Product benefits
- TW and RGB
- Beam angle 36°, 100°, 110°
Areas of application
- Indoor applications
- Corridors, entrance areas, stairwells, living rooms, basements
- Bedrooms
- Kitchens
Product features
- Controllable via LEDVANCE SMART+ App (with minimum Android 8.0 or iOS 14.0)
- Controllable via voice control available: Google Assistant or Amazon Alexa
- Adjustable color temperature via Tunable White: 3,000…6,500 K
- Dimmable
- Network protocol: WiFi
- Housing material: plastic
Safety advice
- All electrical connections must be made by a qualified person.
- Caution, risk of electric shock.
- The luminaires are not suitable for covering with thermally insulated material.
- Check wall-ceiling for suitability. If uncertain, seek professional advice.
Technical data
Electrical data
| Nominal wattage | 12.00 W |
| Nominal voltage | 220…240 V |
| Mains frequency | 50…60 Hz |
| Nominal current | 85.000 mA |
| Inrush current | 20 A |
| Inrush current time Th50 | 1500 µs |
| Power factor λ | > 0.70 |
| Total harmonic distortion | < 20 % |
| Protection class | II |
| Operating mode | Integrated LED driver |
Photometrical data
| Luminous flux | 1000 lm |
| Total luminous flux of contained light sources | 1250 lm |
| Luminous efficacy | 90 lm/W |
| Color temperature | 3000…6500 K |
| Light color (designation) | Tunable White |
| Color rendering index Ra | ≥80 |
| Standard deviation of color matching | ≤6 sdcm |
| Photobiological safety group acc. to EN62778 | RG0 |
| Photobiological safety group acc. to EN62471 | RG0 |
| Beam angle | 110 ° |
Dimensions & Weight
| Diameter | 170.00 mm |
| Height | 58.00 mm |
| Product weight | 168.00 g |
Materials & Colors
| Product color | White |
| Housing color | White |
| Body material | Polyprophylene (PP)|polyamid |
| Cover material | Polystyrene (PS) |
| Glow Wire Test according to IEC 60695-2-12 | 650 °C |
| Mercury content | 0.0 mg |
Application & Mounting
| Ambient temperature range | -20…+40 °C |
| Temperature range at storage | -20…+70 °C |
| Type of connection | Screw terminal |
| Type of protection | IP20 |
| Protection class IK (shock resistance) | IK03 |
| Dimmable | Yes |
| Type of dimming | WiFi |
| Mounting type | Recessed |
| Mounting location | Ceiling |
| Application environment | Indoor |
| Mounting diameter | 145 mm |
| Mounting depth | 70,0 mm |
| With light source | Yes |
Lifespan
| Lifespan L70/B50 at 25 °C | 25000 h |
| Number of switching cycles | 15000 |
Emergency lighting
| Luminous flux in maintained operation mode | - |
Certificates & Standards
| Standards | CE, UKCA |
| Luminaire with limited surface temperature, "D sign" | No |
| Replaceable light source (EPREL) | Not replaceable |
PRODUCT SHEET RELATING TO ENVIRONMENTAL QUALITIES AND CHARACTERISTICS
| Quantity of precious metals | Contains at least 10 mg |
| Quantity of rare earths | Contains at least 1 mg |
1) According to AGEC Decree 2022-748 (French Anti-Waste-Legislation for a Circular Economy)
Виж още Смарт автоматизация Ledvance
Виж всички Смарт автоматизация в категорията
| Тип: | Смарт лампа |
|---|---|
| Вид: | Димиращо устройство |
| Приложение: | Осветление |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
326.16 €
/637.92 лв
-
15.64 €
/30.59 лв
-
11.64 €
/22.77 лв
-
7.66 €
/14.99 лв
-
16.50 €
/32.27 лв
-
25.06 €
