Qnap TS-h973AX-32G
Enhance business productivity using the quad-core 9-bay QuTS hero NAS that supports U.2 NVMe SSD and 10GbE/2.5GbE connectivity
Featuring an AMD Ryzen™ V1000 series V1500B quad-core processor and 10GbE/2.5GbE connectivity, the 9-bay TS-h973AX packs a high-capacity hybrid storage infrastructure into a compact physical footprint. With five 3.5-inch SATA 6Gbps drive bays, two 2.5-inch U.2 NVMe SSD slots (Slot 1 & 2 support both U.2 NVMe and SATA SSDs ), and two 2.5-inch SATA 6Gbps SSD slots, the TS-h973AX can benefit from SSD caching to boost IOPS-intensive applications. With the ZFS-based QuTS hero operating system, the TS-h973AX ensures data integrity and supports block-level inline data deduplication and compression, near-limitless snapshots, and real-time SnapSync to satisfy mission-critical file servers, virtualization servers, collaborative video editing, and efficient data backup and recovery with business-class performance, job reliability, and lower overall cost.
| CPU | AMD Ryzen™ Embedded V1500B 4-core/8-thread 2.2 GHz processor |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Floating Point Unit | Yes |
| Encryption Engine | (AES-NI) |
| System Memory | 32 GB SODIMM DDR4 |
| Maximum Memory | 64 GB (2 x 32 GB) |
| Memory Slot | 2 x SODIMM DDR4 For dual-DIMM configuration, you must use a pair of identical DDR4 modules. |
| Flash Memory | 5GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bay | 5 x 3.5-inch + 4 x 2.5-inch The system is shipped without HDD/SSD. |
| Drive Compatibility | 3.5-inch bays: * 2.5-inch bay #1 & #2 support either U.2 NVMe SSDs or SATA 6Gb/s SSDs. |
| Hot-swappable | Yes |
| SSD Cache Acceleration Support | Yes |
| 2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M) | 2 (2.5G/1G/100M) |
| 5 Gigabit Ethernet Port (5G/2.5G/1G/100M) | Optional via the QNA-UC5G1T USB to 5GbE network adapter |
| 10 Gigabit Ethernet Port | 1 x 10GBASE-T (10G/5G/2.5G/1G/100M) |
| Wake on LAN (WOL) | Yes |
| Jumbo Frame | Yes |
| USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Port | 1 x Type-C USB 3.2 Gen 2 3 x Type-A USB 3.2 Gen 2 |
| Form Factor | Tower |
| LED Indicators | HDD 1-5, SSD 1-4, Power/Status, LAN, USB |
| Buttons | Power, Reset, USB Copy |
| Dimensions (HxWxD) | 176.5 × 224.6 × 224.1 mm Dimensions do not include foot pad (foot pad may be up to 30mm / 1.18 inches high depending on model) |
| Weight (Net) | 4.34 kg |
| Weight (Gross) | 5.08 kg |
| Operating Temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Storage Temperature | -20 - 70°C (-4°F - 158°F) |
| Relative Humidity | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | External, 120 W, AC 100 to 240 V |
| Power Consumption: Disk Standby Mode | 41.2 W |
| Power Consumption: Operating Mode, Typical | 55.41 W Tested with drives fully populated. |
| Fan | 1 x 140mm, 12VDC |
| System Warning | Buzzer |
Виж още Мрежови дискове NAS Qnap
Виж всички Мрежови дискове NAS в категорията
| Формфактор: | Tower |
|---|---|
| Капацитет: | Неокомплектован GB |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
164.99 €
/322.69 лв
-
132.25 €
/258.65 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
152.83 €
/298.91 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
108.59 €
/212.39 лв
-
112.47 €
/219.97 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
235.35 €
/460.30 лв
-
72.76 €
/142.31 лв
-
223.81 €
/437.73 лв
-
565.96 €
/1106.92 лв
-
55.56 €
/108.67 лв
-
197.16 €
/385.62 лв
-
152.83 €
/298.91 лв
-
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
559.99 €
/1095.25 лв
-
269.57 €
/527.23 лв
-
108.59 €
/212.39 лв
-
192.75 €
/376.98 лв
-
214.99 €
/420.49 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
218.99 €
/428.31 лв
-
191.24 €
/374.04 лв
-
30.66 €
/59.96 лв
-
162.59 €
/317.99 лв
-
139.01 €
/271.88 лв
-
132.25 €
/258.65 лв
-
36.42 €
/71.23 лв
-
115.92 €
/226.72 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
214.70 €
/419.92 лв
-
173.96 €
/340.23 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
171.92 €
/336.24 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
139.01 €
/271.88 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
149.99 €
/293.36 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
163.99 €
/320.74 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
588.99 €
/1151.96 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
198.99 €
/389.19 лв
-
813.99 €
/1592.03 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
649.99 €
/1271.27 лв
-
29.28 €
/57.28 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
768.99 €
/1504.01 лв
-
228.99 €
/447.87 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
199.99 €
/391.15 лв
-
553.99 €
/1083.51 лв
-
118.99 €
/232.72 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
-
94.27 €
/184.38 лв
-
333.99 €
/653.23 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
348.99 €
/682.57 лв
-
107.99 €
/211.21 лв
-
224.99 €
/440.04 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
132.25 €
/258.65 лв
-
349.99 €
/684.52 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
120.42 €
/235.52 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
-
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
1033.99 €
/2022.31 лв
-
948.99 €
/1856.06 лв
-
274.99 €
/537.83 лв
-
6.50 €
/12.71 лв
6.88 € -
164.99 €
/322.69 лв
184.99 € -
102.54 €
/200.56 лв
131.22 € -
589.99 €
/1153.92 лв
604.99 € -
139.99 €
/273.80 лв
189.99 € -
224.99 €
/440.04 лв
238.99 € -
87.49 €
/171.11 лв
89.99 € -
248.99 €
/486.98 лв
259.99 € -
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
139.99 €
/273.80 лв
164.99 € -
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
148.99 €
/291.40 лв
159.99 €
Мрежови диск (NAS) Synology RS1221RP+, четириядрен AMD Ryzen V1500B 2.2 GHz, без твърд диск (8x SATA 6Gb/s), 4GB DDR4, 4x 10/100/1000, 2x USB 3.22089.79 €
/4087.27 лв
Мрежови диск (NAS) Synology RS1221+, четириядрен AMD Ryzen V1500B 2.2 GHz, без твърд диск (8x SATA 6Gb/s), 4GB DDR4, 4x 10/100/1000, 2x USB 3.2 Gen 11595.39 €
/3120.31 лв
Мрежови диск (NAS) Qnap TS-1232PXU-RP-4G, четириядрен Alpine AL324 1.7GHz, 512 MB Flash memory (Dual boot OS protection), 12x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s, 4x USB 3.2 Gen 12294.65 €
/4487.95 лв




















































































