Qnap TS-AI642-8G
6-Bay Tower AI NAS with 8-Core Processor, GPU, HDMI™ Ports, and 6 TOPS NPU, Outperforms Similar NAS in Image Processing and Smart Surveillance
The next-generation TS-AI642 AI NAS is specifically designed for AI-powered video and image recognition applications. Adopting the 64-bit ARM Cortex-A76/-A55 SoC octa-core processor with up to 6 TOPS NPU (Neural network Processing Unit), the TS-AI642 not only tackles image processing and analysis tasks, but also offloads CPU workloads when running AI applications to reduce system operation power consumption. With powerful computing performance, high-capacity storage space and flexible I/O expandability, the TS-AI642 allows enterprises to easily deploy an AI NAS solution for video surveillance, image recognition, and face recognition applications.

| CPU | 8-core ARM Cortex 64-bit Processor ( 4-core Cortex-A76 2.2 GHz + 4-core Cortex-A55 1.8 GHz ) |
| CPU Architecture | 64-bit ARM |
| Graphic Processors | ARM Mali-G610 MC4 |
| Floating Point Unit | Yes |
| Encryption Engine | Yes |
| Hardware-accelerated Transcoding | Yes |
| Neural Processing Unit (NPU) | Yes |
| System Memory | 8 GB on board (non-expandable) Note: Reserves some RAM for use as shared graphics memory. |
| Maximum Memory | 8 GB |
| Flash Memory | 4GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bay | 6 x 3.5-inch SATA 6Gb/s The system is shipped without HDD. |
| Drive Compatibility | 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives |
| Hot-swappable | Yes |
| SSD Cache Acceleration Support | Yes |
| Gigabit Ethernet Port (RJ45) | 2 |
| 2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M) | 1 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 5 Gigabit Ethernet Port (5G/2.5G/1G/100M) | Optional via an adapter |
| 10 Gigabit Ethernet Port | Optional via an adapter |
| Wake on LAN (WOL) | Yes |
| Jumbo Frame | Yes |
| PCIe Slot | 1 Slot 1: PCIe Gen 3 x2 |
| USB 2.0 port | 2 |
| USB 3.2 Gen 1 port | 2 x Type-A |
| IR Sensor | (Optional QNAP RM-IR004 remote control) |
| HDMI™ Output | 2, HDMI™ 1.4b |
| Form Factor | Tower |
| LED Indicators | Power/Status, LAN, USB, HDD1-6 |
| Buttons | Power, USB copy, Reset |
| Dimensions (HxWxD) | 165 × 235 × 226.5 mm Dimensions do not include foot pad (foot pad may be up to 30mm / 1.18 inches high depending on model) |
| Weight (Net) | 4.4 kg |
| Weight (Gross) | 4.4 kg |
| Operating Temperature | 0 ~ 40˚C (32˚F ~ 104˚F) |
| Storage Temperature | -20 - 70°C (-4°F - 158°F) |
| Relative Humidity | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | 120W adapter, 100-240V |
| Power Consumption: Disk Standby Mode | 14.005 W |
| Power Consumption: Operating Mode, Typical | 33.33 W Tested with drives fully populated. |
| Fan | 2 x 90mm, 12VDC |
| System Warning | Buzzer |
Виж още Мрежови дискове NAS Qnap
Виж всички Мрежови дискове NAS в категорията
| Формфактор: | Tower |
|---|---|
| Капацитет: | Неокомплектован GB |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
133.73 €
/261.55 лв
-
185.51 €
/362.83 лв
-
181.73 €
/355.44 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
171.92 €
/336.24 лв
-
263.59 €
/515.53 лв
-
263.59 €
/515.53 лв
-
115.03 €
/224.98 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
669.99 €
/1310.39 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
422.49 €
/826.32 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
38.99 €
/76.26 лв
-
105.96 €
/207.24 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
244.68 €
/478.56 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
479.99 €
/938.78 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
813.99 €
/1592.03 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
244.68 €
/478.56 лв
-
559.99 €
/1095.25 лв
-
3001.34 €
/5870.11 лв
-
149.99 €
/293.36 лв
-
234.69 €
/459.02 лв
-
234.69 €
/459.02 лв
-
730.80 €
/1429.32 лв
-
368.24 €
/720.22 лв
-
212.25 €
/415.12 лв
-
300.71 €
/588.13 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
37.43 €
/73.22 лв
-
331.56 €
/648.47 лв
-
343.87 €
/672.54 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
135.46 €
/264.94 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
27.99 €
/54.74 лв
-
149.99 €
/293.36 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
588.99 €
/1151.96 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
163.99 €
/320.74 лв
-
813.99 €
/1592.03 лв
-
649.99 €
/1271.27 лв
-
29.28 €
/57.28 лв
-
185.51 €
/362.83 лв
-
198.99 €
/389.19 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
228.99 €
/447.87 лв
-
768.99 €
/1504.01 лв
-
199.99 €
/391.15 лв
-
118.99 €
/232.72 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
-
94.27 €
/184.38 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
333.99 €
/653.23 лв
-
348.99 €
/682.57 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
107.99 €
/211.21 лв
-
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
349.99 €
/684.52 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
-
120.42 €
/235.52 лв
-
948.99 €
/1856.06 лв
-
559.99 €
/1095.25 лв
-
1033.99 €
/2022.31 лв
-
274.99 €
/537.83 лв
-
688.99 €
/1347.55 лв
-
130.96 €
/256.14 лв
139.10 € -
321.60 €
/629.00 лв
341.39 € -
194.23 €
/379.88 лв
205.19 € -
6.50 €
/12.71 лв
6.88 € -
744.88 €
/1456.85 лв
774.83 € -
164.99 €
/322.69 лв
184.99 € -
102.54 €
/200.56 лв
131.22 € -
589.99 €
/1153.92 лв
604.99 € -
224.99 €
/440.04 лв
238.99 € -
15.27 €
/29.86 лв
15.92 € -
87.49 €
/171.11 лв
89.99 € -
248.99 €
/486.98 лв
259.99 € -
491.92 €
/962.11 лв
653.70 € -
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
148.99 €
/291.40 лв
159.99 €
Мрежови диск (NAS) Qnap TS-453E-8G, четириядрен Intel Celeron J6412 2.0/2.6 GHz, без твърд диск (4 x 3.5-inch SATA 6Gb/s), 8GB RAM, 2x 10/100/1000/2500 LAN, 2x HDMI, 2x USB 3.2 Gen 2930.22 €
/1819.36 лв
Мрежови диск (NAS) Qnap TS-932PX-4G, четириядрен Alpine AL324 1.7GHz, без твърд диск (5x 3.5-inch+ 4 x 2.5-inch SATA 6Gb/s), 4GB RAM, 2x 10/100/1000/2500 LAN, 3x USB 3.2 Gen 2930.22 €
/1819.36 лв
Мрежови диск (NAS) Qnap TS-632X-4G, четириядрен Alpine AL524 2.0GHz, без твърд диск (6 x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s), 4GB RAM, 2x 10/100/1000/2500 LAN, 2x USB 3.2 Gen 1968.35 €
/1893.94 лв
























































































