TS-1673AU-RP
High-performance dual-2.5GbE NAS Powered by a Quad-core AMD Ryzen™ processor, supporting 10GbE or M.2 SSD caching PCIe expandability for virtual applications
(Supports QTS or QuTS hero system)
With its powerful AMD Ryzen™ V1000 series V1500B Quad-core processor, the TS-1673AU-RP is capable of boosting virtual machine performance with up to 4 cores/8 threads at 2.2GHz. The TS-1673AU-RP includes two 2.5GbE ports and two PCIe Gen 3 slots, providing you with fast network connectivity and the ability to add extra functionality and additional application potential. The TS-1673AU-RP also features a redundant power supply to ensure maximum system uptime. Cutting-edge hardware integrated with comprehensive software solutions makes the TS-1673AU-RP the preeminent choice to tackle resource-demanding applications and tasks. The TS-1673AU-RP supports QTS and QuTS hero, allowing users to flexibly switch operating system based on their requirements.

| CPU | AMD Ryzen™ Embedded V1500B 4-core/8-thread 2.2 GHz processor |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Floating Point Unit | Yyes |
| Encryption Engine | (AES-NI) |
| Hardware-accelerated Transcoding | Optional via a PCIe graphics card |
| System Memory | 16 GB UDIMM DDR4 |
| Maximum Memory | 64 GB (2 x 32 GB) |
| Memory Slot | 2 x UDIMM DDR4 For dual-DIMM configurations, you must use a pair of identical DDR4 modules. |
| Flash Memory | 5GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bay | 16 x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s The system is shipped without HDD. |
| Drive Compatibility | 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives |
| Hot-swappable | (Not supported M.2 SSD) |
| M.2 Slot | Optional via a QNAP QM2 PCIe card |
| SSD Cache Acceleration Support | Yes |
| GPU pass-through | Yes |
| 2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M) | 2 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 5 Gigabit Ethernet Port (5G/2.5G/1G/100M) | Optional via a network adapter |
| 10 Gigabit Ethernet Port | Optional via a network adapter |
| Wake on LAN (WOL) | Only the 2.5GbE port |
| Jumbo Frame | Yes |
| PCIe Slot | 2 x PCIe Gen3 x4 With a riser card (two PCIe slots): |
| USB 3.2 Gen 1 port | 1 x Type-A |
| USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Port | 2 x Type-C 1 x Type-A |
| HDMI™ Output | Optional via a PCIe graphics card |
| Form Factor | 3U Rackmount |
| LED Indicators | HDD 1-16, Status, LAN, USB, Power |
| Buttons | Power, Reset |
| Dimensions (HxWxD) | 131.3 × 432 × 370.9 mm Excludes ear hook and the protruding part of the Power Supply Unit. |
| Weight (Net) | 13.53 kg |
| Weight (Gross) | 17.15 kg |
| Operating Temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Storage Temperature | -20 - 70°C (-4°F - 158°F) |
| Relative Humidity | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | 550W (x2), 100-240V AC, 50-60Hz, 7-3.5A |
| Power Consumption: Disk Standby Mode | 47.75 W |
| Power Consumption: Operating Mode, Typical | 97.34 W Tested fully populated with WD10EFRX hard drives. |
| Fan | 3 x 80mm, 12VDC |
| System Warning | Buzzer |
Виж още Мрежови дискове NAS Qnap
Виж всички Мрежови дискове NAS в категорията
| Формфактор: | Rack mounted |
|---|---|
| Капацитет: | Неокомплектован GB |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
164.99 €
/322.69 лв
-
132.25 €
/258.65 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
152.83 €
/298.91 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
108.59 €
/212.39 лв
-
112.47 €
/219.97 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
235.35 €
/460.30 лв
-
72.76 €
/142.31 лв
-
223.81 €
/437.73 лв
-
565.96 €
/1106.92 лв
-
55.56 €
/108.67 лв
-
197.16 €
/385.62 лв
-
152.83 €
/298.91 лв
-
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
559.99 €
/1095.25 лв
-
269.57 €
/527.23 лв
-
108.59 €
/212.39 лв
-
192.75 €
/376.98 лв
-
214.99 €
/420.49 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
218.99 €
/428.31 лв
-
191.24 €
/374.04 лв
-
30.66 €
/59.96 лв
-
162.59 €
/317.99 лв
-
139.01 €
/271.88 лв
-
132.25 €
/258.65 лв
-
36.42 €
/71.23 лв
-
115.92 €
/226.72 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
214.70 €
/419.92 лв
-
173.96 €
/340.23 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
171.92 €
/336.24 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
139.01 €
/271.88 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
149.99 €
/293.36 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
163.99 €
/320.74 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
588.99 €
/1151.96 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
198.99 €
/389.19 лв
-
813.99 €
/1592.03 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
649.99 €
/1271.27 лв
-
29.28 €
/57.28 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
768.99 €
/1504.01 лв
-
228.99 €
/447.87 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
199.99 €
/391.15 лв
-
553.99 €
/1083.51 лв
-
118.99 €
/232.72 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
-
94.27 €
/184.38 лв
-
333.99 €
/653.23 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
348.99 €
/682.57 лв
-
107.99 €
/211.21 лв
-
224.99 €
/440.04 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
132.25 €
/258.65 лв
-
349.99 €
/684.52 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
120.42 €
/235.52 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
-
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
1033.99 €
/2022.31 лв
-
948.99 €
/1856.06 лв
-
274.99 €
/537.83 лв
-
6.50 €
/12.71 лв
6.88 € -
164.99 €
/322.69 лв
184.99 € -
102.54 €
/200.56 лв
131.22 € -
589.99 €
/1153.92 лв
604.99 € -
139.99 €
/273.80 лв
189.99 € -
224.99 €
/440.04 лв
238.99 € -
87.49 €
/171.11 лв
89.99 € -
248.99 €
/486.98 лв
259.99 € -
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
139.99 €
/273.80 лв
164.99 € -
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
148.99 €
/291.40 лв
159.99 €
Мрежови диск (NAS) Synology RS10816xs+,четири-ядрен Intel Xeon E3 3.3 GHz, без твърд диск, 8 GB DDR3 ECC, USB 3.03221.39 €
/6300.49 лв
Мрежови диск (NAS) Synology RS2423+, четириядрен AMD Ryzen V1780B 3.3/3.6 GHz, без твърд диск (12x SATA 6Gb/s), 8GB DDR4, 2x 1GbE / 1x 10GbE, 2x USB 3.23043.79 €
/5953.13 лв
Мрежови диск (NAS) Qnap TS-1232PXU-RP-4G, четириядрен Alpine AL324 1.7GHz, 512 MB Flash memory (Dual boot OS protection), 12x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s, 4x USB 3.2 Gen 12294.65 €
/4487.95 лв


















































































