HP DesignJet T230 24" / A1 large format plotter printer 2025 edition (5HB07D)
HP DesignJet Printers
The HP DesignJet T200 Series offers high-quality solutions for large-format printing.
Compact size, these printers are made to fit your space.
Responsbibly designed, containing recycled metal.

The world's smallest plotters with high-quality results.
Achieve high-resolution results in a fraction of the space.

Responsibly designed printer
Choose an HP large format printer with a sustainable design, helping to reduce waste – made with 40% recycled plastic and and 65% energy saving

| Category | Specification |
|---|---|
| Model | HP DesignJet T230 24-in Printer (PDF) |
| Memory | 512 MB |
| Connectivity | Ethernet (1000Base-T), USB 2.0, Wi-Fi (802.11a/b/g/n), Wi-Fi Direct |
| Security Features | HP Wolf Security, Secure boot, FW validation, HTTPS, SNMPv1/2 RO, SNMPv3 off, write-protection, USB disable, TLS 1.2, 802.1x, IP v4/v6, CA/JD |
| Weight | Printer: 21.5 kg; Package: 27 kg |
| Dimensions (W×D×H) | Printer: 1013×440×285 mm; Package: 1155×575×405 mm |
| Power Input | 100–240 V (±10%), 50/60 Hz (±3 Hz), 1200 mA max |
| Power Consumption | <35 W (printing), <5.6 W (ready), <2.1 W (sleep), <0.2 W (off) |
| Software Included | HP Click App (Windows/macOS), HP Driver (Windows 11), HP App (Windows/macOS/Android/iOS) |
| Cartridges (Qty/Color) | 4 (Cyan, Magenta, Yellow, Black) |
| Ink Type | Dye-based (C/M/Y), Pigment-based (K) |
| Ink Drop Size | 5.5 pl (C/M/Y), 12 pl (K) |
| Cartridge Volume | 29 ml (C/M/Y), 38 ml and 80 ml (K) |
| Print Head Nozzles | 1376 |
| Print Heads | 1 (C/M/Y/K) |
| High-Yield Estimate | 20 ml → 101 A1 pages |
| Functions | |
| Print Quality (Color Best) | Up to 2400×1200 optimized dpi |
| Internal Storage | None |
| Print Speed | 35 sec/page (A1), 68 A1 prints/hour |
| Technology | HP Thermal Inkjet |
| Print Languages | JPEG, URF |
| Drivers Included | Raster (macOS/Windows), HP Click (Windows 11) |
| Model Size | 610 mm |
| Remote Print | Enabled |
| Non-printable Area (Sheets) | 5×5×5×17 mm (manual), 5×5×5×5 mm (tray) |
| Non-printable Area (Rolls) | 5×5×5×5 mm |
| Print Paths | HP Click, Drivers, AirPrint, Android Print, ChromeOS, Email |
| Line Accuracy | ±0.1% |
| Min. Line Width (Theoretical) | 0.02 mm |
| One-click Multi-size Print | Yes |
| Optical Density (Black) | 8 L* min / 2.10 D |
| Supported Sizes | A4, A3, A2, A1 |
| Custom Size Range | 210×279 to 610×1897 mm |
| Media Types | Bond, coated, film, photo, self-adhesive |
| Recommended Media | Q1396A, C6019B, C6029C (610 mm rolls, recyclable, FSC® certified) |
| Media Weight Range | 60–280 g/m² |
| Max Media Width | 610 mm |
| Primary Applications | Line drawings, presentations, renderings |
| Roll Size Range | 279–610 mm |
| Output Handling | Sheet feed, roll feed, auto horizontal cutter |
| Roll External Diameter | 100 mm |
| Max Roll Input | 1 roll |
| Max Roll Weight | 4.1 kg |
| Media Thickness | Up to 0.3 mm (11.8 mil) |
JAR Computers може да предложи консумативи за "Специализирани Принтери".
Виж още Специализирани Принтери HP
Виж всички Специализирани Принтери в категорията
| Тип: | Плотер |
|---|---|
| Метод на печат: | Мастиленоструен |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта



