ASUS ZenWiFi BD4
Dual-band WiFi 7 (802.11be) AiMesh Extendable Router, 3.6 Gbps, Coverage up to 6500 sq. ft. (3pk), Dual 2.5G Ports, Up to 3 SSIDs for IoT Devices, Parental Controls & VPNs, Advanced Network Security
- Dual-band WiFi 7 speeds up to 3600 Mbps with MLO and 4K-QAM
- ASUS AiMesh technology boosts coverage up to 6500 sq. ft. (3-pack) and easy extendibility with compatible ASUS routers for seamless and secure whole home WiFi
- Four internal antennas and four high-power front-end modules eliminate WiFi dead zones
- 24/7 end-to-end protection with commercial-grade AiProtection Pro and advanced VPNs
- IoT Network, parental controls & VPN easy setup on multiple devices with Smart Home Master SSIDs
- Dual 2.5G Ethernet ports with auto detection
- Quad-core 1.5 GHz CPU and robust cooling
ASUS ZenWiFi BD4 Worry-Free Smart Home Mesh
The ASUS ZenWiFi series advances your ever-evolving smart home with worry-free WiFi. The ASUS ZenWiFi BD4 raises the bar for whole-home mesh with WiFi 7 and next-gen AiMesh technology. It delivers blazing-fast dual-band speeds up to 3.6 Gbps and unleashes superior WiFi performance. Along with ultra-high-speed dual 2.5 Gigabit auto-detect ports and a suite of advanced network and security technologies, this mesh WiFi system is ready to future-proof your smart home network today.

Engineered for Always-Connected Home
ASUS engineering shines in ZenWiFi BD4's robust design, delivering superior coverage and unrivaled reliability.

| Category | Specifications |
|---|---|
| Network Standards | IEEE 802.11a / b / g, WiFi 4 (802.11n), WiFi 5 (802.11ac), WiFi 6 (802.11ax), WiFi 7 (802.11be), IPv4, IPv6 |
| WiFi Data Rate | WiFi 7 (2.4GHz): up to 688 MbpsWiFi 7 (5GHz): up to 2882 Mbps |
| Antenna | Internal antennas x 4 |
| Transmit / Receive | 2.4GHz 2x25GHz 2x2 |
| Processor | 1.5GHz quad-core processor |
| Memory | RAM: 512MBFlash: 128MB |
| Boosts Speed | OFDMA, Beamforming (standard-based and universal), 4096-QAM, 20/40/80/160 MHz bandwidth |
| Operating Frequency | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Operating Modes | Wireless Router Mode, AiMesh Node Mode, Access Point Mode |
| I/O Ports | 2.5G x 2 (WAN/LAN auto-detecting) |
| Buttons | WPS, Reset, Power switch |
| LED Indicator | Power x 1 |
| Power Supply | AC: 110V240V (5060Hz)DC: 12V, 1.5A max |
| Package Content | ZenWiFi BD4, RJ45 cable, Power adapter, Warranty card, Quick start guide |
| Product Dimensions | 140 x 70 x 140 mm |
| Remark | Content may vary by region/package |
| AiMesh | Primary AiMesh Router, AiMesh Node |
| Parental Control | Web & Apps Filters, Time Scheduling, Reward, Safe Browsing, Customized Internet Schedule |
| Router App | ASUS Router App |
| Guest Network | Supported (restricts access to local network) |
| Security | AiProtection, VPN, WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise, WPS, Let's Encrypt, DNS-over-TLS, Security Scan, Firewall |
| AiProtection Pro | Router Security Assessment, Malicious Site Blocking, Two-Way IPS, Infected Device Prevention and Blocking |
| VPN Support | Instant Guard, VPN Client (L2TP, OpenVPN, PPTP, WireGuard), VPN Server (IPSec, OpenVPN, PPTP, WireGuard), VPN Fusion |
| Traffic Control | Adaptive QoS (Bandwidth Monitor, Bandwidth Limiter), Traditional QoS, Traffic Monitor, Traffic Analyzer (Website History) |
| WAN Features | Port Forwarding, Port Triggering, DMZ, DDNS |
| LAN Features | DHCP Server, IGMP Snooping, IPTV, Manual IP Assignment, Wake on LAN (WOL) |
| Wireless Features | MU-MIMO, UTF-8 SSID, WiFi MAC Filter, Wireless Scheduler, Airtime Fairness, RADIUS Client, Universal & Explicit Beamforming |
| Administration | Diagnosis Tools, Feedback System, System Log, New Device Notifications, Login Captcha, Connection Diagnosis, Auto Firmware Update |
| Smart Home | Supports Google Assistant |
Виж още Рутери Безжични Asus
Виж всички Рутери Безжични в категорията
| Безжична скорост: | 3600 Mbps |
|---|---|
| Wi-Fi Стандарт: | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Честота: | 2.4 + 5 GHz |
| LAN портове: | 2 x 2500 Mbps |
| WAN портове: | 2 x 2500 Mbps |
| Антени: | 4 Вътрешни |
| USB портове: | Няма |
| 3G/4G: | Не |
| Преносим: | Не |
| Други: | Няма |
| Жична скорост: | 10/100/1000/2500 Mbps |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта



-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
31.87 €
/62.33 лв
-
66.37 €
/129.81 лв
-
10.23 €
/20.01 лв
-
10.96 €
/21.44 лв
-
22.46 €
/43.93 лв
-
422.56 €
/826.46 лв
-
11.22 €
/21.95 лв
-
36.68 €
/71.74 лв
-
204.54 €
/400.05 лв
-
81.49 €
/159.38 лв
-
19.94 €
/39.00 лв
-
14.72 €
/28.79 лв
-
19.94 €
/39.00 лв
-
31.16 €
/60.95 лв
-
48.55 €
/94.96 лв
-
152.84 €
/298.94 лв
-
19.94 €
/39.00 лв
-
23.42 €
/45.81 лв
-
23.42 €
/45.81 лв
-
71.30 €
/139.45 лв
-
95.28 €
/186.34 лв
-
53.34 €
/104.33 лв
-
36.68 €
/71.74 лв
-
53.32 €
/104.29 лв
-
22.21 €
/43.43 лв
-
199.47 €
/390.12 лв
-
323.25 €
/632.23 лв
-
19.94 €
/39.00 лв
-
67.07 €
/131.18 лв
-
52.25 €
/102.18 лв
-
53.36 €
/104.37 лв
-
19.94 €
/39.00 лв
-
38.50 €
/75.29 лв
-
16.15 €
/31.58 лв
-
73.56 €
/143.88 лв
-
275.70 €
/539.22 лв
-
39.27 €
/76.81 лв
-
22.46 €
/43.93 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
25.51 €
/49.90 лв
-
22.21 €
/43.43 лв
-
45.84 €
/89.65 лв
-
78.99 €
/154.49 лв
-
174.99 €
/342.25 лв
-
38.50 €
/75.29 лв
-
53.34 €
/104.33 лв
-
21.76 €
/42.56 лв
-
37.52 €
/73.37 лв
-
25.51 €
/49.90 лв
-
86.36 €
/168.90 лв
-
54.28 €
/106.16 лв
-
18.59 €
/36.35 лв
-
29.00 €
/56.71 лв
-
33.89 €
/66.29 лв
-
31.87 €
/62.33 лв
-
12.99 €
/25.41 лв
-
39.99 €
/78.21 лв
-
78.87 €
/154.26 лв
-
34.99 €
/68.43 лв
-
67.07 €
/131.18 лв
-
32.99 €
/64.52 лв
34.67 € -
84.99 €
/166.23 лв
-
129.74 €
/253.76 лв
-
44.99 €
/87.99 лв
-
85.99 €
/168.18 лв
-
68.99 €
/134.93 лв
79.25 € -
27.99 €
/54.74 лв
-
49.99 €
/97.77 лв
-
234.99 €
/459.60 лв
-
108.72 €
/212.63 лв
-
34.99 €
/68.43 лв
-
48.99 €
/95.82 лв
-
74.99 €
/146.67 лв
-
56.30 €
/110.12 лв
-
24.99 €
/48.88 лв
-
40.90 €
/79.99 лв
-
54.99 €
/107.55 лв
-
40.90 €
/79.99 лв
-
14.50 €
/28.36 лв
-
61.35 €
/119.99 лв
-
282.90 €
/553.30 лв
310.42 € -
194.32 €
/380.06 лв
198.57 € -
1962.67 €
/3838.65 лв
2109.06 € -
547.96 €
/1071.72 лв
561.59 € -
39.60 €
/77.44 лв
41.07 € -
162.85 €
/318.50 лв
200.49 € -
111.06 €
/217.21 лв
119.89 € -
14.08 €
/27.54 лв
14.59 € -
85.99 €
/168.18 лв
101.74 € -
99.29 €
/194.19 лв
102.99 € -
29.25 €
/57.20 лв
29.86 € -
4.58 €
/8.97 лв
4.76 € -
86.42 €
/169.01 лв
99.35 € -
7.20 €
/14.08 лв
7.43 € -
68.99 €
/134.93 лв
79.25 € -
32.17 €
/62.92 лв
34.28 € -
32.99 €
/64.52 лв
34.67 €
Рутер MikroTik Chateau LTE18 ax, 1800Mbps, 4G/LTE, 2.4GHz(574Mbps) / 5GHz(1200Mbps), Wireless AX, 4x 10/100/1000Mbps, 1x 100/1000/2500Mbps, 1x microSIM слот, 1x USB-A, 1GB RAM, 128MB Flash памет, 2x външни антени247.15 €
/483.38 лв
Рутер MikroTik RB4011iGS+5HacQ2HnD-IN, 2000Mbps, 2.4GHz(300Mbps), 5GHz(1733Mbps), Wireless AC, 10x LAN 10/100/1000 Mbps, 1x SFP+, PoE, 4x външни антени256.55 €
/501.78 лв
Мрежеста система Asus ExpertWiFi EBM68, 7800Mbps, 2.4GHz (574 Mbps)/ 5GHz (2402 Mbps)/ 5GHz (4804 Mbps), 3x LAN 100/1000, 1x WAN 100/1000/2500, 6 вътрешни антени, 2 броя259.63 €
/507.79 лв
























































































