EEM2-GTR SuperSpeed+ USB-C - NVMe M.2 THIN RIB box
External USB-C 3.2 Gen 2 metal box for M.2 NVMe SSDs.
| Input | USB 3.2 Gen 2 |
| Output | M.2 NVMe, UASP |
| PC connection | USB type C-M, disconnectable cable, cable 20 cm |
| Device support | M.2 2230, M.2 2242, M.2 2260, M.2 2280 |
| design | metal casing |
| Extra | TRIM |
Superfast external AXAGON EEM2-GTR THIN RIB box with USB 3.2 Gen 2 interface is designed for NVMe (PCI-Express) M.2 SSD disks. The double-sided USB-C connector on the box together with the supplied USB-C -> USB-C cable enables a reliable connection to a computer.
Ribbed body design and thermal conductive pads provides great M.2 SSD disk cooling. This extends its service life and also prevents the disk from slowing down, so-called "Thermal Throttling". Robust box body also protect the disk.
SuperSpeed USB 10 Gbit/s interface allows you to enjoy the speed of modern M.2 SSD drives. Due the fast USB 3.2 Gen 2 interface the transmission speed is up to 10Gb/s.
NVMe M.2 SSD disk up to 22x80 mm can be used in the external box. The box has no SSD disk capacity limitation. M.2 cards can be single-sided or double-sided. Inserting M.2 SSD disk into this box you will create a fast and compact external drive. The box can be used with computers and laptops, as well as with mobile phones and tablets.
Input:
• USB 3.2 Gen 2 / SuperSpeed+ USB speed up to 10 Gbit/s.
• Connection via reversible USB type C female connector.
Device support:
• NVMe (PCI-Express) M.2 SSD disks,
• designed for M-key or B+M-key card formats,
• NGFF 75-pin M-key slot for NVMe M.2 disks.
Other features:
• Compatible with USB 3.2 Gen 2, backward compatible with USB 3.1 Gen1 / USB 3.0 and USB 2.0.
• Supports transmission rates 10.000 / 5000 / 480 Mbit/s (SuperSpeed+ / SuperSpeed / HighSpeed).
• Supports M-key or B+M-key NVMe (PCI-Express) M.2 SSD disks without maximum capacity limitation.
• Supports M.2 drives with a size of 2230, 2242, 2260, 2280 mm.
• Supports one-sided and double-sided M.2 SSD disks.
• Compliant with PCI Express Base Specification Revision 3.1a.
• Compliant with NVM Express 1.3 Specification.
• Compliant with USB Mass Storage Class Specification.
• The total box bandwidth / transmission rate is determined by the USB 3.2 Gen 2 interface used (theoretically up to 10 Gbit/s).
• The real box bandwidth / transmission rate is around 1000 MB/s (1 GB/s), it is given by the limits of the USB 3.2 Gen 2 interface.
• Supports UASP (USB Attached SCSI) for faster data transmission in Windows 8 and later.
• Supports TRIM functionality to limit gradual degradation of the SSD performance over time.
• SSD boot support in external box.
• Possibility to connect your device while running thanks to the Hot Plug support.
• Full Plug and Play support.
• Sleep mode support – after 5 minutes of inactivity.
• Power supply via USB bus up to 900mA from one USB port is sufficient in all cases.
• A blue LED indicating the connection to the USB port (permanent light) and data transmission (blinking).
• Aluminum ribbed body and thermal conductive pads helps M.2 SSD disk cooling.
• Higher box surface temperature is not a defect - thanks to the aluminum body, the heat generated by the disk operation is better drained and transferred to the environment.
• Box connected via USB 3.2 Gen 2 type C female connector.
• USB type C male / USB type C male cable length 20 cm in the package.
Other data:
• External box dimensions 106 x 43 x 14 mm.
• External box weight 68 g (without USB cable and M.2 SSD disk).
Supported operating systems:
• MS Windows 7 / 8 / 8.1 / 10 and later, Windows Server 2008 / 2012 / 2016 and later (all 32-bit and 64-bit Windows OS versions are supported), Mac OS X 10.x and higher, Linux with kernel 2.6.x and higher, Android (OS and device support required).
• Note: when Windows 7 used it is necessary to check OS support and driver availability with the M.2 SSD manufacturer.
Package contains:
• USB-C 3.2 Gen 2 external box for NVMe M.2 SSD,
• USB-C – USB-C cable 20 cm long,
• 2 thermal conductive pads,
• mounting kit and screwdriver,
• multilanguage quick guide CZ / DE / DK / ENG / ESP / FIN / FR / GR / HR / HU / IT / NL / PL / PT / RO / RU / SK / SWE / BG / CN / TR / ARA,
• packed in a cardboard box.
