Lenovo Tab P12 Pro 5G
Enjoy movies again—from the comfort of your couch
A cinematic AMOLED screen can now slip into a slim tablet pouch or sleeve. The Lenovo Tab P12 Pro lets you explore a cascade of colors with a 12.6" 2K AMOLED Dolby Vision™ display. It's bright enough at up to 600 nits to view outdoors, and it's safe enough to binge movies for hours on the TÜV Rheinland Full Care-certified panel.

Premium audio for deeper dives
Full-dive surround sound is now possible on a tablet with a JBL® quad-speaker system across four audio channels on the Lenovo Tab P12 Pro. Experience cinematic audio that flows above and around you with Dolby Atmos® and Lenovo Premium Audio design and tuning.
Game without limits
The Lenovo Tab P12 Pro delivers buttery-smooth visuals on the latest AAA gaming titles thanks to its 120 Hz display refresh rate—even when you're playing from your backyard or patio. Accelerated speed meets ultra-fast connectivity with the elite, WiFi 6-certified Qualcomm® Snapdragon™ 870 mobile platform, setting new resolution, speed, and latency standards.
Stay mobile and stand out
Stay mobile and stand out from the pack using a tablet with a thin and light profile that's designed to leave an impression. Engineered with high-grade aluminum alloy and encased in a dual-tone chassis, the Lenovo Tab P12 Pro features an all-day battery that won't stop till you do. Plus, there's quick-charge capability when you need to recharge.
Gear up & create on the go
Be ready for anything with the Lenovo Tab P12 Pro, your on-the-go workspace, video editor, notepad, and canvas—all in one. Type reports and edit video using the optional 2-in-1 keyboard with trackpad. Or draw like a pro with the included Lenovo Precision Pen 3. It charges wirelessly and detaching it from the tablet instantly launches the Instant Memo app.
A wireless second screen for your laptop
Bring the benefits of a dual monitor PC with you anywhere. You can wirelessly convert your Lenovo Tab P12 Pro into a 2K AMOLED secondary display that supports touch and pen input, thanks to Lenovo Project Unity. Now that's true mobile productivity.
| PERFORMANCE | |
| Processor | Qualcomm Snapdragon 870 (8C, 8x Kryo 585 @3.2GHz) |
| Graphics | Integrated Qualcomm Adreno 650 GPU |
| Chipset | Qualcomm SoC Platform |
| Memory | 6GB Soldered LPDDR5 |
| Storage | 128GB UFS 3.1 |
| Expandable Memory | MicroSD Card (Up to 1TB, FAT32; 1TB, exFAT) |
| Card Reader | Single Nano-SIM & MicroSD Card Slot |
| Storage Support |
|
| Camera | Front 8.0MP + ToF Sensor / Rear 13.0MP (Wide) + 5.0MP (Ultrawide) |
| Microphone | 2x, Array |
| Speakers | 4 side JBL (SLS, super linear speaker) speakers with quad audio channels. 1.5W x 4, Qualcomm WCD9385 codec. Deep learning algorithm and Acoustic Echo Cancellation (NS and AEC), Lenovo Premium Audio (LPA) design and tuning, optimized with Dolby Atmos |
| Sensors |
|
| Vibration Motor | Eccentric Rotating Mass (ERM) |
| Battery | Integrated 10000mAh (Min.) / 10200mAh (Typ.) |
| Max Battery Life | Standby time: 4.7 wks Online video playback time: 14.6 hr Talk time: 15 hr (WWAN model) Browsing time: 10.7 hr Music playtime: 15 hr |
| Charging Time | Less than 3 hr to fully charged |
| Power Adapter | 10V / 3.0A |
| DESIGN | |
