Kingston Dual Portable
Fits your life All in one, and one for all... of your devices that is. With both USB Type-A and Type-C connectors, the Dual Portable SSD easily transfers files between your laptops, desktop, mobile devices and more. | ![]() |
![]() | The speed you need Amplify your creative productivity with USB 3.2 Gen 2 speeds of up to 1,050MB/s read and 950MB/s write. |
Ditch the cable Life is messy enough without the chaos of cable management. Keep it simple and go cable free. Palm, pocket or handbag, this compact and sleek SSD fits virtually anywhere. | ![]() |
![]() | Store more, create more Get reliable storage for your large files, high-resolution photos and 4K videos up to 2TB. |
Specifications
| Interface | USB Type-A and USB Type-C |
| Standard/Speed | USB 3.2 Gen 2 Up to 1,050MB/s read, 950MB/s write |
| NAND | 3D |
| Capacities | 512GB |
| Dimensions | 71.85mm x 21.1mm x 8.6mm |
| Weight | 13g |
| Casing material | Metal + plastic |
| Operating temperature | 0°C~60°C |
| Storage temperatur | -20°C~85°C |
| Compatible with | Windows 11, macOS (v. 13.7.6 +), Linux (v. 4.4x +), Chrome OS, Android, iOS/iPadOS (v.13+) |
JAR Computers може да предложи ремонт/смяна/монтаж в наш сервиз или при партньор.
Виж още SSD дискове Kingston
Виж всички SSD дискове в категорията
| Капацитет: | 512 GB |
|---|---|
| Интерфейс: | USB 3.2 |
| Монтаж: | Външни |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта



Памет SSD 960GB Emtec Power Plus X150, SATA 6Gb/s, 2.5"(6.35 cm), скорост на четене 520 MB/s, скорост на запис 500 MB/s111.66 €
/218.39 лв
Памет SSD 500GB A-Data XPG Spectrix S65G, NVMe, M.2 (2280), скорост на четене до 6000MB/s, скорост на запис до 5000MB/s111.56 €
/218.19 лв
Памет SSD 500 GB, WD My Passport External, USB 3.2 (Type-C), NVMe, 2.5"(6.35 cm), скорост на записване 1000MB/s, скорост на четене 1050MB/s, външна, цвят космическо сиво111.53 €
/218.14 лв




.png)




