TS-1655
Powerful 2.5GbE hybrid storage solution, 8-core high performance and 16-bay high capacity, and long-term availability
Balance performance and cost with hybrid storage. Designed for diversified business IT environments, the high-capacity TS-1655 has twelve 3.5-inch SATA drive bays (for HDDs) and four 2.5-inch SATA drive bays (for SSDs) with 2.5GbE high-speed connectivity. Fueled by an immense 8-core Intel Processor, the TS-1655 presents a secure, scalable, and complete business-ready storage solution for cross-team file sharing, collaboration, backup & disaster recovery, virtualization, and intensive data transmission. The TS-1655 will be available and supported by QNAP for an extended period (up to 2030), ideal for businesses requiring matching NAS models deployed in multiple locations.
| CPU | Intel ® Atom® C5125 8-core processor, 2.8GHz |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Floating Point Unit | Yes |
| Encryption Engine | (AES-NI) |
| System Memory | 8 GB non-ECC UDIMM DDR4 |
| Maximum Memory | 128 GB (4 x 32 GB) |
| Memory Slot | 4 x U-DIMM DDR4 Support ECC memory |
| Flash Memory | 5GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bay | 12 x 3.5-inch + 4 x 2.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s |
| Drive Compatibility | 3.5-inch bays: 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives 2.5-inch bays: 2.5-inch SATA solid state drives |
| Hot-swappable | The following are not hot-swappable: M.2 SSDs, SSD cache drives, SSDs using PCIe expansion slots. |
| M.2 Slot | 2 x M.2 2280 PCIe Gen 3 x2 slots The M.2 SSD is not included as standard. |
| SSD Cache Acceleration Support | Yes |
| SR-IOV | Yes |
| 2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M) | 2 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 5 Gigabit Ethernet Port (5G/2.5G/1G/100M) | Optional via PCIe expansion card |
| 10 Gigabit Ethernet Port | Optional via PCIe expansion card |
| 25 Gigabit Ethernet Port | Optional via PCIe expansion card |
| Wake on LAN (WOL) | Only the 2.5GbE port |
| Jumbo Frame | Yes |
| PCIe Slot | 3 Card dimensions for PCIe slot 1:260 x 111.15 x 37.52 mm / 10.25 x 4.38 x 1.48 inches. |
| USB 3.2 Gen 1 port | 4 |
| Form Factor | Tower |
| LED Indicators | Power/Status, LAN, USB, HDD1-12, SSD 1-4, M.2 SSD 1-2 |
| Buttons | Power, Reset, USB Auto Copy |
| Dimensions (HxWxD) | 294.29 × 369.89 × 319.8 mm Dimensions do not include foot pad (foot pad may be up to 30mm / 1.18 inches high depending on model) |
| Weight (Net) | 14.24 kg |
| Weight (Gross) | 16.65 kg |
| Operating Temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Storage Temperature | -20 - 70°C (-4°F - 158°F) |
| Relative Humidity | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | 550W, 100-240V 1 x 8-pin PCI-e cable + 1 x 8 (6+2)-pin PCI-e cable |
| Power Consumption: Disk Standby Mode | 68.004 W |
| Power Consumption: Operating Mode, Typical | 104.65 W Tested fully populated with 1TB hard drives and 120GB solid-state drives. |
| Fan | System fan: 3 x 92mm, 12VDC CPU fan: 2 x 97mm, 12VDC |
| Other Interfaces | Kensington security slot |
| System Warning | Buzzer |
Виж още Мрежови дискове NAS Qnap
Виж всички Мрежови дискове NAS в категорията
| Формфактор: | Tower |
|---|---|
| Капацитет: | Неокомплектован GB |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
92.36 €
/180.64 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
