CG2400SV ColorEdge
Ideal for editing suites, studios, and mobile productions with 3G-SDI and HDR support.
- 61,1 cm (24,1")
- 1920 x 1200
- IPS (Wide Gamut)
Precise colorsFinest nuances
Outstandingly sharp image quality
Wide gamut color space
16-bit LUT and 10-bit mode
| Category | Specification |
|---|---|
| General | |
| Case Color | Black |
| System Requirements | None; compatible with macOS and Windows |
| Display | |
| Screen Size | 24.1 inches (61.1 cm) |
| Aspect Ratio | 16:10 |
| Viewable Image Size | 518.4 × 324 mm |
| Native Resolution | 1920 × 1200 |
| Pixel Pitch | 0.27 × 0.27 mm |
| Pixel Density | 94 ppi |
| Supported Resolutions | 1920×1200 (60/50Hz), 1080p/i (60/50/30/25/24Hz), 720p (60/50Hz), 576p/i (50Hz), 480p/i (60Hz) |
| Panel Technology | IPS (Wide Gamut) |
| Viewing Angle (H/V) | 178° / 178° |
| Color & Image Quality | |
| Displayed Colors | 1.07 billion (SDI 24-bit, HDMI/DP 10-bit) |
| LUT | 16-bit (278 trillion color tones) |
| Color Space Presets | DCI-P3, BT.2020, BT.709, sRGB |
| YUV Transfer Matrix | BT.2020, BT.709, BT.601, Auto |
| HDR Support | PQ, HLG |
| EOTF Presets | HLG, PQ, EBU (2.35), sRGB, Gamma 1.6–2.7 |
| Brightness (Typical / Recommended) | 400 cd/m² / 120 cd/m² |
| Contrast Ratio | 1800:1 |
| Color Temperature Presets | DCI, D65, D50, Native, User, 4000–10000K |
| Response Time (GtG) | 11 ms |
| Backlight | Wide Gamut LED |
| Features & Calibration | |
| Hardware Calibration | Yes |
| Integrated Calibration Sensor | Yes |
| Scheduled Self-Calibration | Yes |
| Preset Modes | BT.2020, BT.709, HLG BT.2100, PQ BT.2100, DCI-P3, PQ DCI-P3, sRGB, Sync Signal |
| Drift Corrections | Temperature & Brightness |
| Uniformity Control | Digital Uniformity Equalizer (DUE) |
| Flicker-Free | Yes |
| True Black | Yes |
| 3D LUT Film Emulation | Yes (10-bit log) |
| Pixel Inspection | Yes |
| Safe Area Marker | Yes |
| Color Space Emulation | RGB & CMYK |
| HDCP Decoder | Yes |
| Gamut / Luminance Warnings | Yes |
| Automatic Input Detection | Yes |
| OSD & Controls | |
| OSD Languages | DE, EN, FR, ES, IT, SE |
| Button Guide | Yes |
| Connectivity | |
| Video Inputs | BNC (3G/HD-SDI), DisplayPort (HDCP 2.3), HDMI (FRL Deep Color, HDCP 2.3) |
| Video Outputs | BNC (3G/HD-SDI loop-through, active) |
| USB Standard | USB 5Gbps (USB 3) |
| USB Upstream | 2 × USB Type-B |
| USB Downstream | 4 × USB Type-A (2 × USB 3, 2 × USB 2) |
| Audio Input | SDI, DisplayPort, HDMI |
| Audio Output | 3.5 mm stereo jack |
| Electrical Data | |
| Frequency | SDI/DP: 26–76 kHz / 23–61 Hz; HDMI: 15–76 kHz / 23–61 Hz |
| Typical Power Consumption | 18 W |
| Maximum Power Consumption | 64 W |
| Standby Power Consumption | 0.5 W |
| Power Off Consumption | 0 W |
| Power Supply | AC 100–240 V, 50/60 Hz |
| Dimensions & Ergonomics | |
| Dimensions (with Stand) | 554.4 × 408.1–563.1 × 245 mm |
| Weight (with Stand) | 8.5 kg |
| Dimensions (without Stand) | 554.4 × 374.1 × 70.2 mm |
| Weight (without Stand) | 5.5 kg |
| Stand Rotation | 344° |
| Tilt | 5° forward / 35° backward |
| Pivot | Portrait/Landscape (clockwise) |
| Height Adjustment | 155 mm |
| VESA Mount | 100 × 100 mm |
Виж още Монитори Eizo
Виж всички Монитори в категорията
| DisplayPort: | Да |
|---|---|
| HDMI: | Да |
| DVI: | Не |
| Mini DisplayPort: | Не |
| Thunderbolt: | Не |
| USB Type-C: | Не |
| USB Type-А: | Да |
| VGA (D-Sub): | Не |
| Гама: | Професионален |
| Екран размер: | 24.1" (61.21 cm) |
| Разделителна способност (max): | 1920 x 1200 |
| Аспект изображение: | 16:10 |
| Тип матрица: | IPS |
| Честота на опресняване: | 60 Hz |
| Време за реакция: | 11 ms |
| Яркост: | 400 cd/m² |
| TV Тунер: | Не |
| Тъчскрийн: | Не |
| Вградени колони: | Не |
| 3D: | Не |
| Цвят: | Черен |
| Формат екран: | Wide |
| Извит: | Не |
| Преносим: | Не |
- 5
0 ревюта
- 4
- 3
- 2
- 1
Какво пазаруват другите
Най-продавани продукти
Промоционални продукти
Монитор AOC U27G4R, 27" (68.58cm) IPS панел, 160Hz, 4K/UHD, 0.5ms, 400 cd/m2, DisplayPort, HDMI, USB