TS-464 is a compact 4-bay NAS with superior performance. Supporting up to 66 TB storage and 4 TB M.2 SSD caching* at an affordable price, the TS-464 fulfills your multitasking challenges for file management, backup, collaboration, and video conversion.
2.5GbE is a must!
TS-464 is as fast as a single-port 10GbE NAS with up to 589 MB/s transfer speeds by setting port trunking with the two built-in 2.5GbE (2.5G/1G/100M) ports.
Quad-core for multitasking
Perform additional tasks, stream more media, and have more services running with an Intel® quad-core processor optimized for multitasking.
Smooth video conversion
Built-in GPU for enhanced video conversion, allowing videos to be smoothly streamed from the NAS to mobile devices.
Upgrade to dual-port 10GbE
Futureproof your network connection by installing a PCIe dual-port 10GbE network card that delivers up to 1,647 MB/s transfer speed.
Faster USB transfer
Two USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) ports allow faster backup to/from USB devices.
More M.2 NVMe SSDs
If two M.2 slots aren’t enough, install a QM2 PCIe expansion card for more M.2 SSD slots.
TS-464-4G
| CPU | Intel® Celeron® N5095 4-core/4-thread processor, burst up to 2.9 GHz |
|---|---|
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Graphic Processors | Intel® UHD Graphics |
| Floating Point Unit | Yes |
| Encryption Engine | Yes(AES-NI) |
| Hardware-accelerated Transcoding | Yes |
| System Memory | 4 GB SODIMM DDR4 (1 x 4 GB) |
| Maximum Memory | 16 GB (2 x 8GB) |
| Memory Slot | 2 x SODIMM DDR4 For dual-DIMM configuration, you must use a pair of identical DDR4 modules. |
| Flash Memory | 4GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bay | 4 x 3.5-inch SATA 6Gb/s The system is shipped without HDD. |
| Drive Compatibility | 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives |
| Hot-swappable | Yes |
| M.2 Slot | 2 x M.2 2280 PCIe Gen 3 x1 Compatible with NVMe SSD PCIe Gen 3 and above. |
| SSD Cache Acceleration Support | Yes |
| 2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M) | 2 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 5 Gigabit Ethernet Port (5G/2.5G/1G/100M) | Optional via PCIe expansion card |
| 10 Gigabit Ethernet Port | Optional via PCIe expansion card |
| Wake on LAN (WOL) | Yes |
| Jumbo Frame | Yes |
| PCIe Slot | 1 Card dimensions for PCIe slot:190 x 68.9x 18.76 mm / 7.48 x 2.71 x 0.74 inches. |
| USB 2.0 port | 2 |
| USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Port | 2 x Type-A |
| IR Sensor | (Optional QNAP RM-IR004 remote control) |
| HDMI™ Output | 1, HDMI™ 2.1 (up to 4096 x 2160 @ 60Hz) |
| Form Factor | Tower |
| LED Indicators | Power/Status, LAN, USB, HDD1-4 |
| Buttons | Power, USB copy, Reset |
| Dimensions (HxWxD) | 165 × 170 × 226.5 mm Dimensions do not include foot pad (foot pad may be up to 30mm / 1.18 inches high depending on model) |
| Weight (Net) | 2.95 kg |
| Weight (Gross) | 3.59 kg |
| Operating Temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Storage Temperature | -20 - 70°C (-4°F - 158°F) |
| Relative Humidity | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | 90W adapter, 100-240V |
| Power Consumption: HDD Sleep Mode | 21.618 W |
| Power Consumption: Operating Mode, Typical | 40.536 W Tested with drives fully populated. |
| Fan | 1 x 120mm, 12VDC |
| System Warning | Buzzer |
| Kensington Security Slot | Yes |
| Max. Number of Concurrent Connections (CIFS) - with Max. Memory | 1500 |
Виж още Мрежови дискове NAS Qnap
Виж всички Мрежови дискове NAS в категорията
| Формфактор: | Tower |
|---|---|
| Капацитет: | Неокомплектован GB |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
164.99 €
/322.69 лв
-
132.25 €
/258.65 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
152.83 €
/298.91 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
108.59 €
/212.39 лв
-
112.47 €
/219.97 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
235.35 €
/460.30 лв
-
72.76 €
/142.31 лв
-
223.81 €
/437.73 лв
-
565.96 €
/1106.92 лв
-
55.56 €
/108.67 лв
-
197.16 €
/385.62 лв
-
152.83 €
/298.91 лв
-
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
559.99 €
/1095.25 лв
-
269.57 €
/527.23 лв
-
108.59 €
/212.39 лв
-
192.75 €
/376.98 лв
-
214.99 €
/420.49 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
218.99 €
/428.31 лв
-
191.24 €
/374.04 лв
-
30.66 €
/59.96 лв
-
162.59 €
/317.99 лв
-
139.01 €
/271.88 лв
-
132.25 €
/258.65 лв
-
36.42 €
/71.23 лв
-
115.92 €
/226.72 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
214.70 €
/419.92 лв
-
173.96 €
/340.23 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
171.92 €
/336.24 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
139.01 €
/271.88 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
149.99 €
/293.36 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
163.99 €
/320.74 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
588.99 €
/1151.96 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
198.99 €
/389.19 лв
-
813.99 €
/1592.03 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
649.99 €
/1271.27 лв
-
29.28 €
/57.28 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
768.99 €
/1504.01 лв
-
228.99 €
/447.87 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
199.99 €
/391.15 лв
-
553.99 €
/1083.51 лв
-
118.99 €
/232.72 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
-
94.27 €
/184.38 лв
-
333.99 €
/653.23 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
348.99 €
/682.57 лв
-
107.99 €
/211.21 лв
-
224.99 €
/440.04 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
132.25 €
/258.65 лв
-
349.99 €
/684.52 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
120.42 €
/235.52 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
-
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
1033.99 €
/2022.31 лв
-
948.99 €
/1856.06 лв
-
274.99 €
/537.83 лв
-
6.50 €
/12.71 лв
6.88 € -
164.99 €
/322.69 лв
184.99 € -
102.54 €
/200.56 лв
131.22 € -
589.99 €
/1153.92 лв
604.99 € -
139.99 €
/273.80 лв
189.99 € -
224.99 €
/440.04 лв
238.99 € -
87.49 €
/171.11 лв
89.99 € -
248.99 €
/486.98 лв
259.99 € -
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
139.99 €
/273.80 лв
164.99 € -
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
148.99 €
/291.40 лв
159.99 €
Мрежови диск (NAS) Ugreen NASync DXP4800 Plus, петядрен Intel Pentium Gold 8505 1.2/4.4GHz, без твърд диск (4x SATA 6Gb/s), 8GB DDR5, 1x 2.5GbE, 1x 10GbE, 1x USB 3.2 Type-C, 1x USB 3.2 Type-A653.70 €
/1278.53 лв
Мрежови диск (NAS) Synology DS425+, четириядрен Gemini Lake Refresh Intel Celeron J4125 2.0/2.7 GHz, без твърд диск, 1x 2.5GbE RJ-45, 1x 1GbE RJ-45, 2x USB 3.2 Gen 1660.28 €
/1291.40 лв
Мрежови диск (NAS) Asustor Nimbustor AS5404T, четириядрен Intel Celeron N5105 2.0/2.9GHz, без твърд диск (4x SATA/4x M.2 slots), 4GB DDR4, 2x 2.5GbE, 1x HDMI, 3x USB 3.2 Gen 2636.30 €
/1244.49 лв


















































































