AX3000 Dual Band WiFi 6 (802.11ax) Travel Router, support 4G & 5G mobile tethering & public WiFi (WISP) mode, subscription-free network security, comprehensive VPN features, easy setup, AiMesh support, guest portal, wall mount
- Tri-mode connectivity for travel, work and home with 4G/5G mobile tethering, a private hotspot over public WiFi (WISP mode), and router mode.
- Ultrafast WiFi 6 with 160 MHz channel significantly increases network capacity to support up to 70 devices, with speeds of up to 3,000 Mbps.
- Comprehensive VPN features with one-touch activation, supporting multiple protocols, up to 30 service providers, and site-to-site VPN.
- Subscription-free network security with commercial-grade AiProtection Classic powered by Trend Micro™, plus a one-tap security scan and Safe Browsing.
- 3-step easy setup and hassle-free management via the highly rated ASUS Router mobile app.
- AiMesh extendable router enables whole home seamless roaming with rich, advanced features.
- Easy and customizable guest portal for small businesses.
Connect Safely
Wherever You Go
Stay connected on-the-road with the RT-AX57 Go’s versatile connectivity options, and enjoy secure WiFi and convenient VPN wherever your journey takes you!

Always-On Internet on the Road
Establish on-the-go WiFi by connecting the USB WAN port to your smartphone’s hotspot. No complicated setup is needed — just plug in and go!

| Category | Specification |
|---|---|
| Network Standard | IEEE 802.11a, IEEE 802.11b, IEEE 802.11g, WiFi 4 (802.11n), WiFi 5 (802.11ac), WiFi 6 (802.11ax), IPv4, IPv6 |
| Product Segment | AX3000 ultimate AX performance: 2402 Mbps + 574 Mbps |
| WiFi Data Rate | 2.4GHz (802.11ax): up to 574 Mbps5GHz (802.11ax): up to 2402 Mbps |
| Antenna | Internal Antenna × 5 |
| Transmit / Receive | 2.4GHz: 2×25GHz: 2×2 |
| Processor | Dual-core 1.3GHz SoC |
| Memory | RAM: 512MBFlash: 128MB |
| Operating Frequency | 2.4 GHz, 5 GHz |
| Operating Mode | Wireless Router, AiMesh Node, Range Extender, Access Point, Media Bridge, Repeater, Public WiFi (WISP) |
| I/O Ports | 1× 1GbE WAN, 1× 1GbE LAN, USB-C Power Port, USB 3.2 Gen 1×1 |
| Buttons | Reset, Slide Switch |
| LED Indicator | RGB × 1 |
| Power Supply | 9V / 2A |
| Package Content | RT-AX57 Go, Power Adapter, 1m RJ-45 Cable, Stand, Flannel Bag, Quick Start Guide, Warranty Card |
| Product Weight | 210g |
| Product Dimensions | 120mm × 120mm × 21.5mm |
| AiMesh | Primary AiMesh Router, AiMesh Node |
| Game | UU Boost (CN only) |
| Parental Control | Time Scheduling, Safe Browsing |
| Guest Network | Guest Network Pro supportIsolated guest networks with custom settings |
| Security | AiProtection, AiProtection Classic, WPA/WPA2/WPA3-Personal, WPA/WPA2-Enterprise, WPS, Let's Encrypt, DNS-over-TLS, SSH, Security Scan, Firewall |
| VPN (Client) | L2TP, OpenVPN, PPTP, WireGuard |
| VPN (Server) | IPSec, OpenVPN, PPTP, WireGuard |
| VPN Other | Instant Guard, VPN Fusion, Surfshark support |
| Traffic Control | Traditional QoS, Real-time Traffic Monitor |
| WAN Support | PPPoE, PPTP, L2TP, Automatic IP, Static IP, IPSec, 3G/4G LTE Dongle, Port Forwarding, Port Triggering, DMZ, DDNS |
| LAN Features | DHCP Server, IGMP Snooping, IPTV, VLAN |
| Wireless Features | MU-MIMO, UTF-8 SSID, WiFi MAC Filter, Wireless Scheduler, Airtime Fairness, RADIUS Client, Universal Beamforming, Explicit Beamforming |
| USB Applications | HDD Hibernation, AiCloud, Download Master, AiDisk, Media Server |
| User Interface | Web: ASUSWRTApp: ASUS Router App |
