SG5428XF
Omada Campus 24-Port SFP Stackable Lite L3 Managed Switch with 4× 10G Slots
- 20× Gigabit SFP slots and 4× Gigabit RJ45/SFP Combo ports
- 4× 10 Gbps SFP+ slots
- 128 Gbps switching capacity per unit
- Dual internal power supplies provide mutual backup
- Physical stacking up to 4 units for built-in redundancy and performance
- L3 features: RIP, OSPF, Static Routing, and DHCP Server/Relay
- Security strategies: ACL, Port Security, DoS Defend, 802.1X
- ERPS supports rapid protection and recovery in a ring topology
- Centralized cloud management via the Omada SDN controller
- Standalone management via web, CLI, SNMP, and RMON
| Category | Specification |
|---|---|
| HARDWARE FEATURES | |
| Interface | 20× 100/1000 Mbps SFP Slots 4× Gigabit RJ45/SFP Combo Ports 4× 1/10 Gbps SFP+ Slots 1× USB 2.0 Port 1× RJ45 Console Port 1× USB Type-C Console Port |
| Fan Quantity | 1 Fan |
| Power Supply | 100–240 V~ 50/60 Hz |
| Dimensions (W × D × H) | 17.3 × 8.7 × 1.7 in (440 × 220 × 44 mm) |
| Mounting | Rackmountable |
| Max. Power Consumption | 28.3 W (220V/50Hz @ 25 °C)28.98 W (110V/60Hz @ 25 °C) |
| Max. Heat Dissipation | 96.503 BTU/hr (220V/50Hz @ 25 °C)98.822 BTU/hr (110V/60Hz @ 25 °C) |
| PERFORMANCE | |
| Switching Capacity | 128 Gbps per Unit |
| Stacking | Stacking Number: 4Stacking Port: 10G SFP+ Slot (all uplink ports usable)Stacking Bandwidth: Up to 80 Gbps (4 stacking ports) |
| Packet Forwarding Rate | 95.23 Mpps |
| MAC Address Table | 16K |
| Packet Buffer Memory | 12 Mbit |
| Jumbo Frame | 9 KB |
| SOFTWARE FEATURES | |
| Quality of Service (QoS) | 8 Priority QueuesPort / IEEE 802.1p / DSCP PriorityQueue Min-BandwidthSchedule Mode (SP, WRR, SP+WRR)Rate Limit & Storm ControlVoice VLANUser-Defined OUIQoS Remark (802.1P, DSCP) |
| L3 Features | IPv4/IPv6 Interfaces (Max 128 each)ARP (512 Static / 3,600 Dynamic)ND Dynamic Entries: 3,600Static Routes (IPv4 512 / IPv6 128)Host Routes (IPv4 1,024 / IPv6 890)Network Routes (IPv4 1,796 / IPv6 450)RIP v1/v2, RIPngOSPF v2/v3Proxy ARPDHCP Server (64 IP Pools, 8,000 Leases, 1,000 Manual Bindings)DHCP Relay (Interface & VLAN) |
| L2 & L2+ Features | Link AggregationSpanning Tree ProtocolLoopback Detection (Port/VLAN)802.3x Flow ControlERPSPort Mirroring & RSPANIGMP & MLD SnoopingL2 Multicast (Max 2,000 Entries)Fast Leave, MVRStatic Multicast GroupsMulticast Filtering |
| Advanced Features | Automatic Device DiscoveryBatch ConfigurationBatch Firmware UpgradeIntelligent MonitoringAbnormal Event WarningsUnified ConfigurationReboot Schedule802.3ah Ethernet Link OAML2PTDLDPDDMsFlow |
| VLAN | 4K VLAN Groups (802.1Q)Tagged VLANMAC VLAN (60 Entries)Multicast VLANManagement VLANQinQ (Max 256 Entries)GVRPProtocol VLAN (16 Templates / 12 Entries)Voice VLANPrivate VLAN |
| Security | Port IsolationCPU-DefendDynamic ARP InspectionDoS DefendIP-MAC-Port Binding (1,024 Entries)DHCP SnoopingIPv4/IPv6 Source GuardDHCPv6 & ND SnoopingStatic/Dynamic Port Security (64 MAC per port)Storm Control (kbps/ratio)802.1X (Port/MAC Base, VLAN Assignment, MAB, Guest VLAN, RADIUS)AAA (TACACS+)HTTPS (SSLv3/TLS 1.2)SSHv2IP/Port/MAC ACL |
| MANAGEMENT FEATURES | |
| Omada App | Yes (Requires Omada Controller) |
| Centralized Management | Omada Cloud-Based Controller (v5.15.22+)Omada Hardware Controller (v5.15.20+)Omada Software Controller (v5.15.20+) |
| Cloud Access | Yes (Requires Omada Controller) |
| Zero-Touch Provisioning | Yes (Cloud-Based Controller Required) |
| Management Capabilities | Web GUICLI (Console/Telnet)SNMP v1/v2c/v3RMON (1,2,3,9)SDM TemplateDHCP/BOOTP ClientLLDP/LLDP-MEDDHCP Auto InstallDual Image & ConfigCPU MonitoringCable DiagnosticsPassword RecoverySNTPSystem LogIEEE 802.3az EEE |
| OTHERS | |
| System Requirements | Windows 98SE/NT/2000/XP/Vista/7/8/10/11macOSNetWareUNIXLinux |
Виж още Суич TP-Link
Виж всички продукти Суич в категорията
Технически характеристики
| Брой портове: | 28 |
|---|---|
| Максимална скорост: | 10 Gbit/s |
| Стандарт: | 802.3x |
| Управляем: | Да |
Добави Ревю / Въпрос
Оцени продукта или задай въпрос?
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
Вземи на изплащане 



Свързани продукти
Суич Ubiquiti USW-Enterprise-24-PoE, 1000Mbps, 26 порта, 1000Mbps, 26x 10/100/1000 Base-T PoE, 2x SFP+ 10 Gbps890.21 €
/1741.11 лв
Суич MikroTik CCR2116-12G-4S+, 1000 Mbps, 16 порта, 12x 10/100/1000 LAN, 4x SFP+890.76 €
/1742.17 лв
Суич MikroTik CRS354-48P-4S+2Q+RM, 48 порта, 48x 10/100/1000 Ethernet порта, 4x SFP+ порта895.91 €
/1752.25 лв













