Storage Humidity | ≤ 95% (Non-Condensing) |
| Package Content | Camera, Quick Start Guide, Waterproof Cable Attachments, Mounting Accessories |
| Material | Metal |
| Net Weight | 0.62 kg |
| Power Supply | 12V DC ±5%, Max. 10.54 W, 5.5 mm plugPoE: 802.3af/at, Max. 12.52 W |
| Protection | IP67 (Waterproof), IK10 (Vandal Proof) |
Виж още Цифрови IP камери TP-Link
Виж всички Цифрови IP камери в категорията
| Вертикална: | Куполни камери |
|---|---|
| Резолюция: | QHD |
| Управляема: | Неуправляема |
| Аудио: | Двупосочно |
| Безжична: | Не |
| Външен монтаж: | Да |
| IR Осветление: | Да |
| Термокамера: | Не |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта



-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
60.22 €
/117.77 лв
-
33.14 €
/64.82 лв
-
67.20 €
/131.43 лв
-
72.36 €
/141.53 лв
-
41.99 €
/82.13 лв
-
45.99 €
/89.95 лв
-
67.97 €
/132.95 лв
69.13 € -
152.12 €
/297.51 лв
-
63.15 €
/123.50 лв
-
44.98 €
/87.97 лв
-
59.45 €
/116.27 лв
-
56.91 €
/111.31 лв
-
82.26 €
/160.88 лв
-
49.05 €
/95.93 лв
-
108.57 €
/212.35 лв
-
108.57 €
/212.35 лв
-
19.88 €
/38.89 лв
-
63.15 €
/123.50 лв
-
25.69 €
/50.25 лв
-
41.99 €
/82.13 лв
-
26.29 €
/51.41 лв
-
25.69 €
/50.25 лв
-
10.00 €
/19.55 лв
-
29.64 €
/57.97 лв
-
45.99 €
/89.95 лв
-
45.36 €
/88.71 лв
-
56.41 €
/110.33 лв
-
88.68 €
/173.45 лв
-
174.78 €
/341.84 лв
-
29.64 €
/57.97 лв
-
48.00 €
/93.88 лв
64.80 € -
41.99 €
/82.13 лв
-
66.86 €
/130.76 лв
-
99.18 €
/193.99 лв
-
88.00 €
/172.11 лв
-
44.54 €
/87.12 лв
-
17.49 €
/34.21 лв
-
55.50 €
/108.55 лв
-
58.28 €
/113.99 лв
-
45.05 €
/88.12 лв
-
19.88 €
/38.89 лв
-
59.45 €
/116.27 лв
-
41.99 €
/82.13 лв
-
25.69 €
/50.25 лв
-
83.99 €
/164.27 лв
-
45.99 €
/89.95 лв
-
44.98 €
/87.97 лв
-
17.49 €
/34.21 лв
-
52.99 €
/103.64 лв
-
45.99 €
/89.95 лв
-
26.99 €
/52.79 лв
-
153.38 €
/299.99 лв
-
66.46 €
/129.99 лв
-
250.53 €
/489.99 лв
-
115.04 €
/224.99 лв
-
59.99 €
/117.33 лв
-
59.99 €
/117.33 лв
-
49.99 €
/97.77 лв
52.99 € -
29.99 €
/58.66 лв
-
16.99 €
/33.23 лв
17.59 € -
43.99 €
/86.04 лв
-
178.36 €
/348.85 лв
-
92.99 €
/181.87 лв
-
31.01 €
/60.66 лв
-
155.60 €
/304.34 лв
-
58.48 €
/114.37 лв
-
89.99 €
/176.01 лв
-
20.45 €
/39.99 лв
-
166.16 €
/324.99 лв
-
253.69 €
/496.18 лв
-
255.64 €
/499.99 лв
-
63.99 €
/125.15 лв
-
386.99 €
/756.89 лв
-
56.05 €
/109.62 лв
58.31 € -
60.00 €
/117.35 лв
73.20 € -
36.00 €
/70.41 лв
42.00 € -
858.00 €
/1678.10 лв
1078.80 € -
246.00 €
/481.13 лв
253.20 € -
37.20 €
/72.76 лв
42.00 € -
51.60 €
/100.92 лв
56.40 € -
36.00 €
/70.41 лв
42.00 € -
45.60 €
/89.19 лв
49.20 € -
120.00 €
/234.70 лв
145.20 € -
64.80 €
/126.74 лв
73.20 € -
66.00 €
/129.08 лв
87.60 € -
64.80 €
/126.74 лв
70.80 € -
60.00 €
/117.35 лв
70.80 € -
96.00 €
/187.76 лв
126.00 € -
81.60 €
/159.60 лв
111.60 € -
114.00 €
/222.96 лв
175.20 € -
92.40 €
/180.72 лв
114.00 € -
55.20 €
/107.96 лв
56.40 € -
603.60 €
/1180.54 лв
702.00 € -
343.20 €
/671.24 лв
382.80 € -
54.00 €
/105.61 лв
58.80 € -
45.60 €
/89.19 лв
49.20 € -
72.00 €
/140.82 лв
92.40 € -
182.40 €
/356.74 лв
202.80 € -
49.20 €
/96.23 лв
64.80 € -
37.05 €
/72.46 лв
38.28 € -
80.40 €
/157.25 лв
111.60 € -
110.40 €
/215.92 лв
128.40 € -
162.00 €
/316.84 лв
214.80 € -
90.00 €
/176.02 лв
96.00 € -
51.60 €
/100.92 лв
54.00 € -
90.00 €
/176.02 лв
96.00 € -
43.43 €
/84.94 лв
45.60 € -
42.83 €
/83.78 лв
47.67 € -
97.20 €
/190.11 лв
114.00 € -
118.80 €
/232.35 лв
135.60 € -
21.83 €
/42.70 лв
30.98 € -
91.20 €
/178.37 лв
126.00 € -
29.45 €
/57.60 лв
38.65 €
IP камера TP-Link VIGI InSight S245(2.8mm), куполна камера, 4Mpix(2688x1520@30fps), 2.8mm обектив, H.265+/H.265/H.264+/H.264, IR осветеност (до 30m), външна IP67/IK10, microSD слот до 512GB, микрофон и говорител228.78 €
/447.45 лв
IP камера TP-Link VIGI InSight S455(4mm), куполна камера, 5Mpix(2880x1620@30fps), 4mm обектив, H.265+/H.265/H.264+/H.264, IR осветеност (до 30m), външна IP67, PoE, microSD слот до 512GB, микрофон и говорител228.78 €
/447.45 лв
IP камера TP-Link VIGI InSight S455(2.8mm), куполна камера, 5Mpix(2880x1620@30fps), 2.8mm обектив, H.265+/H.265/H.264+/H.264, IR осветеност (до 30m), външна IP67, PoE, microSD слот до 512GB, микрофон и говорител228.78 €
/447.45 лв



















































































































