MAG 244C
- VA Panel – Provides 1ms (MPRT) response time, optimizes screen colors and brightness.
- 180Hz Refresh Rate – Respond faster with smoother frames.
- 1ms (MPRT) Response Time – Eliminate screen tearing and choppy frame rates.
- AI Vision – The new AI Vision technology can not only reveal details in dark areas but also enhance overall brightness and saturate colors.
- Less Blue Light – Use a software solution to reduce the light emission in the blue-violet region of the blue light spectrum.

Experience immersive gaming with the MAG 244C gaming monitor. It features a 1920x1080 (FHD) panel, a 180Hz refresh rate, and a rapid 1ms (MPRT) response time. The monitor is HDR-ready, enhancing eye-catching details through adjustments in contrast and shadows. Designed for competitive FPS, first-person RPG/MMORPG, and flight/racing simulator genres, the MSI MAG 244C Curved Gaming Monitor takes casual gaming to a new level, challenging players to see beyond the game.

| Screen Size | 23.6" (59.94 cm) |
|---|---|
| Active Display Area (mm) | 521.3952(H)x293.2848(V) |
| Curvature | Curve 1500R |
| Panel Type | VA |
| Resolution | 1920x1080 (FHD) |
| Pixel pitch (mm) | 0.27156(H)x0.27156(V) |
| Aspect Ratio | 16:9 |
| Dynamic Refresh Rate technology | Adaptive-Sync |
| Dynamic Refresh Rate Activated Range | 48~180Hz |
| HDR (High dynamic range) | HDR Ready |
| SDR Brightness (nits) | 250 |
| Contrast Ratio | 3000:1 |
| DCR (Dynamic Contrast Ratio) | 100000000:1 |
| Signal Frequency | 55.3~200 KHz(H) /48~180 Hz(V) |
| Refresh Rate | 180Hz |
| Response Time (MPRT) | 1ms(MPRT) |
| Response Time (GTG) | 4ms |
| View Angles | 178°(H)/178°(V) |
| NTSC (CIE1976 area percentage/overlap) | 92%/81% |
| NTSC (CIE1931 area percentage/overlap) | 77%/74% |
| sRGB (CIE1976 area percentage/overlap) | 105%/98% |
| sRGB (CIE1931 area percentage/overlap) | 109%/99% |
| Adobe RGB (CIE1976 area percentage/overlap) | 90%/87% |
| Adobe RGB (CIE1931 area percentage/overlap) | 81%/79% |
| DCI-P3 (CIE1976 area percentage/overlap) | 84%/84% |
| DCI-P3 (CIE1931 area percentage/overlap) | 80%/80% |
| Rec.709 (CIE1976 area percentage/overlap) | 105%/98% |
| Rec.709 (CIE1931 area percentage/overlap) | 109%/99% |
| Rec.2020 (CIE1976 area percentage/overlap) | 61%/61% |
| Rec.2020 (CIE1931 area percentage/overlap) | 58%/58% |
| Surface Treatment | Anti-glare |
| Display Colors | 1.07B |
| Color bit | 10 bits (8 bits + FRC) |
| Headphone-out | 1 |
| Lock type | Kensington Lock |
| HDMI | 1 |
| HDMI version | 2.0b |
| HDMI HDCP version | 2.3 |
| DisplayPort | 1 |
| DisplayPort version | 1.2a |
| DisplayPort HDCP version | 2.3 |
| Power Type | External Adaptor 12V 2.5A |
| Power Input | 100~240V, 50/60Hz |
| On-mode Power Consumption (KWh/1000h) | 17 |
| Annual Energy Consumption (KWh) | 17 |
| Standby-mode Power Consumption (W) | 0.5 |
| Off-mode Power Consumption (W) | 0.3 |
| Energy Efficiency Rating | E |
| Power Cord Type | C13 |
| Adjustment (Tilt) | -5° ~ 20° |
| VESA Mounting | 100x100mm |
| Product Dimension with Stand (WxDxH) (mm) | 537.44 x 220.01 x 396.55 |
| Product Dimension without Stand (WxDxH) (mm) | 537.44 x 86.07 x 319.74 |
| Stand Dimension (WxDxH) (mm) | 318.04 x 220.01 x 142.52 |
| Weight (Net kg) | 2.9 |
| Weight Without Stand (kg) | 2.5 |
| Weight (Gross kg) | 4.6 |
Виж още Монитори MSI
Виж всички Монитори в категорията
| DisplayPort: | Да |
|---|---|
| HDMI: | Да |
| DVI: | Не |
| Mini DisplayPort: | Не |
| Thunderbolt: | Не |
| USB Type-C: | Не |
| USB Type-А: | Не |
| VGA (D-Sub): | Не |
| Гама: | Gaming |
|---|---|
| Екран размер: | 23.6" (59.94 cm) |
| Разделителна способност (max): | 1920 x 1080 |
| Аспект изображение: | 16:9 |
| Тип матрица: | VA |
| Честота на опресняване: | 180 Hz |
| Време за реакция: | 1 ms |
| Яркост: | 250 cd/m² |
| TV Тунер: | Не |
| Тъчскрийн: | Не |
| Вградени колони: | Не |
| 3D: | Не |
| Цвят: | Черен |
| Формат екран: | Wide |
| Извит: | Да |
| Преносим: | Не |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта



-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
314.28 €
/614.67 лв
-
78.99 €
/154.49 лв
-
129.00 €
/252.30 лв
-
97.12 €
/189.96 лв
-
338.51 €
/662.07 лв
-
251.32 €
/491.54 лв
-
162.29 €
/317.41 лв
-
94.69 €
/185.20 лв
-
149.87 €
/293.12 лв
-
198.63 €
/388.50 лв
-
154.99 €
/303.13 лв
-
92.91 €
/181.71 лв
-
117.36 €
/229.53 лв
-
145.94 €
/285.44 лв
-
150.32 €
/294.01 лв
-
116.29 €
/227.45 лв
-
368.18 €
/720.10 лв
-
599.74 €
/1173.00 лв
-
1980.85 €
/3874.20 лв
-
119.99 €
/234.68 лв
-
128.98 €
/252.26 лв
-
663.50 €
/1297.70 лв
-
80.89 €
/158.20 лв
-
238.36 €
/466.20 лв
-
218.99 €
/428.31 лв
224.99 € -
118.01 €
/230.82 лв
-
92.91 €
/181.71 лв
-
314.98 €
/616.05 лв
-
105.23 €
/205.81 лв
-
182.49 €
/356.92 лв
-
67.94 €
/132.88 лв
-
381.88 €
/746.90 лв
-
199.27 €
/389.74 лв
-
340.36 €
/665.68 лв
-
136.96 €
/267.88 лв
-
94.69 €
/185.20 лв
-
136.96 €
/267.88 лв
-
168.52 €
/329.59 лв
-
168.52 €
/329.59 лв
-
313.65 €
/613.44 лв
-
154.99 €
/303.13 лв
-
168.52 €
/329.59 лв
-
218.99 €
/428.31 лв
-
117.36 €
/229.53 лв
-
174.99 €
/342.25 лв
-
218.99 €
/428.31 лв
224.99 € -
119.99 €
/234.68 лв
-
428.99 €
/839.03 лв
-
129.00 €
/252.30 лв
-
94.69 €
/185.20 лв
-
314.98 €
/616.05 лв
-
368.18 €
/720.10 лв
-
128.98 €
/252.26 лв
-
78.99 €
/154.49 лв
-
159.99 €
/312.91 лв
-
255.64 €
/499.99 лв
-
92.03 €
/179.99 лв
-
1198.99 €
/2345.02 лв
-
101.74 €
/198.99 лв
-
49.99 €
/97.77 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
-
228.99 €
/447.87 лв
-
98.98 €
/193.59 лв
-
306.26 €
/598.99 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
101.74 € -
578.99 €
/1132.41 лв
-
147.99 €
/289.44 лв
-
Монитор AOC U27G4R, 27" (68.58cm) IPS панел, 160Hz, 4K/UHD, 0.5ms, 400 cd/m2, DisplayPort, HDMI, USB
349.99 €
/684.52 лв
-
188.99 €
/369.63 лв
-
299.99 €
/586.73 лв
-
281.21 €
/549.99 лв
-
219.99 €
/430.26 лв
-
1199.99 €
/2346.98 лв
-
158.99 €
/310.96 лв
-
460.16 €
/899.99 лв
-
239.99 €
/469.38 лв
-
384.99 €
/752.97 лв
-
174.99 €
/342.25 лв
-
144.99 €
/283.58 лв
-
869.99 €
/1701.55 лв
-
237.69 €
/464.87 лв
247.75 € -
413.82 €
/809.36 лв
445.47 € -
100.44 €
/196.45 лв
103.19 € -
226.91 €
/443.80 лв
278.23 € -
157.72 €
/308.47 лв
196.30 € -
347.25 €
/679.16 лв
423.82 € -
337.14 €
/659.38 лв
357.03 € -
715.40 €
/1399.19 лв
795.59 € -
214.39 €
/419.32 лв
225.57 € -
183.88 €
/359.63 лв
198.36 € -
165.35 €
/323.39 лв
177.05 € -
91.04 €
/178.06 лв
92.85 € -
310.78 €
/607.84 лв
321.53 € -
98.99 €
/193.61 лв
101.74 € -
428.33 €
/837.73 лв
439.06 € -
218.99 €
/428.31 лв
224.99 €
Монитор Dell SE2225HM, 21.4"(54.35cm), LED панел, 75 Hz, Full HD, 5ms, 250 cd/m2, VGA, HDMI87.61 €
/171.35 лв
Монитор Acer EK251QP6bi (UM.KE1EE.601), 24.5" (62.23cm) IPS панел, 144Hz, Full HD, 1ms, 1000:1, 250cd/m2, HDMI, VGA88.39 €
/172.88 лв
Монитор KOORUI E2411K, 24" (60.96 cm), IPS панел, 144Hz, FHD, 5ms, 1000:1, 250cd/m2, HDMI, VGA87.30 €
/170.74 лв

























































































