HP LaserJet Pro MFP 4113fdn
Experience powerful printing performance for your business. This HP LaserJet Pro offers ultra-fast print speeds, effortless setup & management, & easy mobile printing in a compact design. Plus, future-ready security to help protect your network.
- Print speed: Prints up to 47/45 ppm (LTR/A4) 1
- Print quality black (best): Up to 1,200 x 1,200 dpi
- Automatic document feeder capacity: Standard, 50 sheets

Black & White Printing
Deliver print projects quickly with fast speed up to 47 letter pages per minute.
Automatic 2-sided Printing
Save time on multipage projects with ultra-fast automatic 2-sided printing.
Mobile Printing
Print from your mobile devices with the easy-to-use HP app.
USB & Ethernet Connectivity
Easily connect your printer to your computer via Hi-Speed USB 2.0 or Ethernet.
| Specification | Value |
|---|---|
| Print speed black (ISO, letter) | Up to 47 ppm |
| Print speed black (ISO, A4) | Up to 45 ppm |
| First page out black (letter, ready) | As fast as 3.7 sec |
| First page out black (A4, ready) | As fast as 3.8 sec |
| First page out color (letter, ready) | Not specified |
| First page out color (A4, ready) | Not specified |
| Duplex printing | Automatic (default) |
| Duty cycle (monthly, letter) | Up to 80,000 pages |
| Duty cycle (monthly, A4) | Up to 80,000 pages |
| Recommended monthly page volume | Up to 4,000 pages |
| Print quality black (best) | Up to 1200 × 1200 dpi |
| Print languages | pwgRaster, URF, JPEG, TIFF, PCL, PCLXL, PostScript, PDF, nativeOffice, PCLm |
| Print technology | Laser |
| Connectivity, standard | Fax; Gigabit Ethernet 10/100/1000; USB 2.0 device; USB 2.0 host; Walk-up USB |
| Network capabilities | Ethernet |
| Wireless capability | No |
| Display | 4.3" color touchscreen (10.93 cm) |
| Processor speed | 1200 MHz |
| Memory | 512 MB |
| Maximum memory | 512 MB |
| Internal storage | None |
| Storage | Optional job storage via external USB (min 16 GB) |
| Compatible operating systems | Windows 10/11, macOS (Sonoma, Sequoia, Tahoe), Android, iOS, Linux distributions |
| Paper handling input standard | 100-sheet tray 1 + 250-sheet tray 2 + 50-sheet ADF |
| Paper handling input optional | 1 × 550-sheet tray |
| Paper handling output standard | 150-sheet output bin |
| Media types | Paper (plain, recycled, envelopes, labels, etc.) |
| Media sizes supported | Multiple (Letter, A4, Legal, envelopes, custom sizes, etc.) |
| Media sizes custom | Tray 1: 76.2 × 127 to 215.9 × 355.6 mm; Tray 2/3: 105 × 148 to 216 × 355 mm |
| Scanner type | Flatbed + ADF |
| Scan file format | PDF, JPG, TIFF |
| Scan resolution optical | Up to 1200 × 1200 dpi |
| Scan resolution hardware ADF | Up to 300 × 300 dpi |
| Scan speed normal A4 | Up to 38 ppm / 63 ipm (B/W), 26 ppm / 38 ipm (color) |
| Scan speed duplex A4 | Up to 63 ipm (B/W), 38 ipm (color) |
| Scan speed duplex letter | Up to 66 ipm (B/W), 40 ipm (color) |
| Scan speed normal letter | Up to 40 ppm / 66 ipm (B/W), 28 ppm / 40 ipm (color) |
| Automatic document feeder capacity | 50 sheets |
| Duplex ADF scanning | Yes |
| Copy speed black A4 | Up to 45 cpm |
| Copy resolution | Up to 600 × 600 dpi |
| Copies maximum | Up to 999 copies |
| Copy reduce/enlarge | 25% to 400% |
| Faxing | Yes |
| Fax transmission speed | 6 sec/page |
| Fax transmission speed kbps | 33.6 kbps max |
| Fax memory | Up to 400 pages |
| Fax speed dials | Up to 200 numbers |
| Power consumption | 548 W (active), 8.1 W (ready), 1.08 W (sleep), 0.06 W (off modes) |
| Power input | 110–127 VAC or 220–240 VAC (region dependent) |
| Operating humidity | 10–80% RH |
| Recommended humidity | 30–70% RH |
| Operating temperature | 10–32.5°C |
| Typical electricity consumption | 0.45–0.48 kWh/week |
| Energy saving features | Auto-On/Auto-Off, Instant-on, TerraJet Toner |
| Security features | Secure Print, Security Manager, Future-ready security |
| Security management | SNMP, SSL/TLS, 802.1x authentication |
| Safety | IEC/EN 62368-1, IEC 60825-1, IEC 62479, etc. |
| Dimensions (W × D × H) | 420 × 386 × 307 mm |
| Maximum dimensions | 458 × 563 × 558 mm |
| Weight | ~12.2 kg |
JAR Computers може да предложи консумативи за "Мултифункционални устройства".
