Lenovo ThinkSystem SR630V2
The Lenovo ThinkSystem SR630 V2 is an ideal 2-socket 1U rack server for small businesses up to large enterprises that need industry-leading reliability, management, and security, as well as maximizing performance and flexibility for future growth. The SR630 V2 is designed to handle a wide range of workloads, such as databases, virtualization and cloud computing, virtual desktop infrastructure (VDI), infrastructure security, systems management, enterprise applications, collaboration/email, streaming media, web, and HPC.
| General | |
| Type | Server |
| Product Form Factor | Rack-mountable - 1U |
| Built-in Devices | 6 x performance fans |
| Embedded Security | Trusted Platform Module (TPM 2.0) Security Chip |
| Server Scalability | 2-way |
| Hot-Swap Bays Qty | 8 |
| Localisation | Region: EMEA |
| Processor / Chipset | |
| CPU | Intel Xeon Silver 4310 |
| Clock Speed | 2.1 GHz |
| Max Turbo Speed | 3.3 GHz |
| Number of Cores | 12-core |
| CPU Qty | 1 |
| Max CPU Qty | 2 |
| Chipset Type | Intel C621A |
| Cache Memory | |
| Installed Size | 18 MB |
| Cache Per Processor | 18 MB |
| RAM | |
| Installed Size | 32 GB |
| Technology | DDR4 SDRAM - ECC |
| Effective Memory Speed | 3200 MHz |
| Rated Memory Speed | 3200 MHz |
| Form Factor | DIMM 288-pin |
| Slots | 32 (Total) / 31 (empty) |
| Features | Registered, Memory Mirroring, mixing of different types of memory modules is not supported, slots 17 - 32 are available in two-processor configuration only |
| Configuration Features | 1 x 32 GB |
| RAM Supported | 4 TB registered - ECC 6 TB Persistent Memory - ECC |
| Hard Drive | |
| Type | No HDD |
| Storage Controller | |
| Type | 1 x RAID - PCIe 4.0 x8 |
| Controller Interface Type | SATA 6Gb/s / SAS 12Gb/s |
| Storage Controller Name | ThinkSystem RAID 940-8i |
| Channel Qty | 8 |
| RAID Level | RAID 0, RAID 1, RAID 5, RAID 6, RAID 10, RAID 50, RAID 60 |
| Buffer Size | 4 GB |
| Optical Storage | |
| Type | No optical drive |
| Monitor | |
| Monitor Type | None. |
| Graphics Controller | |
| Graphics Processor | Matrox G200 |
| Video Memory | 16 MB |
| Video Interfaces | VGA |
| Networking | |
| Ethernet Ports | 2 x 10 Gigabit Ethernet |
| Data Link Protocol | 10 Gigabit Ethernet |
| Remote Management Controller | XClarity Controller (XCC) Enterprise |
| Expansion / Connectivity | |
| Bays | 8 (total) / 8 (free) x hot-swap 2.5" |
| Slots | 1 (total) / 1 (free) x PCIe 4.0 x16 / Open Compute Project mezzanine (OCP) 3.0 2 PCIe 4.0 x16 (low-profile) |
| Interfaces | 4 x USB 3.1 Gen 1 (1 front, 3 rear) 1 x USB 2.0 (1 in front) 2 x VGA (1 front, 1 rear) 1 x management 1 x diagnostics 1 x USB 3.1 Gen 1 (1 internal) 2 x LAN (10Gigabit Ethernet) |