199.99 €
/391.15 лв
-
196.46 €
/384.24 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
152.83 €
/298.91 лв
-
152.83 €
/298.91 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
264.19 €
/516.72 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
194.11 €
/379.64 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
198.99 €
/389.19 лв
-
168.63 €
/329.81 лв
-
212.25 €
/415.12 лв
-
196.46 €
/384.24 лв
-
333.99 €
/653.23 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
241.18 €
/471.72 лв
-
137.41 €
/268.75 лв
-
134.99 €
/264.02 лв
-
92.36 €
/180.64 лв
-
214.70 €
/419.92 лв
-
106.74 €
/208.77 лв
-
77.83 €
/152.23 лв
-
227.03 €
/444.04 лв
-
146.83 €
/287.18 лв
-
61.62 €
/120.53 лв
-
263.59 €
/515.53 лв
-
62.57 €
/122.37 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
-
203.16 €
/397.34 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
172.71 €
/337.79 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
504.86 €
/987.42 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
122.06 €
/238.73 лв
-
192.58 €
/376.65 лв
-
192.58 €
/376.65 лв
-
184.98 €
/361.79 лв
-
38.99 €
/76.26 лв
-
208.99 €
/408.75 лв
-
148.99 €
/291.40 лв
159.99 € -
636.18 €
/1244.26 лв
-
27.99 €
/54.74 лв
-
266.21 €
/520.66 лв
-
168.63 €
/329.81 лв
-
149.99 €
/293.36 лв
-
366.01 €
/715.85 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
278.99 €
/545.66 лв
-
588.99 €
/1151.96 лв
-
310.72 €
/607.72 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
234.69 €
/459.02 лв
-
538.99 €
/1054.17 лв
-
813.99 €
/1592.03 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
649.99 €
/1271.27 лв
-
164.99 €
/322.69 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
-
238.99 €
/467.42 лв
-
228.99 €
/447.87 лв
-
199.99 €
/391.15 лв
-
118.99 €
/232.72 лв
-
35.61 €
/69.64 лв
-
98.99 €
/193.61 лв
-
110.54 €
/216.20 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
768.99 €
/1504.01 лв
-
106.74 €
/208.77 лв
-
348.99 €
/682.57 лв
-
77.83 €
/152.23 лв
-
107.99 €
/211.21 лв
-
139.99 €
/273.80 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
349.99 €
/684.52 лв
-
258.99 €
/506.54 лв
-
163.99 €
/320.74 лв
-
130.81 €
/255.85 лв
139.10 € -
321.24 €
/628.28 лв
341.39 € -
194.01 €
/379.46 лв
205.19 € -
6.50 €
/12.71 лв
6.88 € -
744.88 €
/1456.85 лв
774.83 € -
179.61 €
/351.29 лв
183.79 € -
123.21 €
/240.97 лв
125.79 € -
164.99 €
/322.69 лв
184.99 € -
102.54 €
/200.56 лв
131.22 € -
589.99 €
/1153.92 лв
604.99 € -
15.27 €
/29.86 лв
15.92 € -
224.99 €
/440.04 лв
238.99 € -
87.49 €
/171.11 лв
89.99 € -
248.99 €
/486.98 лв
259.99 € -
99.99 €
/195.56 лв
128.99 € -
94.99 €
/185.78 лв
128.99 € -
148.99 €
/291.40 лв
159.99 €
Мрежови диск (NAS) Qnap TS-1264U-RP-8G, четириядрен Intel Celeron N5105 2.0/2.9 GHz, без твърд диск (12x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s), 8GB RAM, 2x 10/100/1000/2500 LAN, 2x USB 3.2 Gen 22608.14 €
/5101.07 лв
Мрежови диск (NAS) Qnap TS-1232PXU-RP-4G, четириядрен Alpine AL324 1.7GHz, 512 MB Flash memory (Dual boot OS protection), 12x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s, 4x USB 3.2 Gen 12294.65 €
/4487.95 лв
Мрежови диск (NAS) Synology RS1221RP+, четириядрен AMD Ryzen V1500B 2.2 GHz, без твърд диск (8x SATA 6Gb/s), 4GB DDR4, 4x 10/100/1000, 2x USB 3.22089.79 €
/4087.27 лв



























































































