EAP653 UR
AX3000 Ceiling Mount WiFi 6 Access Point
- Ultra-fast WiFi 6 speeds: 2402 Mbps on 5 GHz t+ 574 Mbps on 2.4 GHz
- Ultra-range wireless coverage by more antennas with higher transmit power
- Supports WiFi 6 technologies, such as HE160, 1024-QAM, etc
- Advanced Features: Omada Mesh, Seamless Roaming, etc
- PoE+ Powered: Supports both 802.3at PoE+ and DC (adapter not included)
- Ultra-Slim Design: Φ6.3 in × 1.3 in elegant design brings more agility
- Integrates with the Omada SDN platform for centralized management

Ultra-Range Wireless Coverage
More antennas with high transmission power offer robust and extensive wireless coverage. Always have full coverage for your office.

Ultra-Fast AX3000 WiFi 6 Speeds

Specifications:
| HARDWARE FEATURES | |
|---|---|
| Interface | 1× Gigabit PoE+ Port |
| Button | Reset |
| Power Supply | • 802.3at PoE • 12V DC / 1.5 A (Power Adapter IS NOT included) • 48V Passive PoE |
| Power Consumption | • EU: 14.2 W • US: 15.5 W |
| Dimensions ( W x D x H ) | 6.3 × 6.3 × 1.3 in (160 × 160 × 33.6 mm) |
| Antenna Type | Internal Omni • 2.4 GHz: 2× 5 dBi • 5 GHz: 3× 5 dBi |
| Mounting | • Ceiling /Wall Mounting (Kits included) • Junction Box Mounting |
| WIRELESS FEATURES | |
|---|---|
| Coverage | 185 ㎡ (2000 ft²) |
| Concurrent Clients | 250+ |
| Wireless Standards | IEEE 802.11ax/ac/n/g/b/a |
| Frequency | 2.4 GHz and 5 GHz |
| Signal Rate | • 5 GHz: Up to 2402 Mbps • 2.4 GHz: Up to 574 Mbps |
| Wireless Functions | • 1024-QAM • 4× Longer OFDM Symbol • OFDMA • Multiple SSIDs (Up to 16 SSIDs, 8 for each band) • Enable/Disable Wireless Radio • Automatic Channel Assignment • Transmit Power Control (Adjust Transmit Power on dBm) • QoS(WMM) • MU-MIMO(2G: 2*2 MU-MIMO DL/UL; 5G:2*2 MU-MIMO DL/UL) • HE160 (160 MHz Bandwidth)‡ • Seamless Roaming(802.11k/v/r)§ • Omada Mesh§ • Band Steering • Load Balance • Airtime Fairness • Beamforming • Rate Limit • Reboot Schedule • Wireless Schedule • Wireless Statistics based on SSID/AP/Client |
| Wireless Security | • Captive Portal Authentication§ • Access Control • Wireless Mac Address Filtering • Wireless Isolation Between Clients • SSID to VLAN Mapping • Rogue AP Detection • 802.1X Support • WPA-Personal/Enterprise, WPA2-Personal/Enterprise, WPA3-Personal/Enterprise |
| Transmission Power | • CE: <20 dBm(2.4 GHz, EIRP) <23 dBm(5 GHz, Band1 & Band2, EIRP) <29 dBm(5 GHz, Band3, EIRP) • FCC: <26 dBm (2.4 GHz) <27 dBm (5 GHz) |
| MANAGEMENT | |
|---|---|
| Omada App | Yes |
| Centralized Management | • Omada Hardware Controller (OC300) • Omada Hardware Controller (OC200) • Omada Software Controller • Omada Cloud-Based Controller |
| Cloud Access | Yes. Requiring the use of OC300, OC200, Omada Cloud-Based Controller, or Omada Software Controller. |
| Email Alerts | Yes |
| LED ON/OFF Control | Yes |
| Management MAC Access Control | Yes |
| SNMP | v1, v2c, v3 |
| System Logging Local/Remote Syslog | Local/Remote Syslog |
| SSH | Yes |
| Web-based Management | HTTP/HTTPS |
| L3 Management | Yes |
| Multi-site Management | Yes |
| Management VLAN | Yes |
| Zero-Touch Provisioning | Yes. Requiring the use of Omada Cloud-Based Controller. |
