ES205G
Omada 5-Port Gigabit Easy Managed Switch
- 5× 10/100/1000Mbps RJ45 ports
- Easy to Use: Supports plug-and-play for instant connectivity and simple configuration for additional features
- Centralised Cloud Management via the web or the Omada app†
- Automatic Loop Prevention, VLAN, and IGMP Snooping
- Fanless design for silent operation
- Durable metal casing and desktop/wall mounting design


Software Defined Networking (SDN) with Cloud Access
Remotely manage your access points, switches, and gateways across multiple sites all from a single interface.

Specifications:
| HARDWARE FEATURES | |
|---|---|
| Interface | • 5× 10/100/1000 Mbps RJ45 Ports • AUTO Negotiation/AUTO MDI/MDIX |
| Fan Quantity | Fanless |
| Installation | • Desktop • Wall Mount |
| Physical Security Lock | √ |
| Power Supply | External DC Power Adapter (Output: 5 VDC/ 0.6 A) |
| Dimensions ( W x D x H ) | 3.9 × 3.9 × 1.0 in (100 × 98 × 25 mm) |
| PERFORMANCE | |
|---|---|
| Switching Capacity | 10 Gbps |
| Packet Forwarding Rate | 7.4 Mpps |
| MAC Address Table | 8 K |
| Packet Buffer Memory | 4 Mbits |
| Jumbo Frame | 15 KB |
| SOFTWARE FEATURES | |
|---|---|
| Quality of Service | • Port-based/802.1p/DSCP QoS • 8 Priority Queues • Priority Schedule Mode - WRR (Weighted Round Robin) • Queue Weight Config • Bandwidth Control - Port-Based Rating Limit • Storm Control - Multiple Control Modes (kbps/pps) - Broadcast/Multicast/Unknown-Unicast Control△ |
| L2 Features | • Static Link Aggregation • Loop Prevention / Loopback Detection • Flow Control - 802.3x Flow Control • Mirroring - Port Mirroring - One-to-One - Many-to-One - Ingress/Egress/Both • Port Statistics - Port Mirror Status - Traffic Statistics • 802.1ab LLDP |
| L2 Multicast | • IGMP Snooping - IGMP v1/v2/v3 Snooping - Fast Leave |
| VLAN | • MTU VLAN • Port-Based VLAN • 802.1Q Tag VLAN - Max 32 VLAN Groups - 4K VID |
| Transmission Method | Store-And-Forward |
| MANAGEMENT | |
|---|---|
| Omada App | Yes. Requires the use of Omada Hardware Controller, Omada Cloud-Based Controller, or Omada Software Controller. |
| Centralized Management | • Omada Cloud-Based Controller • Omada Hardware Controller • Omada Software Controller |
| Cloud Access | Yes. Requires the use of Omada Hardware Controller, Omada Cloud-Based Controller, or Omada Software Controller. |
| Zero-Touch Provisioning | Yes. Requires the use of Omada Cloud-Based Controller |
| Management Features | • Web-based GUI • DHCP Client • Cable Diagnostics • Automatic Device Discovery† • Batch Configuration† |
Виж още Суич TP-Link
Виж всички продукти Суич в категорията
| Брой портове: | 5 |
|---|---|
| Максимална скорост: | 1 Gbit/s |
| Стандарт: | 802.3x |
| Управляем: | Да |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
62.05 €
/121.37 лв
120.00 € лв -
10.10 €
/19.76 лв
120.00 € лв -
12.24 €
/23.94 лв
120.00 € лв -
10.10 €
/19.76 лв
120.00 € лв -
17.01 €