| Display | 12.6" WQXGA (2560x1600) AMOLED 400nits Glossy, Corning Gorilla Glass 5, 107% NTSC, HDR 10+, AF (anti-fingerprint), Dolby Vision, Touch |
| Touchscreen | 10-point Multi-touch |
| Case Material | Metal |
| Keyboard | Non-backlit, English (US) |
| Pen | Lenovo Precision Pen 3 |
| Dimensions (WxDxH) | 285.61 x 5.63 x 184.53 mm (11.24 x 0.22 x 7.26 inches) |
| Weight | Around 565 g (1.24 lbs) |
| Case Color | Storm Grey |
| SOFTWARE | |
| Operating System | Android 11 or later |
| CONNECTIVITY | |
| WLAN + Bluetooth | 11a/b/g/n/ac/ax, 2x2 + BT5.2 |
| WWAN | 5G NR |
| NFC | For wireless charging and data transfer of Lenovo Precision Pen 3 |
| VoiceCall | LTE Call |
| Standard Ports |
|
| Optional Ports (configured) | 1x Nano-SIM & microSD card slot (WWAN support models) |
| Docking | Lenovo Keyboard Pack |
| SECURITY & PRIVACY | |
| Fingerprint Reader | Touch Style |
| SERVICE | |
| Base Warranty | 2-year, Mail-in with 1-year Battery |
| ACCESSORIES | |
| Bundled Accessories | None |
| CERTIFICATIONS | |
| Green Certifications | RoHS compliant |
| Other Certifications | TÜV Rheinland (Full Care Display Certification) |
месеца за юридически, 24 месеца за физически лица
Виж още Таблети Lenovo
Виж всички Таблети в категорията
| Екран размер: | 12.6" (32.00 cm) |
|---|---|
| Резолюция: | 2560x1600 |
| Тип процесор: | Осемядрен |
| Процесор: | Snapdragon |
| Честота процесор: | 3.2 GHz |
| Вградена памет: | 128 GB |
| RAM памет: | 6 GB |
| Уеб камера (основна): | 13 MP |
| Уеб камера (вторична): | 5 MP |
| Безжични мрежи: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
| Видео изход: | Не |
| USB: | USB Type C |
| GPS: | Да |
| GSM модул: | Да |
| Батерия: | 10200 mAh |
| Операционна система: | Android |
| Цвят: | Сив |
| Размери (Ш x Д x В): | 28.5 x 18.5 x 0.57 cm |
| Тегло: | 0.57 Kg |
| Серия: | Lenovo Tab P12 |
- 5
1 ревю
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
495.44 €
/968.99 лв
120.00 € лв -
245.36 €
/479.88 лв
120.00 € лв -
388.96 €
/760.73 лв
120.00 € лв -
282.93 €
/553.37 лв
120.00 € лв -
609.99 €
/1193.03 лв
120.00 € лв -
484.80 €
/948.19 лв
120.00 € лв -
498.99 €
/975.94 лв
120.00 € лв -
2099.99 €
/4107.22 лв
120.00 € лв -
475.86 €
/930.69 лв
120.00 € лв -
366.99 €
/717.77 лв
120.00 € лв -
452.35 €
/884.72 лв
120.00 € лв -
562.34 €
/1099.84 лв
120.00 € лв -
785.73 €
/1536.76 лв
120.00 € лв -
1996.25 €
/3904.32 лв
120.00 € лв -
498.99 €
/975.94 лв
120.00 € лв -
786.73 €
/1538.71 лв
120.00 € лв -
584.99 €
/1144.14 лв
120.00 € лв -
519.99 €
/1017.01 лв
120.00 € лв -
539.16 €
/1054.50 лв
120.00 € лв -
664.67 €
/1299.99 лв
120.00 € лв -
519.99 €
/1017.01 лв
120.00 € лв -
1299.26 €
/2541.14 лв
120.00 € лв -
458.99 €
/897.71 лв
120.00 € лв -
1455.30 €
/2846.32 лв
120.00 € лв -
459.41 €
/898.54 лв
120.00 € лв -
441.92 €
/864.32 лв
120.00 € лв -
495.44 €
/968.99 лв
120.00 € лв -
2144.99 €
/4195.24 лв
120.00 € лв -
796.76 €
/1558.32 лв
120.00 € лв -
664.67 €
/1299.99 лв
120.00 € лв -
1369.58 €
/2678.66 лв
120.00 € лв -
1248.15 €
/2441.17 лв
120.00 € лв -
1216.06 €
/2378.40 лв
120.00 € лв -
664.67 €
/1299.98 лв
120.00 € лв -
2190.37 €
/4284.00 лв
120.00 € лв -
2190.37 €
/4284.00 лв
120.00 € лв -
1526.03 €
/2984.65 лв
120.00 € лв -
1196.98 €
/2341.09 лв
120.00 € лв -
2091.77 €
/4091.14 лв
120.00 € лв -
2099.99 €
/4107.22 лв
120.00 € лв
-
519.99 €
/1017.01 лв
120.00 € лв -
970.94 €
/1899.00 лв