Виж още Мултифункционални устройства HP
Виж всички Мултифункционални устройства в категорията
| Метод на печат: | Лазерен |
|---|---|
| Цвят: | Монохромен |
| Мрежови възможности: | Жична |
| Формат на печат, max: | A4 |
| Скорост на печат/ч.б./, max: | от 41 до 50 стр./мин. |
| Двустранен печат: | Да |
| Листоподаващо у-во.: | Да |
| Факс възможност: | Да |
| Разделителна способност на печат: | 1200x1200 dpi |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта



-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
527.99 €
/1032.66 лв
-
96.99 €
/189.70 лв
-
495.99 €
/970.07 лв
-
288.16 €
/563.59 лв
-
188.99 €
/369.63 лв
-
527.99 €
/1032.66 лв
-
84.99 €
/166.23 лв
-
304.99 €
/596.51 лв
-
138.99 €
/271.84 лв
-
134.99 €
/264.02 лв
-
193.99 €
/379.41 лв
-
166.26 €
/325.19 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
104.98 €
/205.32 лв
-
40.09 €
/78.41 лв
-
467.56 €
/914.48 лв
-
981.66 €
/1919.97 лв
-
446.75 €
/873.76 лв
-
495.99 €
/970.07 лв
-
184.99 €
/361.81 лв
-
300.70 €
/588.12 лв
-
193.99 €
/379.41 лв
-
Лазерен принтер Canon i-SENSYS LBP246DW, монохромен, 1200 x 1200 dpi, 40стр/мин, Wi-Fi, LAN, USB, A4
247.10 €
/483.29 лв
-
363.99 €
/711.90 лв
-
200.31 €
/391.76 лв
-
194.99 €
/381.36 лв
-
224.99 €
/440.04 лв
-
444.44 €
/869.25 лв
-
347.99 €
/680.61 лв
-
231.83 €
/453.43 лв
-
347.99 €
/680.61 лв
-
154.99 €
/303.13 лв
-
264.99 €
/518.28 лв
-
188.99 €
/369.63 лв
-
158.99 €
/310.96 лв
-
279.99 €
/547.61 лв
-
Лазерен принтер HP LaserJet Pro 4002dw, монохромен, 1200 x 1200 dpi, 40 стр/мин, LAN, Wi-Fi, USB, A4
199.99 €
/391.15 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
188.99 €
/369.63 лв
-
188.99 €
/369.63 лв
-
193.99 €
/379.41 лв
-
146.99 €
/287.49 лв
-
96.99 €
/189.70 лв
-
194.99 €
/381.36 лв
-
138.99 €
/271.84 лв
-
158.99 €
/310.96 лв
-
184.99 €
/361.81 лв
-
Лазерен принтер HP LaserJet Pro 4002dw, монохромен, 1200 x 1200 dpi, 40 стр/мин, LAN, Wi-Fi, USB, A4
199.99 €
/391.15 лв
-
84.99 €
/166.23 лв
-
154.99 €
/303.13 лв
-
376.99 €
/737.33 лв
-
228.99 €
/447.87 лв
-
508.99 €
/995.50 лв
-
224.99 €
/440.04 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
