High Resolution for Efficient Multi-Tasking
| With its 27-inch WQHD (2560 x 1440) resolution, the EV2720S offers 1.8 times more space than conventional Full HD (1920 x 1080) monitors. This allows you to easily display multiple windows on the screen, enhancing multi-tasking efficiency and reducing the need for frequent switching and scrolling. | ![]() |
Get Connected. Get Started.
The monitor is equipped with a USB Type-C® connection that allows users to display video, playback audio, transmit USB signals, and supply power to connected devices. This convenient multi-purpose connectivity makes it faster and easier to connect your laptop when moving between workstations or working away from the office.

Specifications:
| Panel | |
|---|---|
| Type | IPS |
| Backlight | LED |
| Size | 27.0" (68.5 cm) |
| Native Resolution | 2560 x 1440 (16:9 aspect ratio) |
| Viewable Image Size (H x V) | 596.7 x 335.7 mm |
| Pixel Pitch (H x V) | 0.233 x 0.233 mm |
| Pixel Density | 109 ppi |
| Display Colors | 16.77 million |
| Viewing Angles (H / V, typical) | 178° / 178° |
| Brightness (typical) | 350 cd/m2 |
| Contrast Ratio (typical) | 1500:1 |
| Response Time (typical) | 5 ms (gray-to-gray) |
| Color Gamut (typical) | sRGB |
| Video Signals | |
| Input Terminals | USB Type-C (DisplayPort Alt Mode, HDCP 1.3), DisplayPort (HDCP 1.3), HDMI (HDCP 1.4) |
| Digital Scanning Frequency (H / V) | USB Type-C: 31 - 89 kHz / 59 - 61 Hz DisplayPort: 31 - 89 kHz / 59 - 61 Hz HDMI: 31 - 89 kHz / 49 - 61 Hz |
| USB | |
| Upstream | USB 5Gbps: Type-C (DisplayPort Alt Mode, Power Delivery Source 70 W max.) |
| Downstream | USB 5Gbps: Type-A x 4 |
| Audio | |
| Speakers | 1.0 W + 1.0 W |
| Input Terminals | USB Type-C, DisplayPort, HDMI |
| Output Terminals | Headphones (Stereo mini jack) |
| Power | |
| Power Input | AC 100 - 240 V, 50 / 60 Hz |
| Typical Power Consumption | 14 W |
| Maximum Power Consumption | 149 W |
| Power Save Mode | 0.4 W or less |
| Features & Functions | |
| Preset Modes | User1, User2, sRGB, Paper, Movie, DICOM |
| Simultaneous Display | Picture by Picture (2 PbyP) |
| Automatic Brightness Control | Auto EcoView |
| OSD Languages | English, German, French, Italian, Japanese, Simplified Chinese, Spanish, Swedish, Traditional Chinese |
| Physical Specifications | |
| Dimensions (Landscape, W x H x D) | 611.6 x 376.3 - 545.3 x 230 mm |
| Dimensions (Without Stand, W x H x D) | 611.6 x 364.3 x 59.7 mm |
| Net Weight | 8.5 kg |
| Net Weight (Without Stand) | 5.7 kg |
| Height Adjustment Range | 169 mm |
| Tilt | 35° Up, 5° Down |
| Swivel | 344° |
| Pivot | 90° (both clockwise and counter clockwise) |
| Hole Spacing (VESA Standard) | 100 x 100 mm |
| Environmental Requirements | |
| Operating Temperature | 5 - 35°C |
| Operating Humidity (R.H., non condensing) | 20 - 80% |
Виж още Монитори Eizo
Виж всички Монитори в категорията
| DisplayPort: | Да |
|---|---|
| HDMI: | Да |
| DVI: | Не |
| Mini DisplayPort: | Не |
| Thunderbolt: | Не |
| USB Type-C: | Да |
| USB Type-А: | Не |
| VGA (D-Sub): | Не |
| Гама: | Професионален |
|---|---|
| Екран размер: | 27" (68.58 cm) |
| Разделителна способност (max): | 2560 x 1440 |
| Аспект изображение: | 16:9 |
| Тип матрица: | IPS |
| Честота на опресняване: | 60 Hz |
| Време за реакция: | 5 ms |