/33.27 лв
120.00 € лв -
168.87 €
/330.28 лв
120.00 € лв -
94.65 €
/185.13 лв
120.00 € лв -
463.46 €
/906.45 лв
120.00 € лв -
257.68 €
/503.98 лв
120.00 € лв -
98.29 €
/192.23 лв
120.00 € лв -
122.23 €
/239.05 лв
120.00 € лв -
143.74 €
/281.12 лв
120.00 € лв -
20.64 €
/40.38 лв
120.00 € лв -
5.88 €
/11.49 лв
120.00 € лв -
15.30 €
/29.91 лв
120.00 € лв -
25.83 €
/50.51 лв
120.00 € лв -
17.99 €
/35.19 лв
120.00 € лв -
10.10 €
/19.76 лв
120.00 € лв -
6.84 €
/13.38 лв
120.00 € лв -
10.10 €
/19.76 лв
120.00 € лв -
48.38 €
/94.63 лв
120.00 € лв -
41.28 €
/80.73 лв
120.00 € лв -
119.78 €
/234.26 лв
120.00 € лв -
106.50 €
/208.29 лв
120.00 € лв -
25.83 €
/50.51 лв
120.00 € лв -
Суич Ubiquiti Lite 8 PoE, 1000 Mbps, 8 порта, 4x 10/100/1000 Mbps RJ45, 4x 10/100/1000 Mbps RJ45 PoE
124.95 €
/244.38 лв
120.00 € лв -
56.05 €
/109.62 лв
120.00 € лв -
52.22 €
/102.14 лв
120.00 € лв -
25.83 €
/50.51 лв
120.00 € лв -
6.90 €
/13.50 лв
120.00 € лв -
107.22 €
/209.71 лв
120.00 € лв -
7.43 €
/14.53 лв
120.00 € лв -
129.04 €
/252.38 лв
120.00 € лв -
8.52 €
/16.66 лв
120.00 € лв -
25.83 €
/50.51 лв
120.00 € лв -
199.46 €
/390.10 лв
120.00 € лв -
19.57 €
/38.28 лв
120.00 € лв -
42.36 €
/82.86 лв
120.00 € лв -
10.10 €
/19.76 лв
120.00 € лв -
16.60 €
/32.46 лв
120.00 € лв
-
13.99 €
/27.36 лв
120.00 € лв -
25.05 €
/48.99 лв
120.00 € лв -
4.00 €
/7.82 лв
120.00 € лв -
24.99 €
/48.88 лв
120.00 € лв -
64.63 €
/126.41 лв
120.00 € лв -
168.87 €
/330.28 лв
120.00 € лв -
89.76 €
/175.55 лв
120.00 € лв -
119.78 €
/234.26 лв
120.00 € лв -
40.90 €
/79.99 лв
120.00 € лв -
148.40 €
/290.24 лв
120.00 € лв -
28.81 €
/56.34 лв
120.00 € лв -
51.20 €
/100.14 лв
120.00 € лв -
284.99 €
/557.39 лв
120.00 € лв -
122.70 €
/239.99 лв
120.00 € лв -
330.48 €
/646.36 лв
120.00 € лв -
66.08 €
/129.24 лв
120.00 € лв -
18.12 €
/35.44 лв
120.00 € лв -
23.40 €
/45.76 лв
120.00 € лв -
21.11 €
/41.29 лв
120.00 € лв -
32.91 €
/64.36 лв
120.00 € лв -
301.66 €
/589.99 лв
120.00 € лв -
32.22 €
/63.02 лв
120.00 € лв -
36.24 €
/70.88 лв
120.00 € лв -
56.52 €
/110.55 лв
120.00 € лв -
267.42 €
/523.03 лв
120.00 € лв -
290.80 €
/568.76 лв
120.00 € лв -
176.75 €
/345.70 лв
120.00 € лв -
593.66 €
/1161.09 лв
120.00 € лв -
231.81 €
/453.39 лв
120.00 € лв -
184.99 €
/361.81 лв
120.00 € лв -
24.63 €
/48.18 лв
120.00 € лв -
613.03 €
/1198.99 лв
120.00 € лв
-
952.42 €
/1862.78 лв
120.00 € лв -
125.07 €
/244.62 лв
120.00 € лв -
10.63 €
/20.78 лв
120.00 € лв -
15.30 €
/29.91 лв
120.00 € лв -
13.97 €
/27.32 лв
120.00 € лв -
114.40 €
/223.76 лв
120.00 € лв -
7.10 €
/13.89 лв
120.00 € лв -
21.14 €
/41.34 лв
120.00 € лв
Суич TP-Link LiteWave LS109P, 9 порта, 8x 10/100Mbps PoE+, 1x 10/100Mbps RJ45 (uplink)29.65 €
/57.99 лв
Суич Edimax ES-5800G V3, 1000Mbps, 8Port29.25 €
/57.21 лв
Суич D-Link DGS-105/E, 1000Mbps, 5x 10/100/1000 BASE-T порта29.71 €
/58.10 лв















































































