Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ARH7
Speed meets endurance with AMD Ryzen™ processors
Speed meets endurance when you play with a gaming laptop powered by AMD Ryzen™ processors. Seize the pure performance you need to win, without compromising battery life.

The Ultimate Play
GeForce RTX™ 30 Series GPUs deliver the ultimate performance for gamers and creators. They’re powered by Ampere—NVIDIA’s 2nd Gen RTX™ architecture—with new RT Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors for the most realistic ray-traced graphics and cutting-edge AI features.

Quad Vent cooling
Quick and quiet Quad Vent cooling in the IdeaPad Gaming 3 Gen 7 laptop means you'll enjoy cooling improvements that’ll keep you gaming on the highest performance settings. Features like keyboard air intake, larger ventilation rates improved by 20%, and 10% increased fan airflow from the previous generation make for some of the coolest gaming on one of the coolest Lenovo machines.

Sleek and streamlined brand-new design
Onyx Grey and Glacier White designs are expressive yet simple, with minimal logos and subtle blue accents that say you're here for gaming, but with style. Rear I/O ports keep your cables neat and clean. Additionally, Lenovo’s signature gaming keyboard comes with media controls and a number pad. Plus, enjoy added discretion with the webcam privacy shutter switch.

15.6" (39.62 cm) Full HD IPS 250nits Anti-glare, 120Hz, 45% NTSC, Free-Sync, DC dimmer Display (1920 x 1080)
NVIDIA GeForce RTX 3050 4GB GDDR6, Boost Clock 1500MHz, TGP 85W
HD 720p with Privacy Shutter
AMD Ryzen™ 7 6800H 3.2/4.7GHz
1x 16GB SO-DIMM DDR5-4800, Two DDR5 SO-DIMM slots, dual-channel capable
512GB SSD M.2 2280 PCIe 3.0x4 NVMe
LAN 100/1000M
Wi-Fi 6 11ax, 2x2 + BT5.2
1x HDMI 2.0
1x USB-C 3.2 Gen 2 (support data transfer, Power Delivery 3.0, and DisplayPort 1.4)
2x USB 3.2 Gen 1
1x Headphone / microphone combo jack (3.5mm), Stereo speakers, 2W x2, Nahimic Audio
Firmware TPM 2.0
Blue Backlit, Bulgarian keyboard
No OS
35.96 x 26.64 x 2.18 cm
2.315 kg
Виж още Лаптопи Lenovo
Виж всички Лаптопи в категорията
| Приложение: | Gaming |
|---|
| Екран размер: | 15.6" (39.62 cm) |
|---|---|
| Резолюция: | 1920 x 1080 |
| Тип екран: | Матов |
| Тъчскрийн: | Не |
| Видеокарта: | Добавена |
|---|---|
| Модел видеокарта: | GeForce RTX 3050 |
| Специализирана видео памет: | 4 GB |
| Марка процесор: | AMD |
|---|---|
| Серия процесор: | AMD Ryzen 7 |
| Модел процесор: | 6800H |
| Брой ядра: | 8 ядрен |
| Честота: | 3.2 GHz |
| Turbo Boost до: | 4.7 GHz |
| RAM памет: | 16 GB |
|---|---|
| Тип памет: | DDR5 |
| Твърд диск: | Няма GB |
|---|---|
| SSD: | 512 GB |
| Безжични мрежи: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
|---|---|
| Bluetooth: | Да |
| Жична мрежа: | Няма |
| Четец на карти: | SD |
|---|---|
| Уеб камера: | HD (720p) |
| HDMI: | HDMI |
|---|---|
| DisplayPort: | Няма |
| USB 3.X: | 2 |
| Издръжливост на батерията: | Не е указано |
|---|
| Операционна система: | Free DOS |
|---|
| Клавиатура: | Кирилица |
|---|---|
| Подсветка на клавиатурата: | Да |
| Материал: | Пластмаса |
| Тегло: | 2.35 Kg |
| Цвят: | Бял |
| Размери (Ш x Д x В): | 35.96 x 25.19 x 24.2 cm |
| Модел: | Lenovo IdeaPad |
|---|
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
- Lenovo Flex
- Lenovo IdeaPad 1
- Lenovo IdeaPad 3
- Lenovo IdeaPad 5
- Lenovo IdeaPad 5 Pro
- Lenovo IdeaPad Pro 5
- Lenovo IdeaPad Slim 3
- Lenovo IdeaPad Slim 5
- Lenovo Legion
- Lenovo Legion 5
- Lenovo Legion Pro 5
- Lenovo Legion Pro 7
- Lenovo LOQ 15AHP10
- Lenovo LOQ 15ARP10E
- Lenovo LOQ 15IRX10
- Lenovo LOQ 15IRX9
- Lenovo LOQ 17IRX10
- Lenovo ThinkBook 14
- Lenovo ThinkBook 14 2-in-1
- Lenovo ThinkBook 15
- Lenovo ThinkBook 16
- Lenovo ThinkBook 16p
- Lenovo ThinkPad E14
- Lenovo ThinkPad E16
- Lenovo ThinkPad L13
- Lenovo ThinkPad L14
- Lenovo ThinkPad L16
- Lenovo ThinkPad P1
- Lenovo ThinkPad P16v
- Lenovo ThinkPad T14
- Lenovo ThinkPad T14s
- Lenovo ThinkPad T16
- Lenovo ThinkPad X1
- Lenovo ThinkPad X13
- Lenovo ThinkPad X1 Carbon
- Lenovo ThinkPad X9-14
- Lenovo ThinkPad X9-15
- Lenovo V15
- Lenovo Yoga 7
- Lenovo Yoga Pro 7
- Lenovo Yoga Slim 7
- Lenovo Yoga Slim 9
Лаптоп Acer Aspire Lite 15 AL15-32P-C49X(NX.DHFEX.001)(сребрист), двуядрен Intel Celeron N4500 1.1/2.8 GHz, 15.6"(39.62cm)FHD IPS Display, 8GB LPDDR4X, 256GB SSD, 3x USB 3.2 Type-A, No OS286.22 €
/559.80 лв
Лаптоп Acer Aspire Lite 15 AL15-41P-R7LQ (NX.J98EX.006)(сребрист), четириядрен AMD Ryzen 3 5300U 2.6/3.8GHz, 15.6" (39.62cm) Full HD TN Anti-Glare Display, (HDMI), 16GB DDR4, 512GB SSD, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, No OS374.99 €
/733.42 лв
Лаптоп Acer Aspire Lite AL15-33P-359M (NX.D62EX.004)(сив), осемядрен Intel Core 3 N355 1.9/3.9 GHz, 15.6" (39.62cm) Full HD IPS Anti-Glare Display, (HDMI), 16GB DDR5, 512GB SSD, 1x USB Type-C, No OS397.00 €
/776.47 лв













































































