120.00 € лв -
458.99 €
/897.71 лв
120.00 € лв -
498.99 €
/975.94 лв
120.00 € лв -
739.99 €
/1447.29 лв
120.00 € лв -
799.99 €
/1564.64 лв
120.00 € лв -
664.67 €
/1299.99 лв
120.00 € лв -
495.44 €
/968.99 лв
120.00 € лв -
969.99 €
/1897.14 лв
120.00 € лв -
134.99 €
/264.02 лв
120.00 € лв -
1174.99 €
/2298.08 лв
120.00 € лв -
658.99 €
/1288.87 лв
120.00 € лв -
366.99 €
/717.77 лв
120.00 € лв -
998.99 €
/1953.85 лв
120.00 € лв -
664.99 €
/1300.61 лв
120.00 € лв -
2099.99 €
/4107.22 лв
120.00 € лв -
166.16 €
/324.99 лв
120.00 € лв -
332.99 €
/651.27 лв
120.00 € лв -
584.99 €
/1144.14 лв
120.00 € лв -
899.99 €
/1760.23 лв
120.00 € лв -
1018.99 €
/1992.97 лв
120.00 € лв -
664.67 €
/1299.98 лв
120.00 € лв -
279.89 €
/547.42 лв
120.00 € лв -
909.99 €
/1779.79 лв
120.00 € лв -
909.99 €
/1779.79 лв
120.00 € лв -
949.99 €
/1858.02 лв
120.00 € лв -
824.99 €
/1613.54 лв
120.00 € лв -
714.99 €
/1398.40 лв
120.00 € лв -
899.99 €
/1760.23 лв
120.00 € лв -
549.99 €
/1075.69 лв
120.00 € лв -
749.99 €
/1466.85 лв
120.00 € лв -
2144.99 €
/4195.24 лв
120.00 € лв -
766.93 €
/1499.99 лв
120.00 € лв -
729.99 €
/1427.74 лв
120.00 € лв -
844.99 €
/1652.66 лв
120.00 € лв -
629.99 €
/1232.15 лв
120.00 € лв -
867.99 €
/1697.64 лв
120.00 € лв -
173.99 €
/340.29 лв
120.00 € лв -
1559.99 €
/3051.08 лв
120.00 € лв -
1449.99 €
/2835.93 лв
120.00 € лв
-
1361.40 €
/2662.67 лв
120.00 € лв -
1018.01 €
/1991.06 лв
120.00 € лв -
986.72 €
/1929.85 лв
120.00 € лв -
728.34 €
/1424.51 лв
120.00 € лв -
587.43 €
/1148.92 лв
120.00 € лв -
1081.20 €
/2114.64 лв
120.00 € лв -
245.36 €
/479.88 лв
120.00 € лв -
1363.02 €
/2665.84 лв
120.00 € лв -
3743.87 €
/7322.37 лв
120.00 € лв -
1382.50 €
/2703.93 лв
120.00 € лв -
601.78 €
/1176.97 лв
120.00 € лв -
601.78 €
/1176.97 лв
120.00 € лв -
601.78 €
/1176.97 лв
120.00 € лв -
1363.02 €
/2665.84 лв
120.00 € лв -
1641.73 €
/3210.95 лв
120.00 € лв -
728.34 €
/1424.51 лв
120.00 € лв -
1456.50 €
/2848.67 лв
120.00 € лв -
1340.86 €
/2622.50 лв
120.00 € лв -
1867.54 €
/3652.58 лв
120.00 € лв -
306.38 €
/599.22 лв
120.00 € лв -
1003.60 €
/1962.87 лв
120.00 € лв -
923.89 €
/1806.98 лв
120.00 € лв -
1128.59 €
/2207.33 лв
120.00 € лв -
1363.01 €
/2665.81 лв
120.00 € лв -
601.78 €
/1176.97 лв
120.00 € лв -
484.80 €
/948.19 лв
120.00 € лв -
1129.44 €
/2209.00 лв
120.00 € лв -
2153.92 €
/4212.69 лв
120.00 € лв -
1817.51 €
/3554.74 лв
120.00 € лв -
2358.86 €
/4613.54 лв
120.00 € лв -
168.99 €
/330.52 лв
120.00 € лв -
1003.60 €
/1962.87 лв
120.00 € лв -
1003.60 €
/1962.87 лв
120.00 € лв -
1003.60 €
/1962.87 лв
120.00 € лв -
1860.16 €
/3638.15 лв
120.00 € лв -
1363.02 €
/2665.84 лв
120.00 € лв -
256.99 €
/502.63 лв
120.00 € лв -
134.99 €
/264.02 лв
120.00 € лв -
173.99 €
/340.29 лв
120.00 € лв -
938.99 €
/1836.50 лв
120.00 € лв
Таблет Pritom K7PRO (син), детски, 7" (17.78cm) IPS дисплей, четириядрен Unisoc SC7731E, 4GB RAM, 32GB Flash памет, 2 & 0.3 Mpix камери, Android51.16 €
/100.05 лв
Таблет 2kid-17 (син), 7" (17.78cm) дисплей, четириядрен А133, 2GB RAM, 32GB Flash памет, 5 & 2 Mpix камери, Android73.65 €
/144.05 лв
Таблет 2kid-17 (розов), 7" (17.78cm) дисплей, четириядрен А133, 2GB RAM, 32GB Flash памет, 5 & 2 Mpix камери, Android73.65 €
/144.05 лв





















































































































