TP-Link VIGI C455 (2.8mm)
- 5MP Super-High Definition and 24h Full-Color
- People & Vehicle Analytics
- Human & Vehicle Classification
- Smart Detection
- Smart Video Enhancement Technology
- Active Defense and Two-Way Audio
- IP67 Waterproof
- H.265+ Compression Technology
Smart Video Enhancement Technology
- True WDR: By analyzing and blending different exposures, True WDR ensures both bright and dark areas remain properly exposed, delivering a well-balanced and natural-looking image even in environments with high-contrast lighting.
- Smart IR: Smart IR dynamically adjusts infrared lighting to prevent overexposure and glare, improve visibility at different distances, and ensure clearer footage.
- 3D DNR: 3D DNR is a noise reduction technology that analyzes image data across frames to selectively reduce noise while preserving important details.
- White Balance: White Balance ensures that white appears neutral in an image, regardless of the lighting conditions.
Спецификации:
| Камера | |
| Светлочувствителен сензор | 1/2.7” Progressive Scan CMOS |
| Shutter Speed | 1/3 to 1/10000 s |
| Slow Shutter | Yes |
| Minimum Illumination | 0.005 Lux; 0 Lux with IR/White light |
| Day/Night Mechanism | IR Cut Filter |
| Day/Night Switch | Unified/ Scheduled/ Auto |
| LENS | |
| Type | Fixed Focal Lens |
| Focal Length | 2.8 |
| Aperture | F1.6 |
| FOV | • 2.8 mm: Horizontal FOV: 111.4°, Vertical FOV: 58.8°, Diagonal FOV: 134° |
| Lens Mount | M12*P 0.5 |
| DORI Distance | • 2.8 mm Detect: 64 m Observe: 27 m Recognize: 13 m Identify: 6 m |
| Angle Adjustment (Manual) | |
| Range | Pan: 0° to 360°, Tilt: 0° to 85°, Rotation: 0° to 360° |
| ILLUMINATOR | |
| IR LED | • Quantity: 4 • Range: 30m • Wavelength: 850nm |
| White LED | • Quantity: 4 • Range: 30m |
| Illuminator On/Off Control | Auto/Scheduled/Always on/Always off |
| VIDEO | |
| Max. Resolution | 2880 X 1620 |
| Main Stream | • Frame Rate: 50Hz: 1fps, 5fps, 10fps, 15fps, 20fps, 25fps 60Hz: 1fps, 5fps, 10fps, 15fps, 20fps, 25fps, 30fps • Resolution: 2880x1620,2688x1520, 2304x1296, 2048x1280, 1920x1080, 1280x720 • Note: If the image rotation is set to 90° or 270°, the frame rate only supports up to 20fps. |
| Sub-Stream | • Frame Rate: 50Hz: 1fps, 5fps, 10fps, 15fps, 20fps, 25fps 60Hz: 1fps, 5fps, 10fps, 15fps, 20fps, 25fps, 30fps • Resolution: 704x576,640x480, 352x288, 320x240 • Note: If the image rotation is set to 90° or 270°, the frame rate only supports up to 20fps. |
| Bit Rate Control | CBR, VBR |
| Видео компресия | • Main Stream: H.265+/H.265/H.264+/H.264 • Sub-Stream: H.265/H.264 |
| H.264 Type | High Profile |
| H.264+ | Main Stream Supported |
| H.265 Type | Main Profile |
| H.265+ | Main Stream Supported |
| Video Bit Rate | • Main Stream: 256 Kbps to 6 Mbps • Sub-Stream: 64 Kbps to 512 Kbps |
| Image | |
| Image Settings | • Mirror • Brightness • Contrast • Saturation • Sharpness • Exposure • WDR • White Balance • Prevent Overexposure to Infrared Light • HLC Adjustable by Client Software |
| Image Enhancement | BLC/3D DNR/HLC/SmartIR |
| Wide Dynamic Range | 120 dB Note: When People & Vehicle Analytics is enabled, only DWDR is supported. |
| SNR | ≥ 52 dB |
| Image Parameters Switch | Yes |
| Privacy Mask | Up to 4 Masks |
| ROI | 1 Region |