| Яркост: | 350 cd/m² |
| TV Тунер: | Не |
| Тъчскрийн: | Не |
| Вградени колони: | Да |
| 3D: | Не |
| Цвят: | Черен |
| Формат екран: | Wide |
| Извит: | Не |
| Преносим: | Не |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта



-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
287.74 €
/562.77 лв
-
187.86 €
/367.43 лв
-
255.64 €
/499.99 лв
-
115.71 €
/226.31 лв
-
340.36 €
/665.68 лв
-
314.28 €
/614.67 лв
-
78.99 €
/154.49 лв
-
129.00 €
/252.30 лв
-
97.12 €
/189.96 лв
-
338.51 €
/662.07 лв
-
251.32 €
/491.54 лв
-
162.29 €
/317.41 лв
-
94.69 €
/185.20 лв
-
149.87 €
/293.12 лв
-
198.63 €
/388.50 лв
-
154.99 €
/303.13 лв
-
92.91 €
/181.71 лв
-
117.36 €
/229.53 лв
-
145.94 €
/285.44 лв
-
150.32 €
/294.01 лв
-
116.29 €
/227.45 лв
-
368.18 €
/720.10 лв
-
599.74 €
/1173.00 лв
-
1980.85 €
/3874.20 лв
-
119.99 €
/234.68 лв
-
128.98 €
/252.26 лв
-
663.50 €
/1297.70 лв
-
80.89 €
/158.20 лв
-
238.36 €
/466.20 лв
-
218.99 €
/428.31 лв
224.99 € -
118.01 €
/230.82 лв
-
92.91 €
/181.71 лв
-
314.98 €
/616.05 лв
-
105.23 €
/205.81 лв
-
182.49 €
/356.92 лв
-
67.94 €
/132.88 лв
-
381.88 €
/746.90 лв
-
199.27 €
/389.74 лв
-
340.36 €
/665.68 лв
-
136.96 €
/267.88 лв
-
154.99 €
/303.13 лв
-
168.52 €
/329.59 лв
-
218.99 €
/428.31 лв
-
117.36 €
/229.53 лв
-
174.99 €
/342.25 лв
-
218.99 €
/428.31 лв
224.99 € -
119.99 €
/234.68 лв
-
428.99 €
/839.03 лв
-
129.00 €
/252.30 лв
-
94.69 €
/185.20 лв
-
314.98 €
/616.05 лв
-
368.18 €
/720.10 лв
-
128.98 €
/252.26 лв
-
78.99 €
/154.49 лв
-
159.99 €
/312.91 лв
-
255.64 €
/499.99 лв
-
92.03 €
/179.99 лв
-
1198.99 €
/2345.02 лв
-
101.74 €
/198.99 лв
-
49.99 €
/97.77 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
-
228.99 €
/447.87 лв
-
98.98 €
/193.59 лв
-
306.26 €
/598.99 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
101.74 € -
578.99 €
/1132.41 лв
-
147.99 €
/289.44 лв
-
Монитор AOC U27G4R, 27" (68.58cm) IPS панел, 160Hz, 4K/UHD, 0.5ms, 400 cd/m2, DisplayPort, HDMI, USB
349.99 €
/684.52 лв
-
188.99 €
/369.63 лв
-
299.99 €
/586.73 лв
-
281.21 €
/549.99 лв
-
219.99 €
/430.26 лв
-
1199.99 €
/2346.98 лв
-
158.99 €
/310.96 лв
-
460.16 €
/899.99 лв
-
239.99 €
/469.38 лв
-
384.99 €
/752.97 лв
-
174.99 €
/342.25 лв
-
144.99 €
/283.58 лв
-
869.99 €
/1701.55 лв
-
237.69 €
/464.87 лв
247.75 € -
413.82 €
/809.36 лв
445.47 € -
100.44 €
/196.45 лв
103.19 € -
226.91 €
/443.80 лв
278.23 € -
157.72 €
/308.47 лв
196.30 € -
347.25 €
/679.16 лв
423.82 € -
337.14 €
/659.38 лв
357.03 € -
715.40 €
/1399.19 лв
795.59 € -
214.39 €
/419.32 лв
225.57 € -
183.88 €
/359.63 лв
198.36 € -
165.35 €
/323.39 лв
177.05 € -
91.04 €
/178.06 лв
92.85 € -
310.78 €
/607.84 лв
321.53 € -
98.99 €
/193.61 лв
101.74 € -
428.33 €
/837.73 лв
439.06 € -
218.99 €
/428.31 лв
224.99 €
Монитор Dell P3426WEV, 34" (86.36 cm) IPS панел, 100Hz, WQHD, 5ms, 1500:1, 350 cd/m2, DisplayPort, HDMI, USB, USB-C, LAN627.36 €
/1227.02 лв
Монитор BenQ MA320UP (9H.LP9LB.QBE), 31.5" (80.01cm) IPS панел, 4K/UHD, 5ms, 1300:1, 550 cd/m2, HDMI, USB, USB-C644.58 €
/1260.69 лв
Монитор Asus ROG Strix OLED XG27AQWMG (90LM0BZ0-B01171), 26.5" (67.31 cm) OLED панел, 280Hz, QHD, 0.03ms, 1 500 000:1, 1500cd/m2, DisplayPort, HDMI, USB645.75 €
/1262.98 лв

































































































