Qnap TS-855eU-RP-8G
2U short-depth rackmount NAS with 8-core computing power for optimized virtualization

Designed for flexible IT deployment and comprehensive virtualization applications, the short-depth TS-855eU-RP 2.5GbE NAS can easily fit in a compact rack in offices or audiovisual rooms. Powered by an Intel® 8-core processor, the TS-855eU-RP packs excellent performance and computing benefits to empower fast data access, backup/restoration, file server, and virtualization applications, while including redundant power supplies to ensure maximum system uptime. Running the QTS operating system as standard, the TS-855eU-RP can be switched to use the ZFS-based QuTS hero operating system based on your requirements. The TS-855eU-RP will be available and supported by QNAP for an extended period (up to 2030) , ideal for businesses requiring matching NAS models deployed for long-term projects.
2U short-depth design for up to 38% reduction in size
The rackmount TS-855eU-RP has a short depth design of only 11.7 inches (297.4 mm), making it an excellent choice for smaller racks, wall-mount AV rack cabinets, and network rack cabinets. The space saved by the short depth design can be reserved for cabling or ventilation. The TS-855eU-RP is space-saving for flexible deployment and is especially suitable for compact offices, audiovisual rooms, and security surveillance recording.
.png)
M.2 PCIe slots for SSD caching and accelerated AI-powered image recognition
The TS-855eU-RP comes with two M.2 PCIe Gen 3 slots that allow for installing M.2 2280 NVMe SSDs or Edge TPU (sold separately) to boost NAS performance.

Reliable, high-performance storage for virtualization
The TS-855eU-RP supports block-based iSCSI LUN as a reliable, high-performance, and affordable storage solution for mainstream virtualization environments. It supports VMware® VAAI and Microsoft® ODX to increase performance by offloading server loading for ESXi server and Hyper-V respectively.

TS-855eU-RP-8G
| CPU | Intel ® Atom® C5125 8-core processor, 2.8GHz |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Floating Point Unit | |
| Encryption Engine | (AES-NI) |
| System Memory | 8 GB non-ECC SODIMM DDR4 |
| Maximum Memory | 64 GB ( 2 x 32 GB) |
| Memory Slot | 2 x SODIMM DDR4 For dual-DIMM configuration, you must use a pair of identical DDR4 modules. |
| Flash Memory | 5GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bay | 8 x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s The system is shipped without HDD. |
| Drive Compatibility | 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives |
| Hot-swappable | (Not supported M.2 SSD) |
| M.2 Slot | 2 x M.2 2280 (PCIe Gen 3 x 4) Compatible with NVMe SSD PCIe Gen 3 and above. |
| SSD Cache Acceleration Support | |
| SR-IOV | |
| 2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M) | 2 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 5 Gigabit Ethernet Port (5G/2.5G/1G/100M) | Optional via a network adapter |
| 10 Gigabit Ethernet Port | Optional via a network adapter |
| 25 Gigabit Ethernet Port | Optional via a network adapter |
| Wake on LAN (WOL) | Only the 2.5GbE port |
| Jumbo Frame | |
| PCIe Slot | 2 x PCIe Gen3 (x4) Card dimensions for PCIe slot 1:97 x 68.9x 18.76 mm / 3.82 x 2.71 x 0.74 inches. |
| USB 3.2 Gen 1 port | 4 |
| HDMI™ Output | Optional via a PCIe graphics card |
| Form Factor | 2U Short Depth Rackmount |
| LED Indicators | HDD 1-8, Status, LAN, USB, Power |
| Buttons | Power, Reset |
| Dimensions (HxWxD) | 88.6 × 432 × 297.4 mm |
| Weight (Net) | 9.47 kg |
| Weight (Gross) | 10.94 kg |
| Operating Temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Storage Temperature | -20 - 70°C (-4°F - 158°F) |
| Relative Humidity3 | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | Minimum 300W (x2) PSU, 100-240VAC |
| Power Consumption: Disk Standby Mode | 54.331 W |
| Power Consumption: Operating Mode, Typical | 78.73 W Tested fully populated with WD10EFRX hard drives. |
| Fan | 3 x 60mm, 12VDC |
| System Warning | Buzzer |
Виж още Мрежови дискове NAS Qnap
Виж всички Мрежови дискове NAS в категорията
| Формфактор: | Rack mounted |
|---|---|
| Капацитет: | Неокомплектован GB |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта



-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
228.99 €
/447.87 лв
120.00 € лв -
407.39 €
/796.78 лв
120.00 € лв -
32.15 €
/62.88 лв
120.00 € лв -
22.82 €
/44.63 лв
120.00 € лв -
302.43 €
/591.50 лв
120.00 € лв -
188.99 €
/369.63 лв
120.00 € лв -
278.99 €
/545.66 лв
120.00 € лв -
101.94 €
/199.38 лв
120.00 € лв -
189.99 €
/371.59 лв
120.00 € лв -
208.99 €
/408.75 лв
120.00 € лв -
302.43 €
/591.50 лв
120.00 € лв -
178.99 €
/350.07 лв
120.00 € лв -
334.50 €
/654.22 лв
120.00 € лв -
168.99 €
/330.52 лв
120.00 € лв -
216.02 €
/422.49 лв
120.00 € лв -
37.83 €
/73.99 лв
120.00 € лв -
205.58 €
/402.09 лв
120.00 € лв -
70.64 €
/138.17 лв
120.00 € лв -
189.99 €
/371.59 лв
120.00 € лв -
159.99 €
/312.91 лв
120.00 € лв -
84.99 €
/166.23 лв
120.00 € лв -
279.99 €
/547.61 лв
120.00 € лв -
208.99 €
/408.75 лв
120.00 € лв -
185.35 €
/362.51 лв
120.00 € лв -
108.46 €
/212.12 лв
120.00 € лв -
68.99 €
/134.93 лв
120.00 € лв -
178.99 €
/350.07 лв
120.00 € лв -
87.41 €
/170.96 лв
120.00 € лв -
33.49 €
/65.50 лв
120.00 € лв -
25.01 €
/48.91 лв
120.00 € лв -
48.15 €
/94.18 лв
120.00 € лв -
87.41 €
/170.96 лв
120.00 € лв -
47.99 €
/93.86 лв
120.00 € лв -
188.99 €
/369.63 лв
120.00 € лв -
68.99 €
/134.93 лв
120.00 € лв -
178.99 €
/350.07 лв
120.00 € лв -
214.99 €
/420.48 лв
120.00 € лв -
109.82 €
/214.79 лв
120.00 € лв -
144.85 €
/283.31 лв
120.00 € лв -
77.48 €
/151.54 лв
120.00 € лв
-
152.49 €
/298.24 лв
120.00 € лв -
214.99 €
/420.48 лв
120.00 € лв -
103.99 €
/203.39 лв
120.00 € лв -
47.99 €
/93.86 лв
120.00 € лв -
353.99 €
/692.34 лв
120.00 € лв -
208.99 €
/408.75 лв
120.00 € лв -
178.99 €
/350.07 лв
120.00 € лв -
188.99 €
/369.63 лв
120.00 € лв -
133.99 €
/262.06 лв
120.00 € лв -
178.99 €
/350.07 лв
120.00 € лв -
379.99 €
/743.20 лв
120.00 € лв -
84.99 €
/166.23 лв
120.00 € лв -
119.99 €
/234.68 лв
120.00 € лв -
327.32 €
/640.18 лв
120.00 € лв -
167.99 €
/328.56 лв
120.00 € лв -
94.99 €
/185.78 лв
120.00 € лв -
178.99 €
/350.07 лв
120.00 € лв -
224.99 €
/440.04 лв
120.00 € лв -
238.99 €
/467.42 лв
120.00 € лв -
59.99 €
/117.33 лв
120.00 € лв -
28.99 €
/56.70 лв
120.00 € лв -
159.99 €
/312.91 лв
120.00 € лв -
159.99 €
/312.91 лв
120.00 € лв -
29.99 €
/58.66 лв
120.00 € лв -
398.99 €
/780.36 лв
120.00 € лв -
227.99 €
/445.91 лв
120.00 € лв -
178.99 €
/350.07 лв
120.00 € лв -
159.99 €
/312.91 лв
120.00 € лв -
688.99 €
/1347.55 лв
120.00 € лв -
279.99 €
/547.61 лв
120.00 € лв -
134.99 €
/264.02 лв
120.00 € лв -
94.99 €
/185.78 лв
120.00 € лв -
144.99 €
/283.58 лв
120.00 € лв -
229.99 €
/449.82 лв
120.00 € лв -
543.99 €
/1063.95 лв
120.00 € лв -
208.99 €
/408.75 лв
120.00 € лв -
84.99 €
/166.23 лв
120.00 € лв -
24.99 €
/48.88 лв
120.00 € лв -
468.99 €
/917.26 лв
120.00 € лв -
136.99 €
/267.93 лв
120.00 € лв
-
173.83 €
/339.99 лв
120.00 € лв -
32.11 €
/62.80 лв
120.00 € лв -
42.83 €
/83.77 лв
120.00 € лв -
318.04 €
/622.03 лв
120.00 € лв -
304.72 €
/595.97 лв
120.00 € лв -
381.38 €
/745.91 лв
120.00 € лв -
134.99 €
/264.02 лв
120.00 € лв -
284.40 €
/556.24 лв
120.00 € лв
Мрежови диск (NAS) Synology RS2423+, четириядрен AMD Ryzen V1780B 3.3/3.6 GHz, без твърд диск (12x SATA 6Gb/s), 8GB DDR4, 2x 1GbE / 1x 10GbE, 2x USB 3.23043.79 €
/5953.13 лв
Мрежови диск (NAS) Qnap TS-1232PXU-RP-4G, четириядрен Alpine AL324 1.7GHz, 512 MB Flash memory (Dual boot OS protection), 12x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s, 4x USB 3.2 Gen 12294.65 €
/4487.95 лв
Мрежови диск (NAS) Synology RS10816xs+,четири-ядрен Intel Xeon E3 3.3 GHz, без твърд диск, 8 GB DDR3 ECC, USB 3.03221.39 €
/6300.49 лв




















































