| OSD Setting | Yes |
| АУДИО | |
| Аудио комуникация | Two-Way Audio |
| Аудио вход | Yes |
| Аудио изход | Yes |
| Audio Compression | Yes |
| Audio Sampling Rate | 8KHz |
| Environment Noise Filtering | Yes |
| Audio Bit Rate | 64 Kbps(G.711 alaw) |
| МРЕЖА | |
| Protocol | TCP/IP, UDP, ICMP, HTTP, HTTPS, DHCP, DNS, RTSP, NTP, UPnP UDP, SSL/TLS, FTP/SFTP, RTP, IPv4, IPv6, ARP |
| ONVIF | Yes |
| API | Open Network Video Interface (Profile S) |
| Simultaneous Live View | 3 Main Streams & 3 Sub-Streams |
| Client | VIGI App, VIGI Security Manager, Web UI, VIGI VMS |
| Web Browser | • Google Chrome 57 and above • Firefox 52 and above • Safari 11 and above • Microsoft Edge 91 and above |
| Cloud | Yes |
| Защита | Password Protection, HTTPS Encryption, IP Address Filter, Digest Authentication |
| УПРАВЛЕНИЕ НА АЛАРМИТЕ И СЪБИТИЯТА | |
| Smart Event | • Human & Vehicle Classification • Intrusion Detection • Line-Crossing Detection • Region Entering Detection • Region Exiting Detection • Object Abandoned Detection • Object Removal Detection • Loitering Detection • People Detection • Vehicle Detection • Abnormal Sound Detection • Scene Change Detection |
| Basic Event | • Motion Detection • Video Tampering Detection • Exception ( Illegal Login) |
| Alarm Linkage | • Memory Card Video Recording • Message Push • Audible Warning • White Light Flashing |
| Linkage Method | N/A |
| Output Notification | Message Push |
| Deep Learning Function | |
| People & Vehicle Analytics | Search and filter to people or vehicle of interest based on many different attributes, making post-event search faster and easier. |
| ИНТЕРФЕЙСИ | |
| Мрежов интерфейс | 1 RJ45 10/100M Self-Adaptive Ethernet Port, PoE |
| Alarm | N/A |
| Reset Button | Yes |
| Power | DC Power Port |
| On-board Storage | Built-In Memory Card Slot, Support MicroSD Card, up to 512 GB |
| Built-in Microphone | Yes; Records Anything Going on within a 15-ft Radius of the Camera |
| Built-in Speaker | Yes |
| Audio | N/A |
| ОБЩИ ХАРАКТЕРИСТИКИ | |
| Околна температура при работа | -30–60 °C |
| Storage Temperature | -40–60 °C |
| Околна влажност при работа | 95% or Less (Non-Condensing) |
| Storage Humidity | 95% or Less (Non-Condensing) |
| Съдържание на пакета | • VIGI Network Camera • Quick Start Guide • Waterproof Cable Attachments • Mounting Accessories |
| Material | Metal |
| Net Weight | 0.48 Kg |
| Power Supply | • 12V DC ± 5%, Max. 11 W, 5.5 mm Coaxial Power Plug • PoE: 802.3af/at, class 0, Max. 12 W |
| Protection | IP67 |
| Product Dimensions (L x W x H) | 111 × 111 × 83.7 mm |
| Certifications | CE, NTRA, VCCI, KC, BSMI, FCC, IC |
Виж още Цифрови IP камери TP-Link
Виж всички Цифрови IP камери в категорията
| Вид: | Куполни камери |
|---|---|
| Резолюция: | QHD |
| Аудио: | Двупосочно |
| Безжична: | Не |
| Външен монтаж: | Да |
| IR Осветление: | Да |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
88.00 €
/172.11 лв
-
44.54 €
/87.12 лв
-
17.49 €
/34.21 лв
-
32.59 €
/63.75 лв
-
59.25 €
/115.87 лв
-
59.51 €
/116.39 лв
-
31.20 €
/61.02 лв
-
21.52 €
/42.08 лв
-
41.99 €
/82.13 лв
-
61.55 €
/120.38 лв
-
72.32 €
/141.45 лв
-
33.74 €
/65.99 лв
-
155.43 €
/303.99 лв
-
32.00 €
/62.59 лв
-
72.00 €
/140.82 лв
-
45.71 €
/89.41 лв
-
52.57 €
/102.82 лв
-
110.06 €
