ACU-DPQ65W PD3.0 & QC4+ 3xOUTPUTS wall charger 65W
GaN wallcharger 3x port (USB-A + 2x USB-C), PD3.0 / PPS / QC4+ / SFC2.0 / AFC / SCP / FCP / Apple. 65W total power.
| Input | 100 - 240V AC, EURO fork |
| Output | USB type C-F, USB type A-F, 3-port output, QC4+ |
| design | miniature |
| Extra | PD, fast charging |
The AXAGON ACU-DPQ65W GaN travel wall charger enables fast charging of up to three mobile devices at the same time. With 65W of total power, the charger charges notebooks, phones and other mobile devices at the highest possible speed. The adapter offers a standard USB-A connector, but also two double-sided USB-C connectors.
The Quick Charge 4+ technology allows up to 4 times faster charging of phones than a standard USB charger. Power Delivery 3.0 technology not only supports charging of modern phones, but also enables 65W PD charging of powerful laptops.
The charger supports 20W PD charging for iPhone 12, 13, 14 and 15 and also offers 27W PD charging for iPhone 13 Pro, 14 Pro, 15 Pro and their Pro Max models. In addition, it supports 25W SFC charging for Samsung Galaxy S20 - S24, Note and Z Fold series and also offers 45W SFC 2.0 charging for Samsung Galaxy S20 - S24 Ultra, Tab S7+ - S9+, Tab S8 - S9 Ultra.
Input:
• input voltage AC 100V-240V / 1.5A / 50-60 Hz (WIV function) supports multiple national power standards
• two-pin euro plug - integrated in the body of the charger
Outputs:
• USB-A port QC (phones) max. 30W: 4.5V/5A, 5V/4.5A, 9V/3A, 12V/2.5A, 15V/2A, 20V/1.5A
• Charging technology: QC 3.0, QC 2.0, AFC, SCP, FCP, PE+, SMART, Apple 2.4A
• USB-C port PD2 (phones) max. 33W: 5V/3A, 9V/3A, 12V/2.5A, 15V/2A, 20V/1.5A, PPS: 3.3-11V/3A
• USB-C port PD1 (laptops, phones) max. 65W:5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3.25A, PPS: 3.3-11V/5A
Maximum performance using multiple ports:
• maximum power QC + PD2 24W, SMART mode charging is used (max. 5V/4.5A)
• maximum power QC + PD1 63W
• maximum power PD1 + PD2 63W
• maximum power QC + PD1 + PD2 60W
• total maximum power 65W
• total maximum current 5A
Supported charging technologies:
• Standard charging of all devices that support 5V and Apple iPhone 5, 6, SE, 7 charging.
• SMART - charging max. 5V/4.5A, Quick Charge 1.0, USB Battery Charging 1.2 (DCP 1.5A) and Apple 2.4A (iPad).
• PE+ - quick charging using MediaTek Pump Express+ and Pump Express+ 2.0 protocol
• FCP - quick charging using Huawei Fast Charge Protocol.
• SCP - quick charging (up to 20W) using Huawei SuperCharge Protocol.
• AFC - quick charging using Samsung Adaptive Fast Charging protocol.
• SFC - quick charging using Samsung Super Fast Charging and Super Fast Charging 2.0 protocol.
• PPS - quick charging using Programmable Power Supply protocol (part of USB PD 3.0 and QC4+).
• PD - quick charging using USB Power Delivery 2.0 and Power Delivery 3.0 protocol.
Examples of supported phones, tablets and laptops:
• SFC - quick charging (up to 25W) of Samsung Galaxy S20, S21, S22, S23, S24 series, Note 10, 20 series, Z Fold 2, 3, 4 series.
• SFC 2.0 - quick charging (up to 45W) of Samsung Galaxy S20, S21, S22, S23, S24 Ultra, Tab S7+, Tab S8+, Tab S9+, Tab S8 Ultra, Tab S9 Ultra.
• PD - quick charging of Apple iPhone 8, 8 Plus, X, XS, XS Max, XR, 11, 11 Pro, 11 Pro Max phone.
• PD - quick charging (up to 20W) Apple iPhone 12, 12 Mini, 12 Pro, 12 Pro Max, 12, 12 Mini, 12 Pro, 12 Pro Max, 13, 13 Mini, 14, 14 Plus, 15, 15 Plus phone.
• PD - quick charging (up to 27W) Apple iPhone 13 Pro, 13 Pro Max, 14 Pro, 14 Pro Max, 15 Pro, 15 Pro Max phone.
• PD - quick charging (up to 65W) of Lenovo, HP, Dell, Acer, Asus, Apple MacBook Air, MacBook Pro, iPad mini, iPad Air, iPad Pro and others notebooks.
The charger supports WIV, AIC and CC functions:
Complex output protection: OCP, OVP, OTP, OSP:
• Over Current Protection. Protection of output against current overload.
• Over Voltage Protection. Protection against overvoltage at the output.
• Over Temperature Protection. Protection against overheating of the adapter.
• Output Short Circuit Protection. Short circuit protection at the output.
Other features:
• dimensions of the charger body 103 x 36 x 32mm including a plug,
• weight: 118 g,
• material: non-flammable plastic.
Package contains:
• white wall charger,
• packed in a cardboard box with a hanging hole.
| connector | two-pin EURO fork |
| compatibility | 100 - 240V AC, 50/60Hz |
| Output | |
| output power | 5V/4.5A, 9V/3A, 12V/2.5A, 15V/2A, 20V/1.5A (QC3.0) |
| output power | 5V/3A, 9V/3A, 12V/2.5A, 15V/2A, 20V/1.5A (PD2) |
| output power | 5V/3A, 9V/3A, 12V/3A, 15V/3A, 20V/3.25A (PD1) |
| connector | USB Type A female |
| connector | USB Type C female |
| Supported features | |
| charging 2 devices at the same time | yes |
| Standard charging | 5V / 1A |
| Smart charging | 5V / 4.5A |
| USB Battery Charging 1.2 | yes |
| USB Power Delivery | yes |
| Qualcomm Quick Charge 2.0 | yes |
| Qualcomm Quick Charge 3.0 | yes |
| Qualcomm Quick Charge 4+ | yes |
| Samsung Adaptive Fast Charging | yes |
| Huawei Fast Charge Protocol | yes |
| Huawei Super Charge Protocol | yes |
| overload protection | yes |
| short circuit protection | yes |
| protection against voltage spikes | yes |
| protection against overheating | yes |
| Other features | |
| dimensions | 103 x 36 x 32 mm |