Lenovo Legion 5 Pro 16ARH7H
Escalate your game
Speed meets endurance when you play with a gaming laptop powered by AMD Ryzen™ 6000 Series Mobile Processors. Seize the pure performance you need to win, with longer battery life than ever before.

Serious frame advantage
Rise fast, rise first, and rank up with the Legion 5 Pro laptop. It features the world’s first 16″ WQXGA display with a 16:10 aspect ratio for more usable screen space. Plus, up to 165Hz refresh rate enables you to employ sharp reflexes. And to boost your experience, AMD FreeSync™ Premium gives you an even better edge, while TÜV Rheinland® low blue light certification helps provide hours of fun that's soft on the eyes.

Cooling on a new level
Defeat the heat with Legion Coldfront 4.0, a paradigm shift in thermal cooling technology. Featuring an expansive heat pipe layout and flanked by a 140% more powerful fan system with 40% thinner fan blades, the Legion 5 Pro is quick, cool, and quiet. With an additional +15W TDP (Thermal Design Point) and a dedicated CPU Copper Block for improved CPU heat transfer, stay cool and win.

Gain the Lenovo Vantage
Lenovo Vantage helps you optimize settings to elevate your gaming experience. Adjust, customize, and maximize your device capabilities through an all-in-one suite of tools. With our real-time performance dashboard, overclocking control, Legion Spectrum RGB support, and AI performance tuning, nothing stands in the way of your game.

Виж още Лаптопи Lenovo
Виж всички Лаптопи в категорията
| Приложение: | Gaming |
|---|
| Екран размер: | 16" (40.64 cm) |
|---|---|
| Резолюция: | 2560 x 1600 |
| Тип екран: | Матов |
| Тъчскрийн: | Не |
| Видеокарта: | Вградена |
|---|---|
| Модел видеокарта: | GeForce RTX 3060 |
| Специализирана видео памет: | 6 GB |
| Марка процесор: | AMD |
|---|---|
| Серия процесор: | AMD Ryzen 5 |
| Модел процесор: | 6600H |
| Брой ядра: | 6 ядрен |
| Честота: | 3.3 GHz |
| Turbo Boost до: | 4.5 GHz |
| RAM памет: | 32 GB |
|---|---|
| Тип памет: | DDR5 |
| Твърд диск: | Няма GB |
|---|---|
| SSD: | 512 GB |
| Безжични мрежи: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
|---|---|
| Bluetooth: | Да |
| Жична мрежа: | 10/100/1000 |
| Четец на карти: | SD |
|---|---|
| Уеб камера: | HD (720p) |
| HDMI: | HDMI |
|---|---|
| DisplayPort: | Няма |
| USB 3.X: | 3 |
| Издръжливост на батерията: | Не е указано |
|---|
| Операционна система: | Free DOS |
|---|
| Клавиатура: | Кирилица |
|---|---|
| Подсветка на клавиатурата: | Да |
| Материал: | Алуминий |
| Тегло: | 2.49 Kg |
| Цвят: | Бял |
| Размери (Ш x Д x В): | 35.98 x 23.53 x 1.99 cm |
| Модел: | Lenovo Legion |
|---|
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
- Lenovo Flex
- Lenovo IdeaPad 1
- Lenovo IdeaPad 3
- Lenovo IdeaPad 5
- Lenovo IdeaPad 5 Pro
- Lenovo IdeaPad Pro 5
- Lenovo IdeaPad Slim 3
- Lenovo IdeaPad Slim 5
- Lenovo Legion
- Lenovo Legion 5
- Lenovo Legion 7
- Lenovo Legion Pro 5
- Lenovo Legion Pro 7
- Lenovo LOQ 15AHP10
- Lenovo LOQ 15ARP10E
- Lenovo LOQ 15IRX10
- Lenovo LOQ 15IRX9
- Lenovo LOQ 17IRX10
- Lenovo ThinkBook 14
- Lenovo ThinkBook 14 2-in-1
- Lenovo ThinkBook 15
- Lenovo ThinkBook 16
- Lenovo ThinkBook 16p
- Lenovo ThinkPad E14
- Lenovo ThinkPad E16
- Lenovo ThinkPad L13
- Lenovo ThinkPad L14
- Lenovo ThinkPad L16
- Lenovo ThinkPad P16v
- Lenovo ThinkPad T14
- Lenovo ThinkPad T14s
- Lenovo ThinkPad T16
- Lenovo ThinkPad X1
- Lenovo ThinkPad X13
- Lenovo ThinkPad X1 Carbon
- Lenovo ThinkPad X9-15
- Lenovo V15
- Lenovo Yoga 7
- Lenovo Yoga Pro 7
- Lenovo Yoga Slim 7
- Lenovo Yoga Slim 9
Лаптоп Acer Aspire Lite 15 AL15-32P-C49X(NX.DHFEX.001)(сребрист), двуядрен Intel Celeron N4500 1.1/2.8 GHz, 15.6"(39.62cm)FHD IPS Display, 8GB LPDDR4X, 256GB SSD, 3x USB 3.2 Type-A, No OS286.22 €
/559.80 лв
Лаптоп Acer Aspire Lite 15 AL15-41P-R7LQ (NX.J98EX.006)(сребрист), четириядрен AMD Ryzen 3 5300U 2.6/3.8GHz, 15.6" (39.62cm) Full HD TN Anti-Glare Display, (HDMI), 16GB DDR4, 512GB SSD, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, No OS374.99 €
/733.42 лв
Лаптоп Acer Aspire Lite AL15-33P-359M (NX.D62EX.004)(сив), осемядрен Intel Core 3 N355 1.9/3.9 GHz, 15.6" (39.62cm) Full HD IPS Anti-Glare Display, (HDMI), 16GB DDR5, 512GB SSD, 1x USB Type-C, No OS396.47 €
/775.44 лв





































































