| Miscellaneous | |
| Included Accessories | Rack sliding rails |
| Compliant Standards | BSMI CNS 13438 Class A, EN 61000-3-2, EN 61000-3-3, EN55024, CCC, FCC Part 15 A, GB 17625.1, CECP, VCCI Class A, EN 50581, GB 4943.1, KN35, UL 2819, AS/NZS CISPR 32 Class A, KN32 Class A, CNS 14336-1, EN 62368-1, IEC 62368-1, EN 55032 Class A, CISPR 32 Class A, CAN/CSA-C22.2 No. 62368-1, EN 55035, CISPR 35, CELP, HJ 2507-2011, CNS 15663 section 5, TP EAC 037/2016, AS/NZS 62368.1, ANSI/UL 62368-1, ICES-003 issue 7 Class A, GB/T9254, CQC3135 |
| Power | |
| Device Type | Power supply - hot-plug |
| Power Redundancy | Optional |
| Power Redundancy Scheme | 1+1 (with optional power supply) |
| Installed Qty | 1 |
| Max Supported Qty | 2 |
| Voltage Required | AC 100-240 V (50/60 Hz) |
| Power Provided | 750 Watt |
| Operating System / Software | |
| OS Provided | No operating system |
| Environmental Standards | |
| EPEAT Compliant | EPEAT Bronze |
| ENERGY STAR Certified | Yes |
| ENERGY STAR Version | 3.0 |
| Dimensions & Weight | |
| Width | 44 cm |
| Depth | 77.3 cm |
| Height | 4.3 cm |
| Weight | 26.3 kg |
Виж още Сървъри Lenovo
Виж всички Сървъри в категорията
| Формфактор: | Rackmount |
|---|---|
| Марка процесор: | Intel |
| Брой процесори: | 1 (+1 optional) |
| RAM памет: | 32 GB |
| Твърд диск: | Няма GB |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
414.99 €
/811.65 лв
-
843.63 €
/1649.99 лв
-
1124.42 €
/2199.17 лв
-
549.73 €
/1075.17 лв
-
2158.84 €
/4222.32 лв
-
498.99 €
/975.94 лв
-
762.60 €
/1491.53 лв
-
407.73 €
/797.45 лв
-
374.99 €
/733.42 лв
-
658.89 €
/1288.68 лв
-
1277.17 €
/2497.93 лв
-
423.40 €
/828.10 лв
-
91.99 €
/179.92 лв
-
59.97 €
/117.30 лв
-
601.37 €
/1176.18 лв
-
1325.57 €
/2592.59 лв
-
107.64 €
/210.53 лв
-
1786.70 €
/3494.49 лв
-
498.99 €
/975.94 лв
-
374.99 €
/733.42 лв
-
764.59 €
/1495.40 лв
-
547.49 €
/1070.80 лв
-
1193.28 €
/2333.85 лв
-
3322.13 €
/6497.52 лв
-
806.62 €
/1577.62 лв
-
729.99 €
/1427.74 лв
-
2098.99 €
/4105.27 лв
-
1172.37 €
/2292.96 лв
-
547.49 €
/1070.80 лв
-
1234.09 €
/2413.66 лв
-
1176.02 €
/2300.10 лв
-
519.99 €
/1017.01 лв
-
475.86 €
/930.69 лв
-
517.97 €
/1013.07 лв
-
99.46 €
/194.52 лв
-
649.99 €
/1271.27 лв
-
1868.08 €
/3653.64 лв
-
945.96 €
/1850.13 лв
-
660.69 €
/1292.19 лв
-
966.35 €
/1890.02 лв
-
758.99 €
/1484.46 лв
799.99 € -
498.99 €
/975.94 лв
-
97.51 €
/190.71 лв
-
858.98 €
/1680.02 лв
-
649.99 €
/1271.27 лв
-
1034.99 €
/2024.26 лв
-
534.99 €
/1046.35 лв
-
374.99 €
/733.42 лв
-
519.99 €
/1017.01 лв
-
778.99 €
/1523.57 лв
-
279.89 €
/547.42 лв
-
584.99 €
/1144.14 лв
-
1498.99 €
/2931.77 лв
-
729.99 €
/1427.74 лв
-
558.00 €
/1091.35 лв
-
129.99 €
/254.24 лв
134.99 € -