/49.02 лв
-
23.93 €
/46.80 лв
-
553.10 €
/1081.77 лв
-
12.72 €
/24.87 лв
-
7.66 €
/14.99 лв
-
7.66 €
/14.99 лв
-
553.10 €
/1081.77 лв
-
49.99 €
/97.77 лв
-
70.15 €
/137.20 лв
-
21.74 €
/42.52 лв
-
31.45 €
/61.50 лв
-
29.25 €
/57.20 лв
31.89 € -
85.81 €
/167.82 лв
-
28.85 €
/56.44 лв
-
21.94 €
/42.92 лв
24.84 € -
382.25 €
/747.61 лв
-
9.29 €
/18.17 лв
-
14.99 €
/29.32 лв
-
14.99 €
/29.32 лв
-
41.99 €
/82.13 лв
-
272.75 €
/533.45 лв
-
17.12 €
/33.49 лв
-
26.44 €
/51.72 лв
-
16.79 €
/32.84 лв
19.18 € -
69.13 €
/135.21 лв
-
11.64 €
/22.77 лв
-
9.29 €
/18.17 лв
-
8.55 €
/16.73 лв
10.34 € -
5.47 €
/10.70 лв
-
108.50 €
/212.20 лв
-
13.36 €
/26.13 лв
-
646.20 €
/1263.85 лв
-
48.27 €
/94.42 лв
-
5.47 €
/10.70 лв
-
90.98 €
/177.94 лв
-
21.94 €
/42.92 лв
24.84 € -
553.10 €
/1081.77 лв
-
21.98 €
/42.99 лв
-
219.99 €
/430.26 лв
-
269.99 €
/528.05 лв
-
349.99 €
/684.52 лв
453.99 € -
41.99 €
/82.13 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
90.98 €
/177.94 лв
-
14.99 €
/29.32 лв
-
30.63 €
/59.90 лв
-
13.98 €
/27.34 лв
-
29.99 €
/58.66 лв
-
14.99 €
/29.32 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
7.66 €
/14.99 лв
-
49.99 €
/97.77 лв
-
102.25 €
/199.99 лв
-
25.05 €
/48.99 лв
-
17.89 €
/34.99 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
-
309.99 €
/606.29 лв
-
7.66 €
/14.99 лв
-
24.99 €
/48.88 лв
-
7.66 €
/14.99 лв
-
7.66 €
/14.99 лв
-
7.66 €
/14.99 лв
-
51.12 €
/99.99 лв
-
16.87 €
/32.99 лв
-
38.34 €
/74.99 лв
-
7.66 €
/14.99 лв
-
54.99 €
/107.55 лв
60.00 € -
99.99 €
/195.56 лв
-
87.46 €
/171.05 лв
-
7.66 €
/14.99 лв
-
19.83 €
/38.79 лв
-
14.99 €
/29.32 лв
-
35.99 €
/70.39 лв
-
24.03 €
/46.99 лв
-
39.98 €
/78.19 лв
54.99 €
-
17.05 €
/33.35 лв
17.97 € -
28.69 €
/56.11 лв
29.48 € -
23.93 €
/46.80 лв
35.33 € -
18.45 €
/36.08 лв
22.71 € -
20.38 €
/39.86 лв
22.72 € -
30.40 €
/59.46 лв
32.43 € -
17.99 €
/35.18 лв
19.18 € -
14.62 €
/28.60 лв
16.57 € -
18.19 €
/35.58 лв
19.78 € -
17.99 €
/35.18 лв
20.38 € -
32.25 €
/63.08 лв
41.09 € -
14.54 €
/28.44 лв
17.85 € -
16.62 €
/32.51 лв
17.81 € -
14.76 €
/28.87 лв
15.58 € -
17.81 €
/34.83 лв
21.34 € -
12.46 €
/24.37 лв
15.34 € -
17.99 €
/35.18 лв
19.18 € -
17.55 €
/34.32 лв
17.99 € -
777.29 €
/1520.25 лв
874.00 € -
34.22 €
/66.92 лв
40.44 € -
15.58 €
/30.47 лв
17.76 € -
23.93 €
/46.80 лв
25.56 € -
5.60 €
/10.96 лв
7.47 € -
12.46 €
/24.37 лв
13.63 € -
20.38 €
/39.86 лв
26.31 € -
14.56 €
/28.47 лв
14.99 € -
30.75 €
/60.15 лв
40.68 € -
26.31 €
/51.47 лв
35.33 € -
27.24 €
/53.28 лв
34.98 € -
23.93 €
/46.80 лв
29.86 € -
29.86 €
/58.39 лв
35.77 € -
58.45 €
/114.32 лв
60.19 € -
34.22 €
/66.92 лв
35.77 € -
13.50 €
/26.40 лв
15.33 € -
23.93 €
/46.80 лв
30.67 € -
19.33 €
/37.81 лв
21.55 € -
17.97 €
/35.14 лв
19.16 € -
17.81 €
/34.83 лв
18.99 € -
26.31 €
/51.47 лв
28.69 € -
45.10 €
/88.20 лв
46.92 €
Смарт дистанционно Shelly BLU ZB, за Shelly Gen3/Gen4 Series/Shelly Pro Series, 10m обхват, Bluetooth, бяло31.85 €
/62.29 лв
Смарт дистанционно Shelly BLU ZB, за Shelly Gen3/Gen4 Series/Shelly Pro Series, 10m обхват, Bluetooth, черно31.85 €
/62.29 лв
Wi-Fi реле Shelly 2PM Gen4, 2 канала, 16A, волтметър, амперметър, сензор за вътрешна температура, до 100m обхват, Bluetooth, черно31.45 €
/61.50 лв












































































































