ASUS RT-BE86U
Next Level Performance
Dominate your network with blazing performance. For those who demand the absolute best, today and tomorrow, the ASUS RT-BE86U is powered by next-level WiFi 7, delivering lightning-fast dual-band speeds of up to 6800 Mbps for your connected living. The RT-BE86U boasts a monster 20G combined network capacity, unlocking cutting-edge 10G networking with a 10 Gbps WAN/LAN port and up to four 2.5 Gbps LAN ports. Meanwhile. the new ASUSWRT 5.0 ensures a worry-free network experience from end-to-end and 24/7.

Beyond Fast WiFi 7
The RT-BE86U boasts dual-band WiFi 7 technology, achieving blazing-fast speeds of up to 6800 Mbps, ensuring seamless streaming, gaming and data-intensive tasks. Whether you’re binge-watching your favorite shows or collaborating in a virtual meeting, this router delivers.

Unlock Next-gen 10G Network
The RT-BE86U comes with a 10G port and four 2.5G ports that combine for up to 20G of blistering WAN and LAN capacity. Advanced network configurations are made easy with Multi-WAN auto detection, convenient mobile tethering backup via USB and powerful VLAN controls.

| Category | Specification |
|---|---|
| Network Standards | IEEE 802.11a, 802.11b, 802.11g, WiFi 4 (802.11n), WiFi 5 (802.11ac), WiFi 6 (802.11ax), WiFi 7 (802.11be), IPv4, IPv6 |
| Product Segment | BE6800 ultimate BE performance : 1032+5764 Mbps |
| WiFi Data Rate | WiFi 7 (2.4GHz): up to 1032 Mbps; WiFi 7 (5GHz): up to 5764 Mbps |
| Antenna | External x3, Internal x1 |
| Transmit/Receive | 2.4GHz 3x3, 5GHz 4x4 |
| Processor | 2.6GHz quad-core |
| Memory | 256 MB Flash, 1 GB RAM |
| Speed Boost | OFDMA, Beamforming (standard/universal), 4096-QAM, 20/40/80/160 MHz |
| Operating Frequency | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Operating Modes | Wireless Router, AiMesh Node, Access Point, Media Bridge, Repeater |
| I/O Ports | 1x 10G WAN/LAN, 1x 2.5G WAN/LAN, 3x 2.5G LAN, USB 3.2 Gen1 x1, USB 2.0 Gen1 x1 |
| Buttons | WPS, Reset, Power, LED on/off |
| LED Indicators | WAN x1, 10G Port x1, LAN x4, USB x1, 2.4GHz x1, 5GHz x1, Power x1 |
| Power Supply | AC: 110–240V (50–60Hz); DC: 12V/5A, 19.5V/2.31A |
| Package Contents | Router, RJ-45 cable, Power adapter, Quick Start Guide, Warranty card |
| Weight | 854 g |
| Dimensions | 235 x 90 x 316 mm |
| AiMesh | Primary AiMesh Router, AiMesh Node |
| Gaming Features | Mobile Game Mode, Gear Accelerator, OpenNAT, Gaming Port |
| Parental Control | Web & App Filters, Time Scheduling, Safe Browsing, Custom Schedules; Max Profiles: 64; Max Filter Rules: 64 |
| Guest Network | Max Rules: 2.4GHz + 5GHz = 5; Connection Time Limit; Encryption: Open, WPA/WPA2-Personal, WPA3-Personal |
| Security | WPA3/WPA2/WPA Personal/Enterprise, OWE, WPS, Let's Encrypt, DNS-over-TLS, SSH, Firewall (Keywords: 64, Services: 32, URLs: 64), Security Scan |
| AiProtection | AiProtection Pro: Router Assessment, Malicious Site Blocking, Two-Way IPS, Infected Device Blocking |
| VPN Support | Instant Guard, Client: L2TP, OpenVPN, PPTP, WireGuard; Server: IPSec, OpenVPN, PPTP, WireGuard; VPN Fusion, Surfshark support |
| Traffic Control | Adaptive QoS, Bandwidth Monitor/Limiter (Max Rules: 32), Traditional QoS, Real-Time/Wired/Wireless Traffic Monitor, Analyzer (Daily/Weekly/Monthly) |
| WAN Features | PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP, IPSec, Dual WAN, WAN Aggregation, 3G/4G Dongle, Port Forwarding (64), Triggering (32), DMZ, DDNS, NAT |
| LAN Features | DHCP Server, IGMP Snooping, IPTV, Link Aggregation, Manual IP Assign (Max: 128), Wake-on-LAN |
| Wireless Features | MU-MIMO, UTF-8 SSID, MAC Filter (Max: 64), Wireless Scheduler, Airtime Fairness, RADIUS Client, Beamforming (Universal & Explicit) |
| USB Application | File Systems: HFS+, NTFS, vFAT, ext2/3/4; Disk Removal, AiCloud, Download Master, AiDisk, Media Server, Time Machine, Samba, FTP, Shared Folder ACL |
| User Interface | Web (ASUSWRT), Mobile App (ASUS Router App) |
| Administration | Backup/Restore, Diagnostics, Feedback, Logs, Device Notification, Captcha, Connection Diagnosis, Auto Firmware Update |
Виж още Рутери Безжични Asus
Виж всички Рутери Безжични в категорията
| Безжична скорост: | 6800 Mbps |
|---|---|
| Wi-Fi Стандарт: | Wi-Fi 7 (802.11be) |
| Честота: | 2.4 + 5 GHz |
| LAN портове: | 3 x 2500 Mbps |
| WAN портове: | 1 x 10000 Mbps |
| Антени: | 3 Външни |
| USB портове: | 1 x 2.0 + 1 x 3.0 |
| 3G/4G: | Не |
| Преносим: | Не |
| Други: | Няма |
| Жична скорост: | 10/100/1000/2500/10000 Mbps |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта



