Tapo C236
Indoor/Outdoor Home Security Wi-Fi Camera
- 3K 5MP Resolution: Say goodbye to blurry images and enjoy more details in high-quality live view with 3K 5MP resolution.
- Smart AI Detection and Notifications: Identifies people, pets, vehicle and baby cry to minimize unnecessary notifications.
- Motion Detection and Tracking: Whenever a camera detects motion, it will automatically follow the subject.
- Pan and Tilt: Enjoy a full 360º horizontal and 151º vertical, allowing you to cover more area.
- Vivid Colors, Even at Night: Captures clear, detailed footage in low-light environments without sacrificing image quality.
- Two-Way Audio: Enables communication through a built-in microphone and speaker.
- Local and Cloud Storage: Save recorded videos to a microSD card (up to 512 GB) or by using Tapo Care cloud storage services.
- Compact Design for Multiple Installation Methods: It can be placed upright or upside down, on a desk, hung on a wall, mounted on the ceiling, or held by a rod.


Complete Panoramic View with Pan and Tilt
Smooth panning and tilting provide a full panoramic view, ensuring no movement is missed with fluid tracking.

Smart Motion Tracking:
Continuously Monitors & Follows Movement
Motion triggers automatic tracking, keeping people and pets within the camera's view even as they move.

| Category | Specification |
|---|---|
| Camera | |
| Image Sensor | 1/2.7” Progressive Scan CMOS Starlight Sensor |
| Lens | Focal Length: 4.0 mm; Aperture: F1.6 |
| Field of View | 105° (Diagonal), 88° (Horizontal), 46° (Vertical) |
| Night Vision | 1× 850 nm IR LEDs (40 ft / 20 m); Full-Color Night Vision |
| Day/Night Mechanism | IR-Cut Filter with Auto-Switching |
| Max. Resolution | 2880 × 1620 px |
| Interface & Button | 1× RESET Button; 1× microSD Card Slot (Up to 512 GB) |
| Video and Audio | |
| Live View | Yes |
| Frame Rate | 30 fps |
| Video Compression | H.264 |
| Audio Input & Output | Built-in Microphone and Speaker |
| Audio Communication | Two-Way Audio with Noise Cancellation |
| Storage | |
| Local Storage | microSD Card Slot on Camera (Up to 512 GB) |
| Cloud Storage | Tapo Care Cloud Storage Services (Subscription required) |
| Detection and Notifications | |
| AI Detection | Motion Detection, Person Detection, Pet Detection, Vehicle Detection, Line-Crossing Detection, Baby Cry Detection, Tamper Detection |
| Activity Zones | Yes (*Only works with Motion Detection and Person Detection) |
| Output Notification | System Notification; System Notification with Snapshot (Tapo Care Services) |
| Network | |
| Network Connectivity | Connect via Wi-Fi |
| Wireless Connectivity | IEEE 802.11b/g/n, 2.4 GHz Wi-Fi |
| Protocol | TCP/IP, DHCP, ICMP, DNS, NTP, HTTPS, TCP, UDP |
| RTSP | Yes |
| ONVIF | Yes |
| Transmission Rate | 11b: 11 Mbps; 11g: 54 Mbps; 11n: 72.2 Mbps |
| Security | |
| Security | On-Device Machine Learning; 128-bit AES Encryption with SSL/TLS; WPA/WPA2-PSK |
| Power / Electrical | |
| Power Source | 5 V DC Power Adapter |
| Input Voltage | 100-240 V, 50/60 Hz |
| Output Voltage | 5.0 V, 1.0 A (Type-C Power) |
| DC Power Connector Size | Adapter: USB A; Camera: USB Type C |
| Power Cord Length | 2 m |
| Typical Power Consumption | 2.3 W |
| Maximum Power Consumption | 5 W |
| General Features | |
| Smart Integration | Google Assistant, Amazon Alexa, Samsung SmartThings |
| Weather Resistance | IP65 |
| Mounting Options | Tabletop, Wall-Mounted, Ceiling-Mounted, Pole-Mounted |
| Operating Temperature | -20 ºC ~ 50 ºC (-4 ºF ~ 122 ºF) |
| Storage Temperature | -40 ºC ~ 60 ºC (-40 ºF ~ 140 ºF) |
| Operating Humidity | 10% ~ 90% RH, Non-condensing |
| Storage Humidity | 0 ~ 90% RH, Non-condensing |
| Dimensions (W × D × H) | 4.15 × 3.06 × 2.75 in (105.3 × 77.8 × 69.8 mm) |
| Weight | 7.76 oz / 220 g |