1169.99 €
/2288.30 лв
-
569.99 €
/1114.80 лв
-
762.60 €
/1491.53 лв
-
91.99 €
/179.92 лв
-
898.99 €
/1758.27 лв
-
749.99 €
/1466.85 лв
-
499.99 €
/977.90 лв
538.99 € -
232.99 €
/455.69 лв
-
2098.99 €
/4105.27 лв
-
798.99 €
/1562.69 лв
899.99 € -
1188.99 €
/2325.46 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
143.99 €
/281.62 лв
173.99 € -
166.16 €
/324.99 лв
-
1128.99 €
/2208.11 лв
-
129.99 €
/254.24 лв
134.99 € -
998.99 €
/1953.85 лв
-
784.99 €
/1535.31 лв
-
888.99 €
/1738.71 лв
-
418.99 €
/819.47 лв
-
2299.99 €
/4498.39 лв
-
1150.00 €
/2249.20 лв
-
1599.99 €
/3129.31 лв
-
317.00 €
/619.99 лв
-
1411.61 €
/2760.87 лв
1540.28 € -
1584.44 €
/3098.89 лв
1703.36 € -
1934.28 €
/3783.12 лв
2080.25 € -
1133.10 €
/2216.15 лв
1308.02 € -
1187.90 €
/2323.34 лв
1327.21 € -
1043.01 €
/2039.94 лв
1166.92 € -
1128.30 €
/2206.77 лв
1408.51 € -
1151.94 €
/2252.99 лв
1289.93 € -
1008.16 €
/1971.79 лв
1107.87 € -
1128.30 €
/2206.77 лв
1408.79 € -
1368.65 €
/2676.84 лв
1510.50 € -
1222.13 €
/2390.27 лв
1363.98 € -
1444.91 €
/2825.99 лв
1559.34 € -
1442.27 €
/2820.83 лв
1541.56 € -
1351.28 €
/2642.88 лв
1403.30 € -
714.01 €
/1396.48 лв
859.68 € -
1049.82 €
/2053.27 лв
1161.51 € -
1128.30 €
/2206.77 лв
1409.05 € -
913.11 €
/1785.89 лв
1011.94 € -
2495.57 €
/4880.91 лв
2599.58 € -
1046.90 €
/2047.56 лв
1146.30 € -
740.14 €
/1447.58 лв
845.74 € -
796.76 €
/1558.32 лв
828.14 € -
945.05 €
/1848.35 лв
1110.96 € -
951.21 €
/1860.40 лв
1050.01 € -
927.19 €
/1813.43 лв
1185.74 € -
1312.91 €
/2567.82 лв
1411.46 € -
758.69 €
/1483.87 лв
857.80 € -
1471.07 €
/2877.16 лв
1570.36 € -
1198.60 €
/2344.25 лв
1296.34 € -
1923.42 €
/3761.88 лв
1975.44 € -
1196.98 €
/2341.09 лв
1247.27 € -
1196.98 €
/2341.09 лв
1288.87 € -
668.56 €
/1307.60 лв
774.63 € -
594.13 €
/1162.01 лв
700.20 € -
1559.34 €
/3049.80 лв
1663.36 € -
2287.51 €
/4473.98 лв
2339.53 € -
1223.44 €
/2392.83 лв
1322.72 € -
1402.03 €
/2742.14 лв
1465.76 € -
838.48 €
/1639.92 лв
887.21 €
Сървър Lenovo ThinkSystem ST50 V2 (7D8J100GEA), четириядрен Intel Xeon E-2324G 3.1/4.6GHz, 16GB DDR4 ECC UDIMM, 1.92TB SSD, 1x 1GbE RJ45, 6x USB 3.2 Gen 1, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, No OS, 500W PSU2158.51 €
/4221.68 лв
Сървър unRAID Server Home Lite, четириядрен Gemini Lake Intel Pentium Silver J5005 1.5/2.8GHz, 4GB DDR4 SO-DIMM, 2x 500GB & 250GB SSD, unRAID OS306.77 €
/599.99 лв
Сървър HPE DL360 G11 (P77237-425), дванадесетядрен Intel Xeon Silver 4514Y 2.0GHz, 64GB DDR5 RDIMM, 2x 480GB SSD, MR408i-o 4GB контролер, 2x 10GbE LAN, 4x USB 3.2, 1x USB 2.0, No OS, 2x 1000W PSU8138.83 €
/15918.17 лв














































































