-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
22.37 €
/43.75 лв
-
71.30 €
/139.45 лв
-
95.28 €
/186.34 лв
-
53.34 €
/104.33 лв
-
36.68 €
/71.74 лв
-
53.32 €
/104.29 лв
-
22.21 €
/43.43 лв
-
197.32 €
/385.92 лв
-
319.85 €
/625.56 лв
-
19.94 €
/39.00 лв
-
67.07 €
/131.18 лв
-
52.25 €
/102.18 лв
-
53.36 €
/104.37 лв
-
19.94 €
/39.00 лв
-
40.20 €
/78.62 лв
-
16.10 €
/31.49 лв
-
73.56 €
/143.88 лв
-
275.70 €
/539.22 лв
-
39.27 €
/76.81 лв
-
22.46 €
/43.93 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
26.72 €
/52.26 лв
-
13.81 €
/27.00 лв
-
27.99 €
/54.74 лв
-
43.30 €
/84.69 лв
-
133.72 €
/261.54 лв
-
16.10 €
/31.49 лв
-
69.77 €
/136.46 лв
-
109.12 €
/213.42 лв
-
155.12 €
/303.40 лв
-
22.37 €
/43.75 лв
-
233.70 €
/457.08 лв
-
50.83 €
/99.41 лв
-
119.62 €
/233.95 лв
-
81.49 €
/159.38 лв
-
23.80 €
/46.56 лв
-
74.25 €
/145.22 лв
-
75.46 €
/147.59 лв
-
7.22 €
/14.13 лв
-
40.16 €
/78.55 лв
-
22.37 €
/43.75 лв
-
22.21 €
/43.43 лв
-
45.84 €
/89.65 лв
-
58.99 €
/115.37 лв
63.99 € -
78.99 €
/154.49 лв
-
174.99 €
/342.25 лв
-
53.34 €
/104.33 лв
-
21.76 €
/42.56 лв
-
37.52 €
/73.37 лв
-
86.36 €
/168.90 лв
-
54.28 €
/106.16 лв
-
29.00 €
/56.71 лв
-
33.89 €
/66.29 лв
-
31.87 €
/62.33 лв
-
39.99 €
/78.21 лв
-
12.99 €
/25.41 лв
-
67.07 €
/131.18 лв
-
78.87 €
/154.26 лв
-
32.99 €
/64.52 лв
34.67 € -
34.99 €
/68.43 лв
-
84.99 €
/166.23 лв
-
44.99 €
/87.99 лв
-
85.99 €
/168.18 лв
-
49.99 €
/97.77 лв
-
27.99 €
/54.74 лв
-
68.99 €
/134.93 лв
79.25 € -
234.99 €
/459.60 лв
-
108.72 €
/212.63 лв
-
48.99 €
/95.82 лв
-
74.99 €
/146.67 лв
-
24.99 €
/48.88 лв
-
34.99 €
/68.43 лв
-
56.30 €
/110.12 лв
-
30.67 €
/59.99 лв
-
34.99 €
/68.43 лв
-
85.99 €
/168.18 лв
101.74 € -
222.99 €
/436.13 лв
-
115.99 €
/226.86 лв
-
18.40 €
/35.99 лв
-
61.35 €
/119.99 лв
-
282.90 €
/553.30 лв
310.42 € -
194.32 €
/380.06 лв
198.57 € -
1962.67 €
/3838.65 лв
2109.06 € -
547.96 €
/1071.72 лв
561.59 € -
39.60 €
/77.44 лв
41.07 € -
83.62 €
/163.55 лв
336.85 € -
111.06 €
/217.21 лв
119.89 € -
14.08 €
/27.54 лв
14.59 € -
85.99 €
/168.18 лв
101.74 € -
98.31 €
/192.28 лв
102.99 € -
29.25 €
/57.20 лв
29.86 € -
4.58 €
/8.97 лв
4.76 € -
86.42 €
/169.01 лв
99.35 € -
7.20 €
/14.08 лв
7.43 € -
68.99 €
/134.93 лв
79.25 € -
32.17 €
/62.92 лв
34.28 € -
32.99 €
/64.52 лв
34.67 € -
58.99 €
/115.37 лв
63.99 €
Безжична Wi-fi система TP-Link Deco X50-PoE (2-pack), 3000Mbps, 2.4GHz (574 Mbps), 5GHz (2402 Mbps), Wireless AX, 1x 10/100/1000 LAN/WAN, 1x 10/100/2500 LAN/WAN, 4 вътрешни антени, PoE, 2 устройства233.94 €
/457.54 лв
Рутер Cudy P5, 5G, 3000Mbps, 2.4GHz (574Mbps)/5GHz (2402Mbps), Wireless AX, 3x LAN 1000, 1x WAN, 2x Nano SIM слота, 6 външни антени233.70 €
/457.08 лв
Рутер TP-Link Archer BE550, 9214Mbps, 2.4GHz (574Mbps)/ 5GHz (2880Mbps)/ 6GHz (5760Mbps), Wireless BE, 4x LAN 100/1000/2500Mbps, 1x WAN 100/1000/2500Mbps, USB, 6 вътрешни антени232.81 €
/455.33 лв






























































