| interface | USB 3.2 Gen 2 / USB 3.2 Gen 1 / USB 3.1 Gen 1 / USB 3.0 / USB 2.0 |
| rate | 10.000 / 5.000 / 480 Mbit/s (super+ / super / high speed) |
| connector | USB Type C female (on the box) |
| connector | USB Type C male (on the cable) |
| cable | 20 cm, disconnectable |
| Output | |
| interface | NVMe M.2 (PCI-Express) |
| connector | 75-pin M.2 M-key |
| compatibility | all NVMe M.2 SSD |
| total permeability | 10 Gbit/s theoretically (given by USB 3.2 Gen 2 input) |
| Supported device | |
| M.2 22110 | - |
| M.2 2280 | yes |
| M.2 2260 | yes |
| M.2 2242 | yes |
| M.2 2230 | yes |
| max. disk capacity | all, without limitations |
| Supported features | |
| UASP | yes |
| TRIM | yes |
| boot from connected disk | yes |
| automatic installation | yes |
| Plug and Play | yes |
| Hot Plug | yes |
| Other features | |
| design | metal |
| screwless mounting | - |
| indication | 1 LED |
| dimensions | 106 x 43 x 14 mm |
| weight | 68 g |
| Power supply | |
| on the bus | USB bus power |
| through power adapter | - |
| OS support | |
| MS Windows | 10 / 8.1 / 8 / 7 |
| Mac OS | yes |
| Linux | yes |
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
5.71 €
/11.16 лв
-
21.64 €
/42.33 лв
-
5.11 €
/9.99 лв
-
3.67 €
/7.18 лв
-
12.58 €
/24.61 лв
-
75.46 €
/147.59 лв
-
129.99 €
/254.24 лв
-
10.82 €
/21.16 лв
-
10.40 €
/20.33 лв
-
182.81 €
/357.54 лв
-
22.46 €
/43.93 лв
-
5.83 €
/11.41 лв
-
48.99 €
/95.82 лв
-
67.97 €
/132.95 лв
69.13 € -
5.97 €
/11.68 лв
-
149.99 €
/293.36 лв
-
601.37 €
/1176.18 лв
-
20.26 €
/39.63 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
30.01 €
/58.69 лв
-
167.95 €
/328.47 лв
-
7.22 €
/14.13 лв
-
40.16 €
/78.55 лв
48.29 € -
42.03 €
/82.21 лв
-
27.65 €
/54.07 лв
-
199.99 €
/391.15 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
51.63 €
/100.98 лв
-
17.17 €
/33.58 лв
-
8.63 €
/16.87 лв
-
58.99 €
/115.37 лв
63.99 € -
152.12 €
/297.51 лв
-
57.79 €
/113.04 лв
-
42.99 €
/84.08 лв
-
89.90 €
/175.83 лв
140.77 € -
115.53 €
/225.95 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
24.46 €
/47.85 лв
-
3.79 €
/7.42 лв
-
13.05 €
/25.52 лв
-
299.99 €
/586.73 лв
-
93.89 €
/183.63 лв
-
4.99 €
/9.76 лв
5.99 € -
29.99 €
/58.66 лв
-
34.99 €
/68.43 лв
-
17.89 €
/34.99 лв
-
28.89 €
/56.50 лв
-
24.99 €
/48.88 лв
-
268.99 €
/526.10 лв
-
17.99 €
/35.19 лв
-
13.98 €
/27.34 лв
-
6.99 €
/13.67 лв
-
133.99 €
/262.06 лв
-
28.99 €
/56.70 лв
-
149.99 €
/293.36 лв
-
8.99 €
/17.58 лв
-
11.99 €
/23.45 лв
13.99 € -
19.89 €
/38.90 лв
-
11.99 €
/23.45 лв
-
9.20 €
/17.99 лв
-
168.98 €
/330.50 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
15.99 €
/31.27 лв
-
29.99 €
/58.66 лв
30.99 € -
13.99 €
/27.36 лв
-
44.99 €
/87.99 лв
-
117.98 €
/230.75 лв
-
154.99 €
/303.13 лв
-
11.98 €
/23.43 лв
-
11.59 €
/22.67 лв
-
14.98 €
/29.30 лв
-
168.98 €
/330.50 лв
178.99 € -
5.11 €
/9.99 лв
-
85.89 €
/167.99 лв
-
32.99 €
/64.52 лв
-
29.93 €
/58.53 лв
-
8.69 €
/17.00 лв
-
29.98 €
/58.64 лв
-
8.69 €
/17.00 лв
-
29.89 €
/58.45 лв
31.58 € -
34.44 €
/67.36 лв
50.62 € -
38.74 €
/75.76 лв
59.89 € -
75.54 €
/147.75 лв
87.86 € -
194.03 €
/379.48 лв
198.00 € -
264.99 €
/518.28 лв
278.99 € -
317.40 €
/620.78 лв
329.72 € -
1539.54 €
/3011.08 лв
1649.70 € -
4.00 €
/7.82 лв
6.17 € -
214.99 €
/420.49 лв
221.44 € -
214.99 €
/420.48 лв
229.99 € -
49.61 €
/97.04 лв
54.94 € -
29.99 €
/58.66 лв
33.20 € -
32.69 €
/63.94 лв
33.99 € -
139.99 €
/273.80 лв
142.99 € -
7.09 €
/13.87 лв
9.71 € -
15.00 €
/29.34 лв
15.76 € -
42.90 €
/83.91 лв
45.83 € -
108.45 €
/212.11 лв
131.51 € -
119.99 €
/234.68 лв
138.99 € -
60.60 €
/118.51 лв
62.73 € -
107.99 €
/211.22 лв
139.00 € -
359.00 €
/702.15 лв
398.30 € -
234.99 €
/459.60 лв
249.98 € -
268.99 €
/526.10 лв
278.99 € -
246.07 €
/481.27 лв
251.68 € -
154.99 €
/303.13 лв
165.54 € -
19.90 €
/38.92 лв
30.97 € -
58.16 €
/113.74 лв
87.29 € -
112.99 €
/220.99 лв
116.99 € -
8.25 €
/16.14 лв
8.56 € -
154.99 €
/303.13 лв
159.99 € -
758.99 €
/1484.46 лв
799.99 € -
7.84 €
/15.33 лв
9.09 € -
69.43 €
/135.79 лв
71.18 € -
236.80 €
/463.15 лв
249.55 € -
34.99 €
/68.43 лв
35.99 € -
68.99 €
/134.93 лв
73.99 € -
19.90 €
/38.93 лв
26.01 € -
229.99 €
/449.82 лв
249.99 €





















































































































