TS-632X
Cost-effective 6-bay 10GbE NAS, designed to accelerate your workloads
Unlock the potential of 6-bay storage capacity and harness the speed of 10GbE with the TS-632X! This versatile storage solution offers secure backup, rapid transmission, support for container applications, and much more. Cost-effective yet powerful, the TS-632X streamlines workflow efficiency without exceeding your budget.
Quad-core for multitasking
Quad-core 2.0GHz processor and 4 GB non-ECC RAM (expandable to 16 GB, supports ECC RAM)
Dual-port 10GbE SFP+
High-speed 10GbE connectivity enhances transfer speed for intensive data transmission and shortens backup time.
2.5GbE is a must!
Leverage SMB Multichannel or Port Trunking with built-in dual 2.5GbE ports to increase bandwidth and access speed.
PCIe Gen 3 expandability
Install a PCIe expansion card to add 2.5/5/10GbE connectivity or M.2 SSD slots to the NAS for more I/O potential.
Faster USB transfer and backup
Two USB 3.2 Gen 1 (5Gbps) ports with One Touch Copy support allow faster backup to/from USB devices.
Centralized backup and snapshot protection
Easily back up different types of data and endpoints and create snapshots regularly to prevent ransomware threats.

| Category | Specification |
|---|---|
| CPU | AnnapurnaLabs (Amazon) Alpine AL524, 4-core, 2.0 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit ARM |
| Floating Point Unit | — |
| Encryption Engine | — |
| System Memory | 4 GB DDR4 SODIMM |
| Maximum Memory | 16 GB (1 × 16 GB) |
| Memory Slot | 1 × DDR4 SODIMM, ECC supported |
| Flash Memory | 512 MB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bays | 6 × 3.5-inch SATA (6 Gb/s, 3 Gb/s) |
| Drive Compatibility | 3.5″ SATA HDDs; 2.5″ SATA HDDs; 2.5″ SATA SSDs |
| Hot-swappable Drives | — |
| SSD Cache Acceleration Support | — |
| 2.5 Gigabit Ethernet Ports | 2 × 2.5G/1G/100M |
| 10 Gigabit Ethernet Ports | 2 × 10GbE SFP+ |
| Wake on LAN (WOL) | — |
| Jumbo Frame | — |
| PCIe Slot | 1 × PCIe Gen 3 x4 (Card size: 190 × 68.9 × 18.76 mm / 7.48 × 2.71 × 0.74 in) |
| USB Ports | 2 × USB 3.2 Gen 1 |
| Form Factor | Tower |
| LED Indicators | Power, Status, LAN, USB, HDD1–6 |
| Buttons | Power, Reset, USB Auto Copy |
| Dimensions (H × W × D) | 226.5 × 235 × 165 mm |
| Weight (Net) | 2.5 kg |
| Weight (Gross) | 4.96 kg |
| Operating Temperature | 0–40 °C (32–104 °F) |
| Storage Temperature | −20–70 °C (−4–158 °F) |
| Relative Humidity | 5–95% RH (non-condensing), wet bulb: 27 °C (80.6 °F) |
| Power Supply Unit | 120 W adapter (12 VDC), 100–240 VAC |
| Fan | 2 × 90 mm, 12 VDC |
| System Warning | Buzzer |
Виж още Мрежови дискове NAS Qnap
Виж всички Мрежови дискове NAS в категорията
| Формфактор: | Tower |
|---|---|
| Капацитет: | Неокомплектован GB |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта



-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
559.99 €
/1095.25 лв
-
269.57 €
/527.23 лв
-
108.76 €
/212.72 лв
-
192.75 €
/376.98 лв
-
214.99 €
/420.49 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
218.99 €
/428.31 лв
-
191.24 €
/374.04 лв
-
30.66 €
/59.96 лв
-
162.59 €
/317.99 лв
-
135.92 €
/265.84 лв
-
135.46 €
/264.94 лв
-
149.86 €
/293.10 лв
-
36.42 €
/71.23 лв
-
108.99 €
/213.17 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
214.70 €
/419.92 лв
-
173.96 €
/340.23 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
171.92 €
/336.24 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
135.92 €
/265.84 лв
-
171.92 €
/336.24 лв
-
47.43 €
/92.77 лв
-
121.62 €
/237.86 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
182.46 €
/356.86 лв
-
89.48 €
/175.01 лв
-
115.04 €
/224.99 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
198.99 €
/389.19 лв
-
274.99 €
/537.83 лв
-
593.99 €
/1161.74 лв
-
235.17 €
/459.95 лв
-
79.43 €
/155.35 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
38.99 €
/76.26 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
149.99 €
/293.36 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
178.99 €
/350.07 лв
-
163.99 €
/320.74 лв
-
588.99 €
/1151.96 лв
-
398.99 €
/780.36 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
813.99 €
/1592.03 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
649.99 €
/1271.27 лв
-
29.28 €
/57.28 лв
-
768.99 €
/1504.01 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
198.99 €
/389.19 лв
-
228.99 €
/447.87 лв
-
553.99 €
/1083.51 лв
-
199.99 €
/391.15 лв
-
118.99 €
/232.72 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
-
94.27 €
/184.38 лв
-
348.99 €
/682.57 лв
-
333.99 €
/653.23 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
107.99 €
/211.21 лв
-
224.99 €
/440.04 лв
-
349.99 €
/684.52 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
-
120.42 €
/235.52 лв
-
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
948.99 €
/1856.06 лв
-
1033.99 €
/2022.31 лв
-
559.99 €
/1095.25 лв
-
399.99 €
/782.31 лв
-
6.50 €
/12.71 лв
6.88 € -
164.99 €
/322.69 лв
184.99 € -
102.54 €
/200.56 лв
131.22 € -
589.99 €
/1153.92 лв
604.99 € -
168.99 €
/330.52 лв
189.99 € -
224.99 €
/440.04 лв
238.99 € -
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
87.49 €
/171.11 лв
89.99 € -
248.99 €
/486.98 лв
259.99 € -
203.28 €
/397.57 лв
283.99 € -
158.99 €
/310.96 лв
164.99 € -
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
148.99 €
/291.40 лв
159.99 €
Мрежови диск (NAS) Synology RS422+, двуядрен AMD Ryzen R1600 2.6/3.1 GHz, без твърд диск (4x 3.5" SATA 6Gb/s), 2GB DDR4, 2x RJ-45 1GbE, 1x USB 3.2991.79 €
/1939.77 лв
Мрежови диск (NAS) Qnap TS-453E-8G, четириядрен Intel Celeron J6412 2.0/2.6 GHz, без твърд диск (4 x 3.5-inch SATA 6Gb/s), 8GB RAM, 2x 10/100/1000/2500 LAN, 2x HDMI, 2x USB 3.2 Gen 2930.22 €
/1819.36 лв
Мрежови диск (NAS) Qnap TS-932PX-4G, четириядрен Alpine AL324 1.7GHz, без твърд диск (5x 3.5-inch+ 4 x 2.5-inch SATA 6Gb/s), 4GB RAM, 2x 10/100/1000/2500 LAN, 3x USB 3.2 Gen 2930.22 €
/1819.36 лв

























































