/215.25 лв
-
61.55 €
/120.38 лв
-
81.13 €
/158.68 лв
-
135.60 €
/265.21 лв
-
30.73 €
/60.11 лв
31.93 € -
25.06 €
/49.02 лв
-
36.29 €
/70.98 лв
-
42.01 €
/82.16 лв
-
52.99 €
/103.64 лв
-
70.84 €
/138.55 лв
-
70.84 €
/138.55 лв
-
48.84 €
/95.52 лв
50.61 € -
58.12 €
/113.68 лв
-
110.06 €
/215.25 лв
-
50.70 €
/99.15 лв
-
10.00 €
/19.55 лв
17.89 € -
61.55 €
/120.38 лв
-
19.88 €
/38.89 лв
-
48.84 €
/95.52 лв
50.61 € -
42.01 €
/82.16 лв
-
248.00 €
/485.05 лв
-
44.24 €
/86.53 лв
-
29.64 €
/57.97 лв
-
19.88 €
/38.89 лв
-
42.01 €
/82.16 лв
-
61.55 €
/120.38 лв
-
83.99 €
/164.27 лв
-
58.12 €
/113.68 лв
-
41.99 €
/82.13 лв
-
44.98 €
/87.97 лв
-
45.99 €
/89.95 лв
-
26.99 €
/52.79 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
255.64 €
/499.99 лв
-
63.99 €
/125.15 лв
-
386.99 €
/756.89 лв
-
52.99 €
/103.64 лв
-
153.38 €
/299.99 лв
-
66.46 €
/129.99 лв
-
250.53 €
/489.99 лв
-
115.04 €
/224.99 лв
-
59.99 €
/117.33 лв
-
59.99 €
/117.33 лв
-
49.99 €
/97.77 лв
52.99 € -
29.99 €
/58.66 лв
-
17.49 €
/34.21 лв
-
16.99 €
/33.23 лв
17.59 € -
45.99 €
/89.95 лв
-
43.99 €
/86.04 лв
-
173.79 €
/339.90 лв
-
92.99 €
/181.87 лв
-
46.86 €
/91.65 лв
-
67.00 €
/131.04 лв
-
89.99 €
/176.01 лв
-
200.01 €
/391.18 лв
-
120.34 €
/235.36 лв
-
20.45 €
/39.99 лв
-
166.16 €
/324.99 лв
-
79.25 €
/154.99 лв
-
60.00 €
/117.35 лв
73.20 € -
36.00 €
/70.41 лв
42.00 € -
51.60 €
/100.92 лв
56.40 € -
37.20 €
/72.76 лв
42.00 € -
858.00 €
/1678.10 лв
1078.80 € -
64.80 €
/126.74 лв
73.20 € -
45.60 €
/89.19 лв
49.20 € -
246.00 €
/481.13 лв
253.20 € -
36.00 €
/70.41 лв
42.00 € -
66.00 €
/129.08 лв
87.60 € -
60.00 €
/117.35 лв
70.80 € -
55.20 €
/107.96 лв
56.40 € -
81.60 €
/159.60 лв
111.60 € -
120.00 €
/234.70 лв
145.20 € -
64.80 €
/126.74 лв
70.80 € -
603.60 €
/1180.54 лв
702.00 € -
96.00 €
/187.76 лв
126.00 € -
114.00 €
/222.96 лв
175.20 € -
343.20 €
/671.24 лв
382.80 € -
54.00 €
/105.61 лв
58.80 € -
45.60 €
/89.19 лв
49.20 € -
182.40 €
/356.74 лв
202.80 € -
10.00 €
/19.55 лв
17.89 € -
15.00 €
/29.34 лв
17.89 € -
72.00 €
/140.82 лв
92.40 € -
92.40 €
/180.72 лв
114.00 € -
110.40 €
/215.92 лв
128.40 € -
90.00 €
/176.02 лв
96.00 € -
51.60 €
/100.92 лв
54.00 € -
43.43 €
/84.94 лв
45.60 € -
21.83 €
/42.70 лв
30.98 € -
162.00 €
/316.84 лв
214.80 € -
49.20 €
/96.23 лв
64.80 € -
10.00 €
/19.55 лв
17.89 € -
80.40 €
/157.25 лв
111.60 € -
97.20 €
/190.11 лв
114.00 € -
90.00 €
/176.02 лв
96.00 € -
15.00 €
/29.34 лв
17.89 € -
29.45 €
/57.60 лв
38.65 € -
15.00 €
/29.34 лв
17.89 €
IP камера UniVIEW IPC3634LB-ADZK-H, куполна, 4Mpix(2688x1520@25fps), моторизиран 2.8-12mm обектив, Ultra H.265/H.264/MJPEG, IR осветеност (до 40m), външна IP67, PoE, MicroSD слот до 512GB, микрофон178.80 €
/349.70 лв
IP камера Dahua IPC-PTS1439B-E2-S-PV-0360B, куполна PT (Pan/Tilt) камера, 4+4Mpix(2560x1440@25fps), 2x3.6mm обектив, H.265/H.264B/H.264H/H.264/MJPEG, IR осветление (до 30m), външна IP66, PoE, microSD слот до 256GB, микрофон и говорител178.29 €
/348.70 лв
IP камера UNIVIEW IPC2321EBR-P, насочена "bullet", 1.3 Mpix(1280x960@30FPS), 2.8mm обектив, H.264,MJPEG, IR осветеност (до 30 метра), IP66, PoE, 1x 10M/100M Base-TX Ethernet port, microSD слот177.71 €
/347.57 лв


















































































































