TS-h1677AXU-RP
Experience exceptional enterprise performance with the power of AMD Ryzen™ 7000 Series processors, DDR5, and M.2 PCIe Gen 5
Powered by AMD Ryzen™ 7000 Series processors based on the cutting-edge AMD socket AM5 platform, the ZFS-based TS-h1677AXU-RP storage and backup solution unleashes superb performance and enterprise-level potential. With a revolutionary multi-core processor, DDR5 RAM, M.2 PCIe Gen 5, and redundant power supplies, the TS-h1677AXU-RP delivers excellent performance, ultra-large bandwidth, and trusted reliability for performance-demanding Tier 2 storage, virtualization, 4K video editing, and PB-level storage applications.

| Category | Specification |
|---|---|
| CPU | AMD Ryzen™ 7 7000 series 8-core / 16-thread processor, boost up to 5.3 GHz |
| Integrated Graphics | AMD Radeon™ Graphics |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Floating Point Unit | Yes |
| Encryption Engine | AES-NI |
| Hardware-Accelerated Transcoding | Supported |
| System Memory | 32 GB DDR5 UDIMM |
| Maximum Memory | 192 GB (4 × 48 GB) |
| Memory Slots | 4 × DDR5 UDIMM (optional ECC supported) |
| Memory Configuration Requirement | Dual-DIMM requires identical DDR5 modules |
| Flash Memory | 5 GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bays | 16 × 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s |
| Drive Compatibility | 3.5" SATA HDDs, 2.5" SATA SSDs |
| Hot-Swappable Drives | Supported (M.2 SSD not hot-swappable) |
| M.2 Slots | 2 × M.2 2280 PCIe Gen5 x2 (NVMe Gen3 and above compatible) |
| SSD Cache Acceleration | Supported |
| GPU Pass-Through | Supported |
| 2.5GbE Ports | 2 × 2.5G/1G/100M/10M |
| 10GbE Ports | 2 × 10GBASE-T (10G/5G/2.5G/1G/100M) |
| 25GbE Ports | Optional via adapter |
| Wake on LAN (WOL) | Supported |
| Jumbo Frame | Supported |
| PCIe Slots | Slot 1: Gen4 x4Slot 2: Gen4 x8 or x4 (depends on Slot 1 usage)Slot 3: Gen4 x4 |
| PCIe Card Dimensions | Slot 1 & 2: 250 × 111.15 × 18.76 mmSlot 3: 200 × 111.15 × 23.76 mm |
| USB Ports | 2 × USB 3.2 Gen 2 Type-A (10Gbps) |
| Form Factor | 3U Rackmount |
| LED Indicators | Power, Status, LAN, HDD 1–16, M.2 SSD 1–2, Expansion Port |
| Buttons | Power, Reset |
| Dimensions (H × W × D) | 131.3 × 482.2 × 550.8 mm |
| Weight (Net) | 15.64 kg |
| Weight (Gross) | 22.08 kg |
| Operating Temperature | 0–40 °C (32–104 °F) |
| Storage Temperature | -20–70 °C (-4–158 °F) |
| Relative Humidity | 5–95% RH non-condensing (wet bulb 27 °C) |
| Power Supply Unit | 2 × 550W, 100–240V |
| Power Consumption (Disk Standby) | 99.99 W |
| Power Consumption (Typical Operating) | 349.96 W (fully populated drives) |
| Cooling Fan | 3 × 60 mm system fans (12VDC) |
| System Warning | Buzzer |
Виж още Мрежови дискове NAS Qnap
Виж всички Мрежови дискове NAS в категорията
| Формфактор: | Rack mounted |
|---|---|
| Капацитет: | Неокомплектован GB |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
133.73 €
/261.55 лв
-
185.51 €
/362.83 лв
-
181.73 €
/355.44 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
171.92 €
/336.24 лв
-
263.59 €
/515.53 лв
-
263.59 €
/515.53 лв
-
115.03 €
/224.98 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
669.99 €
/1310.39 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
422.49 €
/826.32 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
38.99 €
/76.26 лв
-
105.96 €
/207.24 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
244.68 €
/478.56 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
479.99 €
/938.78 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
813.99 €
/1592.03 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
244.68 €
/478.56 лв
-
559.99 €
/1095.25 лв
-
3001.34 €
/5870.11 лв
-
149.99 €
/293.36 лв
-
234.69 €
/459.02 лв
-
234.69 €
/459.02 лв
-
730.80 €
/1429.32 лв
-
368.24 €
/720.22 лв
-
212.25 €
/415.12 лв
-
300.71 €
/588.13 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
37.43 €
/73.22 лв
-
331.56 €
/648.47 лв
-
343.87 €
/672.54 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
135.46 €
/264.94 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
27.99 €
/54.74 лв
-
149.99 €
/293.36 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
588.99 €
/1151.96 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
163.99 €
/320.74 лв
-
813.99 €
/1592.03 лв
-
649.99 €
/1271.27 лв
-
29.28 €
/57.28 лв
-
185.51 €
/362.83 лв
-
198.99 €
/389.19 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
228.99 €
/447.87 лв
-
768.99 €
/1504.01 лв
-
199.99 €
/391.15 лв
-
118.99 €
/232.72 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
-
94.27 €
/184.38 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
333.99 €
/653.23 лв
-
348.99 €
/682.57 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
107.99 €
/211.21 лв
-
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
349.99 €
/684.52 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
-
120.42 €
/235.52 лв
-
948.99 €
/1856.06 лв
-
559.99 €
/1095.25 лв
-
1033.99 €
/2022.31 лв
-
274.99 €
/537.83 лв
-
688.99 €
/1347.55 лв
-
130.96 €
/256.14 лв
139.10 € -
321.60 €
/629.00 лв
341.39 € -
194.23 €
/379.88 лв
205.19 € -
6.50 €
/12.71 лв
6.88 € -
744.88 €
/1456.85 лв
774.83 € -
164.99 €
/322.69 лв
184.99 € -
102.54 €
/200.56 лв
131.22 € -
589.99 €
/1153.92 лв
604.99 € -
224.99 €
/440.04 лв
238.99 € -
15.27 €
/29.86 лв
15.92 € -
87.49 €
/171.11 лв
89.99 € -
248.99 €
/486.98 лв
259.99 € -
491.92 €
/962.11 лв
653.70 € -
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
148.99 €
/291.40 лв
159.99 €
Мрежови диск (NAS) QSAN 90-S3326D00-EU, осемядрен Intel Xeon, без твърд диск (26x 2.5" dual-port U.2/U.3 NVMe SSD), 8GB RAM, 1x 10/100/1000 LAN8666.97 €
/16951.13 лв
Мрежови диск (NAS) Synology RS10816xs+,четири-ядрен Intel Xeon E3 3.3 GHz, без твърд диск, 8 GB DDR3 ECC, USB 3.03221.39 €
/6300.49 лв
Мрежови диск (NAS) Synology RS2423+, четириядрен AMD Ryzen V1780B 3.3/3.6 GHz, без твърд диск (12x SATA 6Gb/s), 8GB DDR4, 2x 1GbE / 1x 10GbE, 2x USB 3.23001.34 €
/5870.11 лв
























































































