Lenovo ThinkPad X1 Extreme G5

Makes light work of heavy graphics
Whether you’re video-editing, running CAD/automation, or gaming, the ThinkPad X1 Extreme Gen 5 laptop delivers powerful super-responsive performance. With up to 12th Gen Intel® Core™ vPro® i9 processing, you get 14 cores and 20 threads—ensuring productivity wherever you go. Plus, the industry-leading performance of NVIDIA® GeForce RTX™ discrete graphics choices ensure stunning visuals.

Stay connected from anywhere
Designed to boost productivity everywhere, the ThinkPad X1 Extreme Gen 5 supports Intel® WiFi 6E (Gig+) mobile connectivity and a lightning-fast 5G WWAN option*. Plus, with a larger battery (90Wh), you can enjoy unplugged power for all-day creativity.
* 6GHz WiFi 6E operation is dependent on the support of the operating system, routers/APs/gateways that support WiFi 6E, along with the regional regulatory certifications and spectrum allocation.
Optional WWAN availability varies by region and must be configured at time of purchase; additionally, it requires a network service provider.

Should your laptop go missing
If you misplace your laptop, or worse, if someone takes it, locating your device has never been so easy. Now Tile® ready, the ThinkPad X1 Extreme Gen 5 works with your smartphone to find your device—even when your X1 is powered off. Simply subscribe to the Tile® service*, and then download, set up, and activate.
* Subscription not included and must be purchased separately.

See more, do more, game more for longer
The optional 165Hz refresh rate display delivers amazing colors and responsive, high-speed images per second, perfect for editing graphics or video and gaming. You can be creative or productive all day, too, thanks to the certified low blue-light panels that help decrease eye fatigue (varies by model). And the wide 115mm / 4.53" TouchPad and 1.5mm keystrokes on the backlit ThinkPad keyboard offer extra comfort as the ideas flow.
16" (40.64 cm) WQXGA IPS Anti-Glare Display (2560 x 1600)
NVIDIA GeForce RTX 3050 Ti 4GB
IR & FHD 1080p with Privacy Shutter
Intel® Core™ i7-12700H Processor 24M Cache, up to 4.70 GHz
16GB DDR5 4800MHz, Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable
1TB SSD M.2 2280 PCIe 4.0x4 Performance NVMe Opal2
SD Express 7.0 card reader
Intel AX211 Wi-Fi 6E, 2x2 + BT5.2
NFC
1x HDMI, up to 8K/60Hz
2x Thunderbolt 4 / USB4 40Gbps (support data transfer, Power Delivery 3.0 and DisplayPort 1.4)
2x USB 3.2 Gen 1 (1 Always On)
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), Stereo speakers, 2W x2, Dolby Audio Premium
Discrete TPM 2.0
Windows 11 Pro 64, English
Backlit, Bulgarian keyboard
35.95 x 25.38 x 1.79 mm
1.88 kg (4.14 lbs)
Виж още Лаптопи Lenovo
Виж всички Лаптопи в категорията
| Приложение: | За бизнес |
|---|
| Екран размер: | 16" (40.64 cm) |
|---|---|
| Резолюция: | 2560 x 1600 |
| Тип екран: | Матов |
| Тъчскрийн: | Не |
| Видеокарта: | Добавена |
|---|---|
| Модел видеокарта: | GeForce RTX 3050Ti |
| Специализирана видео памет: | 4 GB |
| Марка процесор: | Intel |
|---|---|
| Серия процесор: | Intel Core i7 |
| Модел процесор: | 12700H |
| Брой ядра: | 14 ядрен |
| Честота: | 2.3 GHz |
| Turbo Boost до: | 4.7 GHz |
| RAM памет: | 16 GB |
|---|---|
| Тип памет: | DDR5 |
| Твърд диск: | Няма GB |
|---|---|
| SSD: | 1000 GB |
| Безжични мрежи: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
|---|---|
| Bluetooth: | Да |
| Жична мрежа: | Няма |
| Четец на карти: | SD |
|---|---|
| Уеб камера: | HD (720p) |
| HDMI: | HDMI |
|---|---|
| DisplayPort: | Няма |
| USB 3.X: | 2 |
| Издръжливост на батерията: | Не е указано |
|---|
| Операционна система: | Windows 11 Pro |
|---|
| Клавиатура: | Кирилица |
|---|---|
| Подсветка на клавиатурата: | Да |
| Материал: | Пластмаса |
| Тегло: | 1.88 Kg |
| Цвят: | Черен |
| Размери (Ш x Д x В): | 35.94 x 23.39 x 1.99 cm |
| Модел: | Lenovo ThinkPad |
|---|
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
- Lenovo Flex
- Lenovo IdeaPad 1
- Lenovo IdeaPad 3
- Lenovo IdeaPad 5
- Lenovo IdeaPad 5 Pro
- Lenovo IdeaPad Pro 5
- Lenovo IdeaPad Slim 3
- Lenovo IdeaPad Slim 5
- Lenovo Legion
- Lenovo Legion 5
- Lenovo Legion Pro 5
- Lenovo Legion Pro 7
- Lenovo LOQ 15AHP10
- Lenovo LOQ 15ARP10E
- Lenovo LOQ 15IRX10
- Lenovo LOQ 15IRX9
- Lenovo LOQ 17IRX10
- Lenovo ThinkBook 14
- Lenovo ThinkBook 14 2-in-1
- Lenovo ThinkBook 15
- Lenovo ThinkBook 16
- Lenovo ThinkBook 16p
- Lenovo ThinkPad E14
- Lenovo ThinkPad E16
- Lenovo ThinkPad L13
- Lenovo ThinkPad L14
- Lenovo ThinkPad L16
- Lenovo ThinkPad P1
- Lenovo ThinkPad T14
- Lenovo ThinkPad T14s
- Lenovo ThinkPad T16
- Lenovo ThinkPad X1
- Lenovo ThinkPad X13
- Lenovo ThinkPad X1 Carbon
- Lenovo ThinkPad X9-14
- Lenovo ThinkPad X9-15
- Lenovo V15
- Lenovo Yoga 7
- Lenovo Yoga Pro 7
- Lenovo Yoga Slim 7
- Lenovo Yoga Slim 9
Лаптоп Acer Aspire Lite 15 AL15-32P-C49X(NX.DHFEX.001)(сребрист), двуядрен Intel Celeron N4500 1.1/2.8 GHz, 15.6"(39.62cm)FHD IPS Display, 8GB LPDDR4X, 256GB SSD, 3x USB 3.2 Type-A, No OS286.22 €
/559.80 лв
Лаптоп Acer Aspire Lite 15 AL15-41P-R7LQ (NX.J98EX.006)(сребрист), четириядрен AMD Ryzen 3 5300U 2.6/3.8GHz, 15.6" (39.62cm) Full HD TN Anti-Glare Display, (HDMI), 16GB DDR4, 512GB SSD, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, No OS374.99 €
/733.42 лв
Лаптоп Acer Aspire Lite AL15-33P-359M (NX.D62EX.004)(сив), осемядрен Intel Core 3 N355 1.9/3.9 GHz, 15.6" (39.62cm) Full HD IPS Anti-Glare Display, (HDMI), 16GB DDR5, 512GB SSD, 1x USB Type-C, No OS396.47 €
/775.44 лв















































































