| Administration | Feedback System, System Log, New Device Connect Notification |
| Smart Home | Google Assistant Support |
Виж още Рутери Безжични Asus
Виж всички Рутери Безжични в категорията
| Безжична скорост: | 3000 Mbps |
|---|---|
| Wi-Fi Стандарт: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Честота: | 2.4 + 5 GHz |
| LAN портове: | 1 x 1000 Mbps |
| WAN портове: | 1 x 1000 Mbps |
| Антени: | 5 Вътрешни |
| USB портове: | 1 x 3.1 |
| 3G/4G: | Не |
| Преносим: | Да |
| Други: | Няма |
| Жична скорост: | 10/100/1000 Mbps |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
7.47 €
/14.61 лв
-
68.99 €
/134.93 лв
79.25 € -
7.41 €
/14.50 лв
-
22.90 €
/44.79 лв
-
48.55 €
/94.96 лв
-
10.23 €
/20.01 лв
-
59.29 €
/115.97 лв
-
11.58 €
/22.65 лв
-
23.42 €
/45.81 лв
-
36.68 €
/71.74 лв
-
8.98 €
/17.56 лв
-
17.85 €
/34.91 лв
-
18.38 €
/35.94 лв
-
26.94 €
/52.68 лв
-
58.99 €
/115.37 лв
63.99 € -
27.99 €
/54.74 лв
-
58.99 €
/115.37 лв
63.99 € -
84.53 €
/165.33 лв
-
99.70 €
/195.00 лв
-
122.89 €
/240.36 лв
-
48.09 €
/94.05 лв
-
108.85 €
/212.90 лв
-
36.68 €
/71.74 лв
-
22.82 €
/44.64 лв
-
10.85 €
/21.23 лв
-
53.36 €
/104.37 лв
-
27.99 €
/54.74 лв
-
23.28 €
/45.53 лв
-
48.55 €
/94.96 лв
-
28.64 €
/56.01 лв
-
57.86 €
/113.16 лв
-
67.46 €
/131.94 лв
-
109.23 €
/213.64 лв
-
18.38 €
/35.94 лв
-
135.33 €
/264.67 лв
-
42.76 €
/83.63 лв
-
70.10 €
/137.10 лв
-
82.13 €
/160.62 лв
-
79.01 €
/154.53 лв
-
31.57 €
/61.74 лв
-
78.99 €
/154.49 лв
-
174.99 €
/342.25 лв
-
58.99 €
/115.37 лв
63.99 € -
39.99 €
/78.21 лв
-
80.19 €
/156.83 лв
-
12.99 €
/25.41 лв
-
34.99 €
/68.43 лв
-
84.99 €
/166.23 лв
-
32.99 €
/64.52 лв
34.67 € -
139.12 €
/272.09 лв
-
52.04 €
/101.78 лв
-
44.99 €
/87.99 лв
-
171.07 €
/334.58 лв
-
85.99 €
/168.18 лв
-
35.35 €
/69.13 лв
-
234.99 €
/459.60 лв
-
49.99 €
/97.77 лв
-
36.92 €
/72.21 лв
-
48.99 €
/95.82 лв
-
200.25 €
/391.65 лв
-
48.99 €
/95.82 лв
52.95 € -
24.99 €
/48.88 лв
-
27.99 €
/54.74 лв
-
88.49 €
/173.07 лв
-
68.99 €
/134.93 лв
79.25 € -
34.99 €
/68.43 лв
-
40.90 €
/79.99 лв
-
254.99 €
/498.72 лв
-
40.90 €
/79.99 лв
-
101.74 €
/198.99 лв
-
23.00 €
/44.99 лв
-
34.99 €
/68.43 лв
-
99.99 €
/195.56 лв
-
122.07 €
/238.76 лв
-
192.96 €
/377.40 лв
-
82.22 €
/160.81 лв
-
254.59 €
/497.93 лв
-
8.18 €
/15.99 лв
-
30.67 €
/59.99 лв
-
25.10 €
/49.08 лв
-
194.32 €
/380.06 лв
198.57 € -
282.90 €
/553.30 лв
310.42 € -
1962.67 €
/3838.65 лв
2109.06 € -
227.84 €
/445.62 лв
240.99 € -
547.96 €
/1071.72 лв
561.59 € -
83.76 €
/163.83 лв
336.85 € -
111.06 €
/217.21 лв
119.89 € -
77.88 €
/152.32 лв
80.31 € -
49.31 €
/96.45 лв
61.88 € -
98.47 €
/192.59 лв
102.99 € -
4.50 €
/8.80 лв
4.67 € -
40.16 €
/78.55 лв
48.29 € -
195.10 €
/381.59 лв
202.98 € -
86.42 €
/169.01 лв
99.35 € -
68.99 €
/134.93 лв
79.25 € -
32.17 €
/62.92 лв
34.28 € -
48.99 €
/95.82 лв
52.95 € -
32.99 €
/64.52 лв
34.67 € -
262.60 €
/513.60 лв
268.99 € -
58.99 €
/115.37 лв
63.99 €
Рутер TP-Link Archer MR402, 4G, 1200 Mbps, 2.4GHz (300Mbps)/ 5GHz (867Mbps), Wireless AC, 3x LAN 10/100Mbps, 1x LAN/WAN 10/100Mbps, 1x SIM слот, 2 външни антени71.30 €
/139.45 лв
Рутер Cudy LT500 Outdoor, 4G/LTE, 1200Mbps, 2.4GHz(300Mbps)/ 5GHz(867Mbps), Wireless AC, 1x WAN/LAN 10/100Mbps RJ45, 2x външни 4G антени + 2x вътрешни антени72.79 €
/142.36 лв
Мрежеста система Mercusys Halo H50G(2-pack), 1900Mbps, 2.4GHz (600Mbps)/ 5 GHz (1300Mbps), Wireless AC, 3x 10/100/1000 WAN/LAN, 2 бр.70.84 €
/138.55 лв






























































