389.99 €
/762.75 лв
-
85.99 €
/168.18 лв
88.99 € -
189.99 €
/371.59 лв
-
111.99 €
/219.03 лв
-
495.99 €
/970.07 лв
-
304.99 €
/596.51 лв
-
347.99 €
/680.61 лв
-
154.99 €
/303.13 лв
-
271.07 €
/530.18 лв
-
363.99 €
/711.90 лв
-
178.99 €
/350.08 лв
-
527.99 €
/1032.66 лв
-
178.99 €
/350.07 лв
-
188.99 €
/369.63 лв
-
104.98 €
/205.32 лв
-
345.99 €
/676.70 лв
-
94.99 €
/185.78 лв
99.99 € -
264.99 €
/518.28 лв
-
804.99 €
/1574.42 лв
-
142.91 €
/279.51 лв
-
259.99 €
/508.50 лв
-
371.99 €
/727.55 лв
-
44.99 €
/87.99 лв
-
358.99 €
/702.12 лв
-
279.99 €
/547.61 лв
-
200.45 €
/392.04 лв
227.63 € -
63.46 €
/124.12 лв
77.29 € -
73.22 €
/143.21 лв
81.36 € -
150.41 €
/294.17 лв
163.17 € -
54.97 €
/107.51 лв
60.01 € -
324.99 €
/635.63 лв
374.99 € -
65.45 €
/128.01 лв
72.56 € -
87.84 €
/171.79 лв
104.89 € -
234.37 €
/458.39 лв
241.28 € -
70.24 €
/137.37 лв
72.47 € -
506.66 €
/990.95 лв
529.52 € -
249.99 €
/488.94 лв
309.99 € -
345.96 €
/676.64 лв
354.69 € -
389.99 €
/762.75 лв
414.99 € -
239.99 €
/469.38 лв
269.99 € -
369.90 €
/723.46 лв
429.99 € -
159.37 €
/311.70 лв
169.97 € -
1539.36 €
/3010.73 лв
1581.16 € -
374.55 €
/732.56 лв
408.56 € -
244.12 €
/477.45 лв
253.97 € -
314.63 €
/615.36 лв
355.16 € -
156.79 €
/306.65 лв
168.99 € -
188.87 €
/369.41 лв
194.76 € -
704.46 €
/1377.80 лв
725.35 € -
179.99 €
/352.03 лв
194.29 € -
201.60 €
/394.29 лв
206.51 € -
94.99 €
/185.78 лв
99.99 € -
128.99 €
/252.28 лв
144.99 € -
248.99 €
/486.98 лв
264.99 € -
85.99 €
/168.18 лв
88.99 €
Мултифункционално лазерно устройство Brother DCP-L5510DW, монохромен, принтер/копир/скенер, 1200 x 1200 dpi, 48 стр/мин, Wi-Fi, LAN, USB, A4389.99 €
/762.75 лв
Мултифункционално лазерно устройство Canon I-SENSYS MF754Cdw II, цветен, принтер/копир/скенер/факс, 1200 x 1200 dpi, до 33 стр/мин, LAN, Wi-Fi, USB, A4, A5385.36 €
/753.71 лв
Мултифункционално лазерно устройство HP LaserJet Pro 3302fdw (499Q8F), цветен, принтер/копир/скенер/факс, 600x600 dpi, 26 стр/мин, LAN, USB, Wi-Fi, A4380.47 €
/744.13 лв




















































