Виж още Аксеспойнт/Репитер Безжични TP-Link
Виж всички Аксеспойнт/Репитер Безжични в категорията
| Тип: | Аксес пойнт |
|---|---|
| Монтаж: | За вътрешен монтаж |
| Безжична скорост: | 3000 Mbps |
| Wi-Fi Стандарт: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Честота: | 2.4 & 5 GHz |
| Антени: | 5 Вътрешни |
| dBi на антена/и: | 5 |
| PoE: | In & Out |
| Интерфейс: | 1x 1000 |
| Други: | Няма |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
224.95 €
/439.97 лв
-
18.48 €
/36.15 лв
-
36.68 €
/71.74 лв
-
36.68 €
/71.74 лв
-
594.93 €
/1163.58 лв
-
19.94 €
/39.00 лв
-
11.28 €
/22.07 лв
-
53.36 €
/104.37 лв
-
50.95 €
/99.65 лв
-
33.12 €
/64.77 лв
-
20.36 €
/39.82 лв
-
16.15 €
/31.58 лв
-
22.82 €
/44.64 лв
-
161.99 €
/316.82 лв
-
127.45 €
/249.27 лв
-
93.83 €
/183.52 лв
-
84.84 €
/165.94 лв
-
38.10 €
/74.52 лв
-
86.00 €
/168.21 лв
-
36.68 €
/71.74 лв
-
161.99 €
/316.82 лв
-
54.92 €
/107.42 лв
-
11.22 €
/21.94 лв
-
296.69 €
/580.27 лв
-
213.61 €
/417.78 лв
-
307.42 €
/601.27 лв
-
26.72 €
/52.26 лв
-
117.94 €
/230.66 лв
-
41.25 €
/80.68 лв
-
18.48 €
/36.15 лв
-
56.30 €
/110.12 лв
-
296.69 €
/580.27 лв
-
213.61 €
/417.78 лв
-
307.42 €
/601.27 лв
-
13.81 €
/27.00 лв
-
26.72 €
/52.26 лв
-
174.75 €
/341.78 лв
-
245.90 €
/480.95 лв
-
34.86 €
/68.18 лв
-
255.02 €
/498.78 лв
-
58.99 €
/115.37 лв
63.99 € -
78.99 €
/154.49 лв
-
174.99 €
/342.25 лв
-
39.99 €
/78.21 лв
-
12.99 €
/25.41 лв
-
56.30 €
/110.12 лв
-
239.99 €
/469.38 лв
-
32.99 €
/64.52 лв
34.67 € -
84.99 €
/166.23 лв
-
27.99 €
/54.74 лв
-
95.45 €
/186.69 лв
-
34.99 €
/68.43 лв
-
85.99 €
/168.18 лв
-
234.99 €
/459.60 лв
-
50.95 €
/99.65 лв
-
68.99 €
/134.93 лв
79.25 € -
44.99 €
/87.99 лв
-
48.99 €
/95.82 лв
-
34.99 €
/68.43 лв
-
74.99 €
/146.67 лв
-
49.99 €
/97.77 лв
-
24.99 €
/48.88 лв
-
165.65 €
/323.99 лв
-
54.99 €
/107.55 лв
-
832.40 €
/1628.03 лв
-
40.90 €
/79.99 лв
-
40.90 €
/79.99 лв
-
66.18 €
/129.45 лв
-
14.50 €
/28.36 лв
-
61.35 €
/119.99 лв
-
18.40 €
/35.99 лв
-
115.99 €
/226.86 лв
-
99.99 €
/195.56 лв
-
222.99 €
/436.13 лв
-
85.99 €
/168.18 лв
101.74 € -
74.39 €
/145.50 лв
-
142.47 €
/278.65 лв
-
320.79 €
/627.42 лв
-
34.99 €
/68.43 лв
-
255.40 €
/499.52 лв
-
282.90 €
/553.30 лв
310.42 € -
194.32 €
/380.06 лв
198.57 € -
1962.67 €
/3838.65 лв
2109.06 € -
547.96 €
/1071.72 лв
561.59 € -
111.06 €
/217.21 лв
119.89 € -
14.08 €
/27.54 лв
14.59 € -
162.85 €
/318.50 лв
200.49 € -
85.99 €
/168.18 лв
101.74 € -
4.58 €
/8.97 лв
4.76 € -
86.42 €
/169.01 лв
99.35 € -
7.20 €
/14.08 лв
7.43 € -
68.99 €
/134.93 лв
79.25 € -
32.17 €
/62.92 лв
34.28 € -
32.99 €
/64.52 лв
34.67 € -
58.99 €
/115.37 лв
63.99 €
Точка за достъп TP-Link EAP610-Outdoor AX1800, 2.4GHz (574Mpbs)/ 5GHz (1200Mbps), 1x 10/100/1000 LAN PoE, 2x вътрешни антени177.45 €
/347.07 лв
Точка за достъп Ubiquiti UniFi6 Extender, 2.4GHz (573.5 Mbps)/ 5GHz (4800 Mbps), Bluetooth, 2 вътрешни антени179.56 €
/351.18 лв
Точка за достъп Ubiquiti U6-Pro, AX5300, 2.4GHz (574Mbps)/ 5GHz (4804Mbps), 1x 10/100/1000 LAN PoE, 1x вътрешна антена175.11 €
/342.48 лв
























































