-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
178.99 €
/350.07 лв
-
188.99 €
/369.63 лв
-
188.99 €
/369.63 лв
-
328.99 €
/643.45 лв
-
624.38 €
/1221.19 лв
-
193.99 €
/379.41 лв
-
804.99 €
/1574.42 лв
-
149.59 €
/292.56 лв
-
193.99 €
/379.41 лв
-
300.70 €
/588.12 лв
-
300.70 €
/588.12 лв
-
328.99 €
/643.45 лв
-
181.01 €
/354.02 лв
-
159.00 €
/310.98 лв
-
143.40 €
/280.46 лв
-
194.99 €
/381.36 лв
-
194.99 €
/381.36 лв
-
66.24 €
/129.55 лв
-
385.36 €
/753.71 лв
-
189.57 €
/370.76 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
149.22 €
/291.85 лв
-
358.99 €
/702.12 лв
-
212.24 €
/415.10 лв
-
738.08 €
/1443.57 лв
-
138.99 €
/271.84 лв
-
84.99 €
/166.23 лв
-
527.99 €
/1032.66 лв
-
159.00 €
/310.98 лв
-
448.66 €
/877.50 лв
-
Лазерен принтер HP LaserJet Pro 4002dw, монохромен, 1200 x 1200 dpi, 40 стр/мин, LAN, Wi-Fi, USB, A4
199.99 €
/391.15 лв
-
224.99 €
/440.04 лв
-
96.13 €
/188.02 лв
-
229.99 €
/449.82 лв
-
109.73 €
/214.61 лв
-
206.51 €
/403.91 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
224.99 €
/440.04 лв
-
84.99 €
/166.23 лв
-
193.99 €
/379.41 лв
-
96.99 €
/189.70 лв
-
194.99 €
/381.36 лв
-
146.99 €
/287.49 лв
-
159.00 €
/310.98 лв
-
138.99 €
/271.84 лв
-
184.99 €
/361.81 лв
-
134.99 €
/264.02 лв
-
84.99 €
/166.23 лв
-
Лазерен принтер HP LaserJet Pro 4002dw, монохромен, 1200 x 1200 dpi, 40 стр/мин, LAN, Wi-Fi, USB, A4
199.99 €
/391.15 лв
-
376.99 €
/737.33 лв
-
154.99 €
/303.13 лв
-
224.99 €
/440.04 лв
-
508.99 €
/995.50 лв
-
88.99 €
/174.05 лв
-
228.99 €
/447.87 лв
-
168.89 €
/330.32 лв
-
189.99 €
/371.59 лв
-
111.99 €
/219.03 лв
-
495.99 €
/970.07 лв
-
304.99 €
/596.51 лв
-
347.99 €
/680.61 лв
-
271.07 €
/530.18 лв
-
178.99 €
/350.08 лв
-
363.99 €
/711.90 лв
-
154.99 €
/303.13 лв
-
264.99 €
/518.28 лв
-
345.99 €
/676.70 лв
-
527.99 €
/1032.66 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
99.99 € -
259.99 €
/508.50 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
44.99 €
/87.99 лв
-
188.99 €
/369.63 лв
-
104.98 €
/205.32 лв
-
371.99 €
/727.55 лв
-
194.99 €
/381.37 лв
-
169.99 €
/332.47 лв
-
804.99 €
/1574.42 лв
-
358.99 €
/702.12 лв
-
324.99 €
/635.63 лв
374.99 € -
65.45 €
/128.01 лв
72.56 € -
70.24 €
/137.37 лв
72.47 € -
249.99 €
/488.94 лв
309.99 € -
239.99 €
/469.38 лв
269.99 € -
369.90 €
/723.46 лв
429.99 € -
374.55 €
/732.56 лв
408.56 € -
244.12 €
/477.45 лв
253.97 € -
156.79 €
/306.65 лв
168.99 € -
704.46 €
/1377.80 лв
725.35 € -
179.99 €
/352.03 лв
194.29 € -
94.99 €
/185.78 лв
99.99 € -
128.99 €
/252.28 лв
144.99 € -
331.44 €
/648.24 лв
398.99 € -
248.99 €
/486.98 лв
264.99 €
Мобилен етикетен принтер Brother RuggedJet RJ-4230B, 203dpi, 64MB DRAM/256MB Flash памет, USB, NFC, Bluetooth703.23 €
/1375.39 лв
Плотер HP DesignJet T250 2025, 2400 x 1200 dpi, 512MB, USB 2.0, LAN, Wi-Fi, A4, A3, A2, A1754.54 €
/1475.76 лв
Етикетен принтер Brother TJ-4422TN, 203dpi, 512MB Flash памет, USB, LAN, RS-232, ширина на етикета до 104mm672.53 €
/1315.35 лв

















































































