Qnap TS-h3087XU-RP-E2378-64G
The best-in-class hybrid storage solution unleashes superb server-grade ZFS system
The high-capacity TS-h3087XU-RP is powered by a next-gen Intel® Xeon® E-2300 series processor, supports up to 128 GB DDR4 ECC memory, and provides an HDD/SSD hybrid storage architecture that balances performance and cost to deliver reliable server-grade performance. Running the ZFS-based QuTS hero operating system, the TS-h3087XU-RP emphasizes data integrity with inline data deduplication, near-limitless snapshots, real-time SnapSync, and QSAL (QNAP SSD Antiwear Leveling) – providing an ideal storage solution that meets today’s business requirements for file servers, virtualization servers, VDI, and backup/restore.
HDD/SSD hybrid storage
Combines the advantages of high-capacity HDD and high-performance SSD. Supports SSD caching to boost IOPS performance.
10GbE & 2.5GbE connectivity
Dual 10GBASE-T and dual 2.5GbE high-speed connectivity enhances virtualization, intensive file access, and large backup/restoration tasks.
High-speed PCIe Gen 4 slots
Install 10/25/100GbE adapters, QM2 cards, or Fibre Channel cards to increase application performance.
Virtualization applications
Supports virtualization storage and hosting virtual machines and containerized apps.
Comprehensive backup center
Optimized for business-class backup, including Google™ Workspace and Microsoft 365® data, and VMware® and Hyper-V virtual machines.
Cloud storage gateway
Realizes hybrid cloud applications by working with the cache space reserved on NAS to ensure low-latency data access to the cloud.
TS-h3087XU-RP-E2378-64G
| CPU | Intel® Xeon® E-2378 8C 16T 2.6GHz, up to 4.8GHz |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Graphic Processors | Optional via a PCIe adapter |
| Floating Point Unit | Yes |
| Encryption Engine | (AES-NI) |
| System Memory | 64 GB ECC DDR4 |
| Maximum Memory | 128GB (4 x 32 GB) |
| Memory Slot | 4 x ECC UDIMM DDR4 For dual-DIMM configuration, you must use a pair of identical DDR4 modules. |
| Flash Memory | 5GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bay | 30 (24 x 3.5-inch SATA + 6 x 2.5-inch SATA) |
| Drive Compatibility | 3.5-inch bays: 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives 2.5-inch bays: 2.5-inch SATA solid state drives |
| Hot-swappable | (Not supported M.2 SSD) |
| M.2 Slot | Optional via a QM2 PCIe adapter |
| SSD Cache Acceleration Support | Yes |
| GPU pass-through | Yes |
| 2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M) | 2 (2.5G/1G/100M) |
| 10 Gigabit Ethernet Port | 2 x 10GBASE-T (10G/5G/2.5G/1G/100M) |
| 25 Gigabit Ethernet Port | Optional via a PCIe adapter |
| Wake on LAN (WOL) | Yes |
| PCIe Slot | 3 (2 x Gen4 x4 +1 x Gen 4 x8) Card dimensions for PCIe slot 1:260 x 131.15 x 54.16 mm / 10.24 x 5.16 x 2.13 inches |
| USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Port | 4 x Type-A USB 3.2 Gen 2 5V/1A 10Gbps |
| HDMI™ Output | Optional via a PCIe adapter |
| Form Factor | 4U Rackmount |
| LED Indicators | Status (Green/Red) LAN (Green) USB (Blue) HDD status (Green/Red) |
| Buttons | Power, Reset |
| Dimensions (HxWxD) | 176.2 × 441.6 × 630.2 mm |
| Weight (Net) | 23.79 kg |
| Weight (Gross) | 29.13 kg |
| Operating Temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Storage Temperature | -20 - 70°C (-4°F - 158°F) |
| Relative Humidity | 5~95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | 800W (x2) PSU |
| Power Consumption: Disk Standby Mode | 149.92 W |
| Power Consumption: Operating Mode, Typical | 219.03 W |