Виж още Цифрови IP камери TP-Link
Виж всички Цифрови IP камери в категорията
| Резолюция: | QHD |
|---|---|
| Управляема: | PT - Pan/Tilt |
| Аудио: | Двупосочно |
| Безжична: | Да |
| Външен монтаж: | Да |
| IR Осветление: | Да |
| Термокамера: | Не |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
60.22 €
/117.77 лв
-
33.14 €
/64.82 лв
-
67.20 €
/131.43 лв
-
72.36 €
/141.53 лв
-
41.99 €
/82.13 лв
-
45.99 €
/89.95 лв
-
67.97 €
/132.95 лв
69.13 € -
152.12 €
/297.51 лв
-
63.15 €
/123.50 лв
-
44.98 €
/87.97 лв
-
59.45 €
/116.27 лв
-
56.91 €
/111.31 лв
-
82.26 €
/160.88 лв
-
49.05 €
/95.93 лв
-
108.57 €
/212.35 лв
-
108.57 €
/212.35 лв
-
19.88 €
/38.89 лв
-
63.15 €
/123.50 лв
-
25.69 €
/50.25 лв
-
41.99 €
/82.13 лв
-
26.29 €
/51.41 лв
-
25.69 €
/50.25 лв
-
10.00 €
/19.55 лв
-
29.64 €
/57.97 лв
-
45.99 €
/89.95 лв
-
45.36 €
/88.71 лв
-
56.41 €
/110.33 лв
-
88.68 €
/173.45 лв
-
174.78 €
/341.84 лв
-
29.64 €
/57.97 лв
-
48.00 €
/93.88 лв
64.80 € -
41.99 €
/82.13 лв
-
66.86 €
/130.76 лв
-
99.18 €
/193.99 лв
-
88.00 €
/172.11 лв
-
44.54 €
/87.12 лв
-
17.49 €
/34.21 лв
-
55.50 €
/108.55 лв
-
58.28 €
/113.99 лв
-
45.05 €
/88.12 лв
-
19.88 €
/38.89 лв
-
59.45 €
/116.27 лв
-
41.99 €
/82.13 лв
-
25.69 €
/50.25 лв
-
83.99 €
/164.27 лв
-
45.99 €
/89.95 лв
-
44.98 €
/87.97 лв
-
17.49 €
/34.21 лв
-
52.99 €
/103.64 лв
-
45.99 €
/89.95 лв
-
26.99 €
/52.79 лв
-
153.38 €
/299.99 лв
-
66.46 €
/129.99 лв
-
250.53 €
/489.99 лв
-
115.04 €
/224.99 лв
-
59.99 €
/117.33 лв
-
59.99 €
/117.33 лв
-
49.99 €
/97.77 лв
52.99 € -
29.99 €
/58.66 лв
-
16.99 €
/33.23 лв
17.59 € -
43.99 €
/86.04 лв
-
178.36 €
/348.85 лв
-
92.99 €
/181.87 лв
-
31.01 €
/60.66 лв
-
155.60 €
/304.34 лв
-
58.48 €
/114.37 лв
-
89.99 €
/176.01 лв
-
20.45 €
/39.99 лв
-
166.16 €
/324.99 лв
-
253.69 €
/496.18 лв
-
255.64 €
/499.99 лв
-
63.99 €
/125.15 лв
-
386.99 €
/756.89 лв
-
56.05 €
/109.62 лв
58.31 € -
60.00 €
/117.35 лв
73.20 € -
36.00 €
/70.41 лв
42.00 € -
858.00 €
/1678.10 лв
1078.80 € -
246.00 €
/481.13 лв
253.20 € -
37.20 €
/72.76 лв
42.00 € -
51.60 €
/100.92 лв
56.40 € -
36.00 €
/70.41 лв
42.00 € -
45.60 €
/89.19 лв
49.20 € -
120.00 €
/234.70 лв
145.20 € -
64.80 €
/126.74 лв
73.20 € -
66.00 €
/129.08 лв
87.60 € -
64.80 €
/126.74 лв
70.80 € -
60.00 €
/117.35 лв
70.80 € -
96.00 €
/187.76 лв
126.00 € -
81.60 €
/159.60 лв
111.60 € -
114.00 €
/222.96 лв
175.20 € -
92.40 €
/180.72 лв
114.00 € -
55.20 €
/107.96 лв
56.40 € -
603.60 €
/1180.54 лв
702.00 € -
343.20 €
/671.24 лв
382.80 € -
54.00 €
/105.61 лв
58.80 € -
45.60 €
/89.19 лв
49.20 € -
72.00 €
/140.82 лв
92.40 € -
182.40 €
/356.74 лв
202.80 € -
49.20 €
/96.23 лв
64.80 € -
37.05 €
/72.46 лв
38.28 € -
80.40 €
/157.25 лв
111.60 € -
110.40 €
/215.92 лв
128.40 € -
162.00 €
/316.84 лв
214.80 € -
90.00 €
/176.02 лв
96.00 € -
51.60 €
/100.92 лв
54.00 € -
90.00 €
/176.02 лв
96.00 € -
43.43 €
/84.94 лв
45.60 € -
42.83 €
/83.78 лв
47.67 € -
97.20 €
/190.11 лв
114.00 € -
118.80 €
/232.35 лв
135.60 € -
21.83 €
/42.70 лв
30.98 € -
91.20 €
/178.37 лв
126.00 € -
29.45 €
/57.60 лв
38.65 €
IP камерa Dahua IPC-T1E20-A-0360B, куполна камера, 2Mpix (1920x1080@20FPS), 3.6mm обектив, Smart H.265+/Smart H.264+/H.265/H.264/H.264B/MJPEG, IR осветление (до 30m), външна IP67, PoE, микрофон46.60 €
/91.14 лв
IP камерa Dahua IPC-T1E20-A-0280B, куполна камера, 4Mpix (1920x1080@20FPS), 2.8mm обектив, Smart H.265+/Smart H.264+/H.265/H.264/H.264H/H.264B/MJPEG, IR осветление (до 30m), външна IP67, PoE, microSD до 256GB, микрофон46.60 €
/91.14 лв
IP камера Dahua IPC-B1E20-A-0360B, насочена "bullet" камера, 2Mpix(1920x1080@30fps), 3.6mm обектив, Smart H.265+/Smart H.264+/H.265/H.264/H.264B/MJPEG, IR осветеност (до 30м), външна IP67, микрофон46.60 €
/91.14 лв










































































































