Lenovo IdeaPad Gaming 3 15ACH6
Ultimate performance, uncompromised battery life
They say you can’t have high performance and long battery life on the same laptop. They say that a performance gaming laptop has to be big, bulky, and heavy. They’re wrong. Now you can enjoy elite gaming on a thin and light notebook with amazing battery life, thanks to the new AMD Ryzen™ 5000 H-Series Mobile Processors. Never compromise on your gaming laptop again.

Ultimate performance for gamers & creators
NVIDIA® GeForce RTX™ 30 Series Laptop GPUs deliver the ultimate performance for gamers and creators. They’re powered by Ampere—NVIDIA’s 2nd gen RTX architecture—with new Ray Tracing Cores, Tensor Cores, and streaming multiprocessors for a huge leap in performance. Experience the most realistic ray-traced graphics, cutting-edge new features, and the power of AI in thin and light designs.

Welcome to the top tier of gaming visuals
Game at pro-level speeds and visuals. Play AAA titles at their highest resolution settings with an up-to-165Hz FHD (1920x1080) IPS display for stunning visuals in ultrafine detail, paired with smooth, tear-free frame rates. Experience games as intended at 100% sRGB on a near bezel-less screen.

A killer keyboard
The right keyboard ergonomics and performance can snatch victory away from defeat. The IdeaPad Gaming 3 Gen 6 keyboard's 1.5mm full key travel and 100% N-key rollover helps you rack up kills while gaming against the white backlight and optional 4-zone RGB keyboard for full immersion.

Faster, cooler, quieter
The IdeaPad Gaming 3 Gen 6 runs faster and cooler than previous generations, with a raised thermal ceiling that dissipates 41% more heat (120W). Its cutting-edge thermals more than double the airflow, with twice as many air outlets and up to four heat pipes.

Calibrated to deliver maximum edge
Get the edge you need with inspired enhancements such as the IdeaPad Gaming 3 Gen 6's 30% larger one-piece touchpad. Enjoy gaming-focused Nahimic Audio, featuring immersive 7.1-channel surround sound that acts as a radar to pinpoint your targets on the battlefield.

15.6" (39.62 cm) Full HD 300nits Anti-glare, 165Hz, 100% sRGB, DC dimmer Display (1920 x 1080)
NVIDIA GeForce RTX 3060 6GB GDDR6, Boost Clock 1282 / 1485MH, TGP 90W
720p with Camera Shutter
AMD Ryzen™ 5 5600H 3.3/4.2GHz
1x 16GB SO-DIMM DDR4-3200
1TB SSD M.2 2280 PCIe 3.0x4 NVMe
LAN 100/1000M
Wi-Fi 802.11 ax
Bluetooth 5.0
HDMI
1x USB 3.1 Type C
2x USB 3.1 (Gen 1)
1x Headphone / mic combo, 2 x 1.5W speakers
White Backlit, Bulgarian
FW TPM 2.0
No OS
35.96 x 25.19 x 2.42 cm
2.25 kg
Виж още Лаптопи Lenovo
Виж всички Лаптопи в категорията
| Приложение: | Gaming |
|---|
| Екран размер: | 15.6" (39.62 cm) |
|---|---|
| Резолюция: | 1920 x 1080 |
| Тип екран: | Матов |
| Тъчскрийн: | Не |
| Видеокарта: | Добавена |
|---|---|
| Модел видеокарта: | GeForce RTX 3060 |
| Специализирана видео памет: | 6 GB |
| Марка процесор: | AMD |
|---|---|
| Серия процесор: | AMD Ryzen 5 |
| Модел процесор: | 5600H |
| Брой ядра: | 6 ядрен |
| Честота: | 3.3 GHz |
| Turbo Boost до: | 4.2 GHz |
| RAM памет: | 16 GB |
|---|---|
| Тип памет: | DDR4 |
| Твърд диск: | 1000 GB |
|---|---|
| SSD: | 1000 GB |
| Безжични мрежи: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
|---|---|
| Bluetooth: | Да |
| Жична мрежа: | 10/100/1000 |
| Четец на карти: | Няма |
|---|---|
| Уеб камера: | HD (720p) |
| HDMI: | HDMI |
|---|---|
| DisplayPort: | Няма |
| USB 3.X: | 2 |
| Издръжливост на батерията: | Не е указано |
|---|
| Операционна система: | Free DOS |
|---|
| Клавиатура: | Кирилица |
|---|---|
| Подсветка на клавиатурата: | Да |
| Материал: | Пластмаса |
| Тегло: | 2.25 Kg |
| Цвят: | Черен |
| Размери (Ш x Д x В): | 35.93 x 25.90 x 1.99 cm |
| Модел: | Lenovo IdeaPad |
|---|
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
- Lenovo Flex
- Lenovo IdeaPad 1
- Lenovo IdeaPad 3
- Lenovo IdeaPad 5
- Lenovo IdeaPad 5 Pro
- Lenovo IdeaPad Pro 5
- Lenovo IdeaPad Slim 3
- Lenovo IdeaPad Slim 5
- Lenovo Legion
- Lenovo Legion 5
- Lenovo Legion 7
- Lenovo Legion Pro 5
- Lenovo Legion Pro 7
- Lenovo LOQ 15AHP10
- Lenovo LOQ 15ARP10E
- Lenovo LOQ 15IRX10
- Lenovo LOQ 15IRX9
- Lenovo LOQ 17IRX10
- Lenovo ThinkBook 14
- Lenovo ThinkBook 14 2-in-1
- Lenovo ThinkBook 15
- Lenovo ThinkBook 16
- Lenovo ThinkBook 16p
- Lenovo ThinkPad E14
- Lenovo ThinkPad E16
- Lenovo ThinkPad L13
- Lenovo ThinkPad L14
- Lenovo ThinkPad L16
- Lenovo ThinkPad P1
- Lenovo ThinkPad P16v
- Lenovo ThinkPad T14
- Lenovo ThinkPad T14s
- Lenovo ThinkPad T16
- Lenovo ThinkPad X1
- Lenovo ThinkPad X13
- Lenovo ThinkPad X1 Carbon
- Lenovo ThinkPad X9-14
- Lenovo ThinkPad X9-15
- Lenovo V15
- Lenovo Yoga 7
- Lenovo Yoga Pro 7
- Lenovo Yoga Slim 7
- Lenovo Yoga Slim 9
Лаптоп Acer Aspire Lite 15 AL15-32P-C49X(NX.DHFEX.001)(сребрист), двуядрен Intel Celeron N4500 1.1/2.8 GHz, 15.6"(39.62cm)FHD IPS Display, 8GB LPDDR4X, 256GB SSD, 3x USB 3.2 Type-A, No OS286.22 €
/559.80 лв
Лаптоп Acer Aspire Lite 15 AL15-41P-R7LQ (NX.J98EX.006)(сребрист), четириядрен AMD Ryzen 3 5300U 2.6/3.8GHz, 15.6" (39.62cm) Full HD TN Anti-Glare Display, (HDMI), 16GB DDR4, 512GB SSD, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, No OS374.99 €
/733.42 лв
Лаптоп Acer Aspire Lite 15 AL15-41P-R4NT (NX.J98EX.00A)(сребрист), четириядрен AMD Ryzen 3 5300U 2.6/3.8GHz, 15.6" (39.62cm) Full HD TN Anti-Glare Display, (HDMI), 16GB LPDDR4X, 512GB SSD, 1x USB Type-C, No OS402.85 €
/787.91 лв













































































