| Fan | 4 x 80mm, 12VDC |
Виж още Мрежови дискове NAS Qnap
Виж всички Мрежови дискове NAS в категорията
| Формфактор: | Rack mounted |
|---|---|
| Капацитет: | Неокомплектован GB |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
92.36 €
/180.64 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
199.99 €
/391.15 лв
-
196.46 €
/384.24 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
152.83 €
/298.91 лв
-
152.83 €
/298.91 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
264.19 €
/516.72 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
194.11 €
/379.64 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
198.99 €
/389.19 лв
-
168.63 €
/329.81 лв
-
212.25 €
/415.12 лв
-
196.46 €
/384.24 лв
-
333.99 €
/653.23 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
241.18 €
/471.72 лв
-
137.41 €
/268.75 лв
-
134.99 €
/264.02 лв
-
92.36 €
/180.64 лв
-
214.70 €
/419.92 лв
-
106.74 €
/208.77 лв
-
77.83 €
/152.23 лв
-
227.03 €
/444.04 лв
-
146.83 €
/287.18 лв
-
61.62 €
/120.53 лв
-
263.59 €
/515.53 лв
-
62.57 €
/122.37 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
-
203.16 €
/397.34 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
172.71 €
/337.79 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
504.86 €
/987.42 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
122.06 €
/238.73 лв
-
192.58 €
/376.65 лв
-
192.58 €
/376.65 лв
-
184.98 €
/361.79 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
636.18 €
/1244.26 лв
-
27.99 €
/54.74 лв
-
266.21 €
/520.66 лв
-
168.63 €
/329.81 лв
-
149.99 €
/293.36 лв
-
366.01 €
/715.85 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
278.99 €
/545.66 лв
-
588.99 €
/1151.96 лв
-
310.72 €
/607.72 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
234.69 €
/459.02 лв
-
538.99 €
/1054.17 лв
-
813.99 €
/1592.03 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
649.99 €
/1271.27 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
228.99 €
/447.87 лв
-
199.99 €
/391.15 лв
-
118.99 €
/232.72 лв
-
35.61 €
/69.64 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
-
110.54 €
/216.20 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
768.99 €
/1504.01 лв
-
106.74 €
/208.77 лв
-
348.99 €
/682.57 лв
-
77.83 €
/152.23 лв
-
107.99 €
/211.21 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
349.99 €
/684.52 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
163.99 €
/320.74 лв
-
130.81 €
/255.85 лв
139.10 € -
321.24 €
/628.28 лв
341.39 € -
194.01 €
/379.46 лв
205.19 € -
6.50 €
/12.71 лв
6.88 € -
744.88 €
/1456.85 лв
774.83 € -
179.61 €
/351.29 лв
183.79 € -
123.21 €
/240.97 лв
125.79 € -
164.99 €
/322.69 лв
184.99 € -
102.54 €
/200.56 лв
131.22 € -
589.99 €
/1153.92 лв
604.99 € -
15.27 €
/29.86 лв
15.92 € -
224.99 €
/440.04 лв
238.99 € -
87.49 €
/171.11 лв
89.99 € -
248.99 €
/486.98 лв
259.99 € -
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
148.99 €
/291.40 лв
159.99 €
Мрежови диск (NAS) QSAN 90-S3326D00-EU, осемядрен Intel Xeon, без твърд диск (26x 2.5" dual-port U.2/U.3 NVMe SSD), 8GB RAM, 1x 10/100/1000 LAN8657.12 €
/16931.86 лв
Мрежови диск (NAS) Synology RS10816xs+,четири-ядрен Intel Xeon E3 3.3 GHz, без твърд диск, 8 GB DDR3 ECC, USB 3.03221.39 €
/6300.49 лв
Мрежови диск (NAS) Qnap TS-1264U-RP-8G, четириядрен Intel Celeron N5105 2.0/2.9 GHz, без твърд диск (12x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s), 8GB RAM, 2x 10/100/1000/2500 LAN, 2x USB 3.2 Gen 22608.14 €
/5101.07 лв





















































































