Qnap ES2486dc-2142IT-96G
ES2486dc
Powerful and cost-efficient Intel® Xeon® D based Enterprise ZFS NAS, optimized for inline deduplication and all-flash applications
The ES2486dc Enterprise ZFS NAS is QNAP’s first high-availability NAS with all-flash arrays and dual active controllers. Powered by an Intel® Xeon® D-2142IT 8 cores/16 threads processor, the ES2486dc supports up to 24 x 2.5-inch SAS 12Gbps SSDs and provides excellent I/O throughputs. Random write performance for all-flash arrays is further driven by the flash-optimized QES 2.1.1 operating system that comes pre-installed on the ES2486dc. The QES uses ZFS to support logical volume management; block-based inline data deduplication and inline compression reduce I/O and SSD storage consumption, which significantly extends SSD lifespan with higher price-performance ratio for all-flash storage arrays. Coupled with near-limitless snapshots and SnapSync for data protection, the QES-based ES2486dc fulfills demanding business applications, such as mission-critical file servers, virtualization servers, VDI, medium-sized data center, video streaming, surveillance storage, and efficient file backup and recovery.
| Component | Specification |
|---|---|
| Number of Controller Module | 2 |
| CPU | Intel® Xeon® D-2142IT 8-core 1.90 GHz processor, up to 3.0 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Floating Point Unit | Yes |
| Encryption Engine | AES-NI |
| System Memory | 48 GB RDIMM DDR4 ECC per controller |
| Maximum Memory | 1024 GB (16 x 64GB) or 512 GB (8 x 64GB) per controller |
| Memory Slot | 16 x R-DIMM/LR-DIMM DDR4 or 8 x R-DIMM/LR-DIMM DDR4 per controller Note: Only one type of DIMM can be used at a time (RDIMM or LRDIMM). |
| Flash Memory | 4GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bay | 24 x 2.5-inch, SAS 12Gb/s, backward-compatible to SAS 6Gb/s |
| Drive Compatibility | 2.5-inch SAS/SATA HDD or SSD Note: SATA HDD/SSD requires QDA-SA3 adapter for SAS bay. |
| Hot-swappable | Yes |
| SSD Cache Acceleration Support | L1 ARC Read Cache: RAM L2 ARC Read Cache: SSD ZIL Write Cache: NVRAM (C2F) |
| Cache for Copy To Flash (C2F) | 1 per controller (64GB M.2 SSD) |
| Gigabit Ethernet Port (RJ45) | 3 per controller (1 reserved for remote management) |
| 10 Gigabit Ethernet Port | 4 x 10GbE SFP+ per controller |
| Wake on LAN (WOL) | Supported |
| Jumbo Frame | Supported |
| PCIe Slot | 2 per controller Slot 1: PCIe Gen 3 x8 (CPU) Slot 2: PCIe Gen 3 x8 (CPU) Card dimensions: 215 x 68.9 x 18.76 mm / 8.46 x 2.71 x 0.74 inches. Wider cards allowed if next slot is unused. |
| USB 3.2 Gen 1 port | 2 per controller Note: For engineering purposes only; external storage/UPS not supported. |
| Form Factor | 2U Rackmount |
| LED Indicators | System Power LED (Green): on/off System Status (Green/Red): operation, errors, low power, degraded RAID, memory failure, fan/power supply failure, temperature warnings, storage threshold, takeover, PSU unplugged LCD Status Display (Two-digit number): JBOD connection status |
| Buttons | Power, Reset |
| Dimensions (HxWxD) | 88.3 × 446.2 × 504.1 mm |
| Weight (Net) | 23.4 kg |
| Weight (Gross) | 27.4 kg |
| Operating Temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Storage Temperature | -20 - 70 °C (-4°F - 158°F) |
| Relative Humidity | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | Redundant/Hot Swap, Vin: 90~264 VAC, 700 W |
| Power Consumption (Typical) | 579.59 W (tested with fully populated drives) |
