TL-WR3002X
AX3000 Wi-Fi 6 Portable Router
- AX3000 Dual-Band Wi-Fi 6 Travel Router: Merging Wi-Fi 6 Technology, TL-WR3002X delivers fast wireless speed (2402 Mbps on 5 GHz, 574 Mbps on 2.4 GHz) for uninterrupted video streaming, downloading, and online gaming all at the same time.
- 2.5G Multi-Gig Connectivity: 1× 2.5 Gbps WAN port + 1× Gigabit LAN port offer high-speed data transmissions.
- Portable and Durable Design: TL-WR3002X is a pocket-sized travel router compactly designed for your next trip or adventure. Its small size is designed for travel-friendly storage.
- Enjoy Reliable Network Anywhere: Supporting multiple modes (Router / USB Tethering / 3G-4G USB Modem / Hotspot / Access Point / Range Extender / Client), TL-WR3002X allows you to create Wi-Fi in various scenarios at home, hotel rooms or on the road.
- Easily Access Your Files From Anywhere: By plugging an external USB hard disc or a TF card into the router, you can easily share files between connected devices.
- 24/7 Secure Surfing with VPN Encryption: Supporting OpenVPN and WireGuard®, TL-WR3002X can keep your network private and secure from anywhere in the world, whether you‘re working remotely abroad, or browsing on the public WiFi.
- Power It with a [5V/3A PD/QC] Power Bank: With a Type-C interface, you can flexibly turn it into a mobile router with a power bank.


Wi-Fi 6 Speeds Anywhere You Want Them
The TL-WR3002X delivers the speed and performance you need in a travel-ready size that goes wherever you do.

Portable and Durable

24/7 Secure Surfing with VPN Encryption
VPN Clients and Server Supported
Supporting OpenVPN, WireGuard®, PPTP, and L2TP VPN protocols, TL-WR3002X maintains your network’s privacy and security, whether working remotely or using public WiFi. It can simultaneously run a VPN and regular internet connection, offering protection and flexibility.

| Specification | Details |
|---|---|
| Standards & Protocols | Wi-Fi 6 (IEEE 802.11a/n/ac/ax 5 GHz, IEEE 802.11b/g/n/ac/ax 2.4 GHz) |
| Wi-Fi Speed | AX3000 |
| 5 GHz Speed | Up to 2402 Mbps (802.11ax) |
| 2.4 GHz Speed | Up to 574 Mbps (802.11ax) |
| Wi-Fi Capacity | High Dual-Band |
| Band Allocation | Automatic device allocation for optimal performance |
| Airtime Fairness | Yes |
| Spatial Streams | 4 Streams |
| Working Modes | Router, USB Tethering, 3G/4G USB Modem, Hotspot (WISP), Access Point, Range Extender, Client |
| Network Security | SPI Firewall, Access Control, IP & MAC Binding, Application Layer Gateway |
| Guest Network | 1× 2.4 GHz Guest Network, 1× 5 GHz Guest Network |
| VPN Server | OpenVPN, PPTP, L2TP, WireGuard |
| VPN Client | OpenVPN, PPTP, L2TP, WireGuard |
| Wi-Fi Encryption | WPA2-PSK, WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise |
| Ethernet Ports | 1× 2.5 GbE WAN, 1× Gigabit LAN |
| USB Ports | 1× USB 3.0 |
| Buttons | WPS / Reset, ECO Switch |
| Power Supply | 5 V / 3 A External DC Adapter |
| Battery | No Built-in Battery |
| QoS | QoS by Device |
| WAN Types | Dynamic IP, Static IP, PPPoE, PPTP, L2TP |
| Management | Tether App, Web Interface |
| DHCP | DHCP Server, DHCP Client List, Address Reservation |
| Protocols | IPv4, IPv6 |
| Default Network Services | Web Server (HTTP/HTTPS, TCP 80/443), DNS (TCP/UDP 53), DHCP Server (UDP 67) |
| App Management Ports | TCP 20001, TCP 30001, UDP 20002 |
| Certifications | FCC, CE |
| Operating Temperature | 0 °C ~ 40 °C (32 ℉ ~ 104 ℉) |
| Storage Temperature | −40 °C ~ 60 °C (−40 ℉ ~ 140 ℉) |
| Operating Humidity | 10% ~ 90% (Non-condensing) |
| Storage Humidity | 5% ~ 90% (Non-condensing) |
| Wi-Fi Transmission Power (CE) | <20 dBm (2.4 GHz), <23 dBm (5.15–5.25 GHz) |
| Wi-Fi Transmission Power (FCC) | <30 dBm (2.4 GHz & 5.15–5.825 GHz) |
| 2.4 GHz Sensitivity | 11b 1M: −96 dBm; 11n HT20 MCS7: −73 dBm; 11n HT40 MCS7: −70 dBm |
| 5 GHz Sensitivity | 11a 6M: −93 dBm; 11ax HE20 MCS11: −63 dBm; HE40: −60 dBm; HE80: −59 dBm |
| Dimensions (W×D×H) | 4.1 × 3.6 × 1.2 in (105 × 91.3 × 30 mm) |
Виж още Рутери Безжични TP-Link
Виж всички Рутери Безжични в категорията
| Безжична скорост: | 3000 Mbps |
|---|---|
| Wi-Fi Стандарт: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Честота: | 2.4 + 5 GHz |
| LAN портове: | 1 x 1000 Mbps |
| WAN портове: | 1 x 2500 Mbps |
| Антени: | Не е указано |
| USB портове: | 1 x 3.0 |
| 3G/4G: | Не |
| Преносим: | Да |
| Други: | Няма |
| Жична скорост: | 10/100/1000/2500 Mbps |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта



-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
412.44 €
/806.66 лв
-
20.51 €
/40.12 лв
-
99.74 €
/195.07 лв
-
58.99 €
/115.37 лв
63.99 € -
12.99 €
/25.41 лв
-
7.59 €
/14.85 лв
-
46.69 €
/91.31 лв
-
74.16 €
/145.05 лв
-
32.73 €
/64.01 лв
-
72.79 €
/142.36 лв
-
10.96 €
/21.44 лв
-
124.15 €
/242.81 лв
-
12.21 €
/23.89 лв
-
74.24 €
/145.20 лв
-
70.63 €
/138.14 лв
-
85.81 €
/167.82 лв
-
217.87 €
/426.12 лв
-
124.15 €
/242.81 лв
-
7.59 €
/14.85 лв
-
126.87 €
/248.13 лв
-
23.29 €
/45.54 лв
-
15.03 €
/29.40 лв
-
17.85 €
/34.91 лв
-
15.23 €
/29.78 лв
-
81.65 €
/159.70 лв
-
58.99 €
/115.37 лв
63.99 € -
85.81 €
/167.82 лв
-
10.96 €
/21.44 лв
-
84.84 €
/165.94 лв
-
48.25 €
/94.37 лв
-
286.80 €
/560.93 лв
-
82.13 €
/160.62 лв
-
7.51 €
/14.69 лв
-
68.99 €
/134.93 лв
79.25 € -
7.41 €
/14.50 лв
-
25.19 €
/49.27 лв
-
48.55 €
/94.96 лв
-
10.96 €
/21.44 лв
-
72.97 €
/142.71 лв
-
11.58 €
/22.65 лв
-
51.15 €
/100.05 лв
-
58.99 €
/115.37 лв
63.99 € -
78.99 €
/154.49 лв
-
174.99 €
/342.25 лв
-
39.99 €
/78.21 лв
-
17.85 €
/34.91 лв
-
12.99 €
/25.41 лв
-
34.99 €
/68.43 лв
-
32.99 €
/64.52 лв
34.67 € -
52.04 €
/101.78 лв
-
70.63 €
/138.14 лв
-
84.99 €
/166.23 лв
-
139.12 €
/272.09 лв
-
85.99 €
/168.18 лв
-
171.07 €
/334.58 лв
-
44.99 €
/87.99 лв
-
27.99 €
/54.74 лв
-
36.92 €
/72.21 лв
-
68.99 €
/134.93 лв
79.25 € -
49.99 €
/97.77 лв
-
35.35 €
/69.13 лв
-
234.99 €
/459.60 лв
-
88.49 €
/173.07 лв
-
74.99 €
/146.67 лв
-
48.99 €
/95.82 лв
-
24.99 €
/48.88 лв
-
200.25 €
/391.65 лв
-
34.99 €
/68.43 лв
-
30.67 €
/59.99 лв
-
34.99 €
/68.43 лв
-
23.00 €
/44.99 лв
-
85.99 €
/168.18 лв
101.74 € -
222.99 €
/436.13 лв
-
115.99 €
/226.86 лв
-
18.40 €
/35.99 лв
-
61.35 €
/119.99 лв
-
14.50 €
/28.36 лв
-
54.99 €
/107.55 лв
-
396.84 €
/776.14 лв
-
44.48 €
/86.99 лв
-
194.32 €
/380.06 лв
198.57 € -
282.90 €
/553.30 лв
310.42 € -
1962.67 €
/3838.65 лв
2109.06 € -
547.96 €
/1071.72 лв
561.59 € -
205.91 €
/402.73 лв
216.14 € -
83.62 €
/163.55 лв
336.85 € -
39.60 €
/77.44 лв
41.07 € -
111.06 €
/217.21 лв
119.89 € -
77.88 €
/152.32 лв
80.31 € -
14.08 €
/27.54 лв
14.59 € -
49.31 €
/96.45 лв
61.88 € -
85.99 €
/168.18 лв
101.74 € -
98.31 €
/192.28 лв
102.99 € -
40.16 €
/78.55 лв
48.29 € -
29.25 €
/57.20 лв
29.86 € -
4.58 €
/8.97 лв
4.76 € -
86.42 €
/169.01 лв
99.35 € -
84.67 €
/165.59 лв
88.51 € -
7.20 €
/14.08 лв
7.43 € -
68.99 €
/134.93 лв
79.25 € -
32.17 €
/62.92 лв
34.28 € -
32.99 €
/64.52 лв
34.67 € -
67.59 €
/132.19 лв
69.96 € -
262.60 €
/513.60 лв
268.99 € -
58.99 €
/115.37 лв
63.99 €
Рутер Cudy WR3000P, 3000 Mbps, 2.4GHz (574Mbps)/ 5GHz (2402Mbps), Wireless AX, 1x 10/100/1000/2500Mbps WAN, 4x 10/100/1000Mbps LAN, 4 външни антени, 1x USB-A54.15 €
/105.91 лв
Рутер TP-Link TL-MR100, 4G, 300Mbps, 2.4GHz (300 Mbps), Wireless N, 1x LAN 10/100, 1x LAN/WAN 10/100, 2x външни антени, 1x Micro SIM54.70 €
/106.98 лв
Рутер TP-Link M7200, 4G, преносим, 300Mbps, 2.4GHz(300 Mbps), Wireless N, 1x SIM слот, 1x micro USB Type B, 1x вътрешна антена, 2000 mAh вградена батерия55.09 €
/107.74 лв












































































































