Lenovo ThinkPad P15v Gen 3
On-the-go power without breaking the bank
You're not stuck at a desk anymore. And now, neither is your workstation. The ThinkPad P15v Gen 3 bridges the gap between entry-level and high-end mobile workstations without sacrificing performance. It’s powered by up to 12th Gen Intel® Core™ H Series processors with optional NVIDIA® RTX™ graphics and an Ultra Performance Mode to help you zip through the most demanding tasks.

ISV-certified & fast all around
The ThinkPad P15v is ISV-certified for popular professional apps and built for ultimate on-the-go productivity. It has redesigned, one-touch conference-call keys and an optional fingerprint reader for quick, secure log-ins. As well as a full range of ports, you can get up to 4TB of SSD storage, plus fast, seamless internet connectivity through WiFi 6E* and 4G LTE WWAN**.
Bring your work to life
Experience brilliant color with four 15.6″ antiglare display options—from FHD to UHD, all featuring DC dimming to alleviate screen flickering. Want more? ThinkPad P15v mobile workstations are available with touchscreens, X-Rite® Pantone® Factory Display Calibration, and 100% Adobe color gamut to truly bring your work to life.
Secure from the outside in
The ThinkPad P15v mobile workstation comes with Lenovo ThinkShield security to help protect your device and data. In addition to the fingerprint reader, there's the discrete Trusted Platform Module (dTPM) to encrypt your data, a self-healing BIOS to restore system settings if needed, and a webcam privacy shutter to switch the camera off.
15.6" (39.62 cm) UHD/4K IPS 600nits Anti-glare, HDR 400, Dolby Vision, 100% Adobe RGB Display (3840 x 2160)
NVIDIA T1200 4GB GDDR6
IR & HD 720p with Privacy Shutter, 2x, Array
Intel® Core™ i7-12700H Processor 24M Cache, up to 4.70 GHz
1x 32GB SO-DIMM DDR5-4800 non-ECC, Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable
1TB SSD M.2 2280 PCIe Gen 4x4 Value NVMe Opal2
SD card reader
LAN 100/1000M
Intel AX211 Wi-Fi 6E, 2x2 + BT5.1
1x HDMI, up to 4K/60Hz
1x Thunderbolt 4 / USB 4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0, and DisplayPort 1.4)
2x USB 3.2 Gen 1 (one Always On)
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio Premium
Backlit, Bulgarian keyboard
Discrete TPM 2.0
Kensington Security Slot, 3 x 7 mm
Windows 11 DG Windows 10 Pro 64, English
36.65 x 25.0 x 2.27 cm
2.096 kg (4.62 lbs)
Виж още Лаптопи Lenovo
Виж всички Лаптопи в категорията
| Приложение: | Workstation |
|---|
| Екран размер: | 15.6" (39.62 cm) |
|---|---|
| Резолюция: | 1920 x 1080 |
| Тип екран: | Матов |
| Тъчскрийн: | Не |
| Видеокарта: | Добавена |
|---|---|
| Модел видеокарта: | T1200 |
| Специализирана видео памет: | 4 GB |
| Марка процесор: | Intel |
|---|---|
| Серия процесор: | Intel Core i7 |
| Модел процесор: | 12700H |
| Брой ядра: | 14 ядрен |
| Честота: | 2.3 GHz |
| Turbo Boost до: | 4.7 GHz |
| RAM памет: | 32 GB |
|---|---|
| Тип памет: | DDR5 |
| Твърд диск: | Няма GB |
|---|---|
| SSD: | 1000 GB |
| Безжични мрежи: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
|---|---|
| Bluetooth: | Да |
| Жична мрежа: | 10/100/1000 |
| Четец на карти: | SD |
|---|---|
| Уеб камера: | HD (720p) |
| HDMI: | HDMI |
|---|---|
| DisplayPort: | Няма |
| USB 3.X: | 2 |
| Издръжливост на батерията: | Не е указано |
|---|
| Операционна система: | Windows 10 Pro |
|---|
| Клавиатура: | Кирилица |
|---|---|
| Подсветка на клавиатурата: | Да |
| Материал: | Пластмаса |
| Тегло: | 2.1 Kg |
| Цвят: | Черен |
| Размери (Ш x Д x В): | 36.6 x 25.4 x 2.3 cm |
| Модел: | Lenovo ThinkPad |
|---|---|
| Серия: | Lenovo ThinkPad P15v |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
- Lenovo Flex
- Lenovo IdeaPad 1
- Lenovo IdeaPad 3
- Lenovo IdeaPad 5
- Lenovo IdeaPad 5 Pro
- Lenovo IdeaPad Pro 5
- Lenovo IdeaPad Slim 3
- Lenovo IdeaPad Slim 5
- Lenovo Legion
- Lenovo Legion 5
- Lenovo Legion Pro 5
- Lenovo Legion Pro 7
- Lenovo LOQ 15AHP10
- Lenovo LOQ 15ARP10E
- Lenovo LOQ 15IRX10
- Lenovo LOQ 15IRX9
- Lenovo LOQ 17IRX10
- Lenovo ThinkBook 14
- Lenovo ThinkBook 14 2-in-1
- Lenovo ThinkBook 15
- Lenovo ThinkBook 16
- Lenovo ThinkBook 16p
- Lenovo ThinkPad E14
- Lenovo ThinkPad E16
- Lenovo ThinkPad L13
- Lenovo ThinkPad L14
- Lenovo ThinkPad L16
- Lenovo ThinkPad P1
- Lenovo ThinkPad P16v
- Lenovo ThinkPad T14
- Lenovo ThinkPad T14s
- Lenovo ThinkPad T16
- Lenovo ThinkPad X1
- Lenovo ThinkPad X13
- Lenovo ThinkPad X1 Carbon
- Lenovo ThinkPad X9-14
- Lenovo ThinkPad X9-15
- Lenovo V15
- Lenovo Yoga 7
- Lenovo Yoga Pro 7
- Lenovo Yoga Slim 7
- Lenovo Yoga Slim 9
Лаптоп HP OMEN MAX 16-ak0062nn (C2AA2EA), осемядрен AMD Ryzen AI 9 HX 375 3.3/5.1GHz, 16" (40.64 cm) WQXGA 240Hz IPS Anti-Glare Display & GF RTX 5080 16GB, 32GB DDR5, 1TB SSD, 2x USB Type-C, No OS3015.68 €
/5898.17 лв
Лаптоп HP OMEN MAX 16-ah0064nn (C2AA0EA), двадесет и четириядрен Intel Core Ultra 9 275HX 2.7/5.4 GHz, 16" (40.64 cm) WUXGA 165Hz IPS Anti-Glare Display & GF RTX 5080 16GB, 32GB DDR5, 1TB SSD, 2x Thunderbolt 4, No OS3015.68 €
/5898.17 лв
Лаптоп Gigabyte AORUS Master 16 BXH (BYHC4EEE64SP), двадесет и четириядрен Intel Core Ultra 9 275HX 2.7/5.4 GHz, 16" (40.64cm) OLED WQXGA 240Hz Glossy Display & GF RTX 5070 Ti 12GB (HDMI), 32GB DDR5, 1TB SSD, 1x Thunderbolt 5, Windows 11 Pro2995.26 €
/5858.22 лв
















































































































