TS-h2490FU
ZFS-based, 24-bay U.2 NVMe all-flash storage built for high-performance and low-latency virtualized workloads, data centers, and 8K streams
The NVMe all-flash TS-h2490FU is designed for providing extreme performance with high cost-efficiency. Featuring 24 U.2 NVMe Gen 3 x4 SSD bays, the TS-h2490FU delivers up to 661K / 245K random read/write IOPS with ultra-low latency. The ZFS-based QuTS hero operating system supports inline data deduplication and compression for reducing I/O and SSD storage consumption, which significantly extends SSD lifespan with a higher price-performance ratio for all-flash storage arrays. Coupled with near-unlimited snapshots, real-time SnapSync, and petabyte-scale storage expansion capabilities, the TS-h2490FU is ideal for I/O-intensive and latency-sensitive applications, and eliminates productivity bottlenecks in modern data centers, virtualization, and mission-critical backup/restore tasks.
| Category | Specification |
|---|---|
| CPU | AMD EPYC™ 7232P / 7252 8-core / 16-thread processor, up to 3.2 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Encryption Engine | AES-NI |
| System Memory | 64 GB RDIMM DDR4 ECC |
| Maximum Memory | 4 TB (16 × 256 GB) |
| Memory Slots | 16 × RDIMM DDR4 |
| Flash Memory | 5 GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bays | 24 × 2.5-inch U.2 PCIe NVMe |
| Drive Compatibility | 2.5-inch U.2 NVMe Gen3 x4 SSD |
| Hot-swappable | Yes |
| SSD Cache Acceleration Support | Yes |
| SR-IOV Support | Yes |
| 2.5 Gigabit Ethernet Ports | 2 × 2.5G/1G/100M/10M |
| 25 Gigabit Ethernet Ports | 2 × 25GbE SFP28 SmartNIC ports |
| Wake on LAN (WOL) | Supported on 2.5GbE ports only |
| Jumbo Frame | Supported |
| PCIe Slots | Slot 1: PCIe Gen4 x4Slot 2: PCIe Gen4 x8 or x4*Slot 3: PCIe Gen4 x4Slot 4: PCIe Gen4 x8Slot 5: PCIe Gen4 x16 or x8** |
| PCIe Slot Notes | Slot 5 preinstalled with 25GbE adapter. Slot 2 and Slot 5 lane width depends on adjacent slot usage. Wider cards supported if adjacent slot unused. |
| USB Ports | 2 × USB 3.2 Gen 1 |
| Form Factor | Rackmount |
| LED Indicators | HDD, Status, 10GbE, LAN, Storage Expansion Status |
| Buttons | Power, Reset |
| Dimensions (H × W × D) | 88.3 × 480.97 × 510.23 mm |
| Weight (Net) | 16.77 kg |
| Weight (Gross) | 20.95 kg |
| Operating Temperature | 0 – 40 °C (32°F – 104°F) |
| Storage Temperature | -20 – 70 °C (-4°F – 158°F) |
| Relative Humidity | 5–95% RH (non-condensing), wet bulb: 27°C (80.6°F) |
| Power Supply Unit | Dual 1100W PSU (100–240Vac) |
| Max Power Output | 1100W @ 200–240Vac / 850W @ 100–240Vac |
| Power Consumption (Typical) | 277.64 W (drives fully populated) |
| Cooling Fans | 4 × 60 mm, 12VDC |
Виж още Мрежови дискове NAS Qnap
Виж всички Мрежови дискове NAS в категорията
| Формфактор: | Rack mounted |
|---|---|
| Капацитет: | Неокомплектован GB |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
133.73 €
/261.55 лв
-
185.51 €
/362.83 лв
-
181.73 €
/355.44 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
171.92 €
/336.24 лв
-
263.59 €
/515.53 лв
-
263.59 €
/515.53 лв
-
115.03 €
/224.98 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
669.99 €
/1310.39 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
422.49 €
/826.32 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
38.99 €
/76.26 лв
-
105.96 €
/207.24 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
244.68 €
/478.56 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
479.99 €
/938.78 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
813.99 €
/1592.03 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
244.68 €
/478.56 лв
-
559.99 €
/1095.25 лв
-
3001.34 €
/5870.11 лв
-
149.99 €
/293.36 лв
-
234.69 €
/459.02 лв
-
234.69 €
/459.02 лв
-
730.80 €
/1429.32 лв
-
368.24 €
/720.22 лв
-
212.25 €
/415.12 лв
-
300.71 €
/588.13 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
37.43 €
/73.22 лв
-
331.56 €
/648.47 лв
-
343.87 €
/672.54 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
135.46 €
/264.94 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
27.99 €
/54.74 лв
-
149.99 €
/293.36 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
588.99 €
/1151.96 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
163.99 €
/320.74 лв
-
813.99 €
/1592.03 лв
-
649.99 €
/1271.27 лв
-
29.28 €
/57.28 лв
-
185.51 €
/362.83 лв
-
198.99 €
/389.19 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
228.99 €
/447.87 лв
-
768.99 €
/1504.01 лв
-
199.99 €
/391.15 лв
-
118.99 €
/232.72 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
-
94.27 €
/184.38 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
333.99 €
/653.23 лв
-
348.99 €
/682.57 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
107.99 €
/211.21 лв
-
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
349.99 €
/684.52 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
-
120.42 €
/235.52 лв
-
948.99 €
/1856.06 лв
-
559.99 €
/1095.25 лв
-
1033.99 €
/2022.31 лв
-
274.99 €
/537.83 лв
-
688.99 €
/1347.55 лв
-
130.96 €
/256.14 лв
139.10 € -
321.60 €
/629.00 лв
341.39 € -
194.23 €
/379.88 лв
205.19 € -
6.50 €
/12.71 лв
6.88 € -
744.88 €
/1456.85 лв
774.83 € -
164.99 €
/322.69 лв
184.99 € -
102.54 €
/200.56 лв
131.22 € -
589.99 €
/1153.92 лв
604.99 € -
224.99 €
/440.04 лв
238.99 € -
15.27 €
/29.86 лв
15.92 € -
87.49 €
/171.11 лв
89.99 € -
248.99 €
/486.98 лв
259.99 € -
491.92 €
/962.11 лв
653.70 € -
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
148.99 €
/291.40 лв
159.99 €
Мрежови диск (NAS) QSAN 90-S3326D00-EU, осемядрен Intel Xeon, без твърд диск (26x 2.5" dual-port U.2/U.3 NVMe SSD), 8GB RAM, 1x 10/100/1000 LAN8666.97 €
/16951.13 лв
Мрежови диск (NAS) Synology RS10816xs+,четири-ядрен Intel Xeon E3 3.3 GHz, без твърд диск, 8 GB DDR3 ECC, USB 3.03221.39 €
/6300.49 лв
Мрежови диск (NAS) Synology RS2423+, четириядрен AMD Ryzen V1780B 3.3/3.6 GHz, без твърд диск (12x SATA 6Gb/s), 8GB DDR4, 2x 1GbE / 1x 10GbE, 2x USB 3.23001.34 €
/5870.11 лв






















































