| Fan | Hot-swappable fan module (60x60x38mm; 16000 RPM/12V/2.8A x 3) |
| System Warning | Buzzer |
Виж още Мрежови дискове NAS Qnap
Виж всички Мрежови дискове NAS в категорията
| Формфактор: | Rack mounted |
|---|---|
| Капацитет: | Неокомплектован GB |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
133.73 €
/261.55 лв
-
185.51 €
/362.83 лв
-
181.73 €
/355.44 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
171.92 €
/336.24 лв
-
263.59 €
/515.53 лв
-
263.59 €
/515.53 лв
-
115.03 €
/224.98 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
669.99 €
/1310.39 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
422.49 €
/826.32 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
38.99 €
/76.26 лв
-
105.96 €
/207.24 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
244.68 €
/478.56 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
479.99 €
/938.78 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
813.99 €
/1592.03 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
244.68 €
/478.56 лв
-
559.99 €
/1095.25 лв
-
3001.34 €
/5870.11 лв
-
149.99 €
/293.36 лв
-
234.69 €
/459.02 лв
-
234.69 €
/459.02 лв
-
730.80 €
/1429.32 лв
-
368.24 €
/720.22 лв
-
212.25 €
/415.12 лв
-
300.71 €
/588.13 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
37.43 €
/73.22 лв
-
331.56 €
/648.47 лв
-
343.87 €
/672.54 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
135.46 €
/264.94 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
27.99 €
/54.74 лв
-
149.99 €
/293.36 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
588.99 €
/1151.96 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
163.99 €
/320.74 лв
-
813.99 €
/1592.03 лв
-
649.99 €
/1271.27 лв
-
29.28 €
/57.28 лв
-
185.51 €
/362.83 лв
-
198.99 €
/389.19 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
228.99 €
/447.87 лв
-
768.99 €
/1504.01 лв
-
199.99 €
/391.15 лв
-
118.99 €
/232.72 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
-
94.27 €
/184.38 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
333.99 €
/653.23 лв
-
348.99 €
/682.57 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
107.99 €
/211.21 лв
-
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
349.99 €
/684.52 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
-
120.42 €
/235.52 лв
-
948.99 €
/1856.06 лв
-
559.99 €
/1095.25 лв
-
1033.99 €
/2022.31 лв
-
274.99 €
/537.83 лв
-
688.99 €
/1347.55 лв
-
130.96 €
/256.14 лв
139.10 € -
321.60 €
/629.00 лв
341.39 € -
194.23 €
/379.88 лв
205.19 € -
6.50 €
/12.71 лв
6.88 € -
744.88 €
/1456.85 лв
774.83 € -
164.99 €
/322.69 лв
184.99 € -
102.54 €
/200.56 лв
131.22 € -
589.99 €
/1153.92 лв
604.99 € -
224.99 €
/440.04 лв
238.99 € -
15.27 €
/29.86 лв
15.92 € -
87.49 €
/171.11 лв
89.99 € -
248.99 €
/486.98 лв
259.99 € -
491.92 €
/962.11 лв
653.70 € -
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
148.99 €
/291.40 лв
159.99 €
Мрежови диск (NAS) QSAN 90-S3326D00-EU, осемядрен Intel Xeon, без твърд диск (26x 2.5" dual-port U.2/U.3 NVMe SSD), 8GB RAM, 1x 10/100/1000 LAN8666.97 €
/16951.13 лв
Мрежови диск (NAS) Synology RS10816xs+,четири-ядрен Intel Xeon E3 3.3 GHz, без твърд диск, 8 GB DDR3 ECC, USB 3.03221.39 €
/6300.49 лв
Мрежови диск (NAS) Synology RS2423+, четириядрен AMD Ryzen V1780B 3.3/3.6 GHz, без твърд диск (12x SATA 6Gb/s), 8GB DDR4, 2x 1GbE / 1x 10GbE, 2x USB 3.23001.34 €
/5870.11 лв




























































































