Asus TUF Gaming F16
AI-Powered Performance and Lifelike Graphics* Get a quantum leap in performance in games and creative apps with AI-powered DLSS 3 and enable lifelike virtual worlds with full ray tracing. | ![]() |
Accelerate Your Ideas NVIDIA Studio takes your creative projects to the next level. Unlock RTX and AI acceleration in top creative apps, NVIDIA Studio drivers for max stability, and a suite of exclusive tools to fast-track your creativity. | ![]() |
Further With AI, Faster on RTX Get next-level AI performance on GeForce RTX. Discover the RTX AI advantage. Built for the era of AI, GeForce RTX GPUs feature specialized AI Tensor Cores that deliver cutting-edge performance and revolutionary capabilities. Harness exclusive AI features and transform the way you work and play. From enhanced creativity and ultra-efficient productivity to blisteringly fast gaming, the ultimate in AI power on Windows PCs is on RTX – today and tomorrow. | ![]() |
Vent the heat 4 dedicated exhaust vents ensure that warm air has multiple unobstructed pathways out of the machine.
Custom heatpipes 5 copper heatpipes help to efficiently wick heat away from the CPU and GPU towards the Arc Flow Fans. | ![]() |
Arc Flow Fans Slim chassis leave little room for cooling, so we enhanced every aspect of the Arc Flow Fans™. Each one features 84 blades that vary in thickness from base to tip to maximize airflow. | ![]() |
Cleaner and quieter The F16 features a dust filter for both of its fans. A filter helps to keep dust and fibers from being sucked into the chassis, which prevents heat builds up over time, helping your laptop run at peak performance long-term. | ![]() |
Config specs:
16" (40.64cm), FHD+ 16:10 (1920 x 1200, WUXGA), IPS, Anti-glare, 144Hz, G-Sync, MUX Switch + NVIDIA Advanced Optimus
NVIDIA GeForce RTX 4050 Laptop GPU, 2420MHz at 140W (2370MHz Boost Clock+50MHz OC, 115W+25W Dynamic Boost), 6GB GDDR6
720P HD camera, built-in array microphone, AI noise-canceling technology
Intel Core i7-13620H 10C (6P + 4E) / 16T, P-core 2.4 / 4.9GHz, E-core 1.8 / 3.6GHz, 24MB
2x8GB DDR5-5600 SO-DIMM, 2x SO-DIMM slots, max capacity 64GB, support dual channel memory
1TB PCIe 4.0 NVMe M.2 SSD
Gigabit Ethernet
Wi-Fi 6(802.11ax) (Dual band) 2*2
Bluetooth 5.3
1x Thunderbolt 4 support DisplayPort
2x USB 3.2 Gen 1 Type-A
1x USB 3.2 Gen 2 Type-C support DisplayPort / power delivery / G-SYNC
1x HDMI 2.1 FRL
1x 3.5mm Combo Audio Jack
1x RJ45 LAN port
2-speaker system, Dolby Atmos, Hi-Res certification
56WHrs, 4S1P, 4-cell Li-ion Battery
240W AC Adapter
Backlit Chiclet Keyboard 1-Zone RGB, БДС кирилизация на клавиатурата
Trusted Platform Module (Firmware TPM)
No OS
35.4 x 25.1 x 2.21 ~ 2.67 cm
2.2kg
Виж още Лаптопи Asus
Виж всички Лаптопи в категорията
| Приложение: | Gaming |
|---|
| Екран размер: | 16" (40.64 cm) |
|---|---|
| Резолюция: | 1920 x 1200 |
| Тип екран: | Матов |
| Тъчскрийн: | Не |
| Видеокарта: | Добавена |
|---|---|
| Модел видеокарта: | GeForce RTX 4050 |
| Специализирана видео памет: | 6 GB |
| Марка процесор: | Intel |
|---|---|
| Серия процесор: | Intel Core i7 |
| Модел процесор: | 13620H |
| Брой ядра: | 10 ядрен |
| Честота: | 2.4 GHz |
| Turbo Boost до: | 4.9 GHz |
| RAM памет: | 16 GB |
|---|---|
| Тип памет: | DDR5 |
| Твърд диск: | Няма GB |
|---|---|
| SSD: | 1000 GB |
| Безжични мрежи: | Wi-Fi 6 (802.11ax) |
|---|---|
| Bluetooth: | Да |
| Жична мрежа: | 10/100/1000 |
| Четец на карти: | Няма |
|---|---|
| Уеб камера: | HD (720p) |
| HDMI: | HDMI |
|---|---|
| DisplayPort: | Няма |
| USB 3.X: | 3 |
| Издръжливост на батерията: | Не е указано |
|---|
| Операционна система: | Free DOS |
|---|
| Клавиатура: | Кирилица |
|---|---|
| Подсветка на клавиатурата: | Да |
| Материал: | Пластмаса |
| Цвят: | Сив |
| Тегло: | 2.2 Kg |
| Размери (Ш x Д x В): | 35.4 x 25.1 x 2.67 cm |
| Модел: | ASUS TUF |
|---|---|
| Серия: | Asus TUF Gaming F16 |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта



- Asus ExpertBook
- Asus ExpertBook P1
- Asus ProArt
- Asus ROG Strix
- Asus ROG Strix G16
- Asus ROG Strix SCAR 16
- Asus ROG Strix SCAR 18
- Asus ROG Zephyrus
- Asus TUF Gaming
- Asus TUF Gaming A15
- Asus TUF Gaming A16
- Asus V16
- Asus VivoBook 15
- Asus VivoBook 16
- Asus VivoBook 18
- Asus Vivobook Go 15
- Asus Vivobook S 14
- Asus Vivobook S 16
- Asus ZenBook 14
- Asus ZenBook 14 OLED
- Asus Zenbook S 16
-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
122.86 €
/240.30 лв
-
481.84 €
/942.39 лв
-
1070.51 €
/2093.73 лв
-
465.67 €
/910.77 лв
-
558.99 €
/1093.29 лв
-
823.38 €
/1610.40 лв
-
474.92 €
/928.86 лв
498.99 € -
564.49 €
/1104.05 лв
-
991.58 €
/1939.36 лв
-
214.60 €
/419.71 лв
-
249.00 €
/487.00 лв
-
1149.99 €
/2249.18 лв
-
499.99 €
/977.90 лв
538.99 € -
558.00 €
/1091.35 лв
-
1143.16 €
/2235.84 лв
-
454.99 €
/889.88 лв
-
264.14 €
/516.61 лв
-
1923.42 €
/3761.88 лв
-
535.50 €
/1047.34 лв
-
1507.27 €
/2947.97 лв
-
898.99 €
/1758.27 лв
-
348.37 €
/681.35 лв
-
884.74 €
/1730.41 лв
-
418.85 €
/819.20 лв
-
519.99 €
/1017.01 лв
-
95.56 €
/186.91 лв
-
1403.30 €
/2744.62 лв
-
448.99 €
/878.15 лв
-
2185.21 €
/4273.90 лв
-
1189.96 €
/2327.37 лв
-
1193.84 €
/2334.94 лв
-
314.73 €
/615.56 лв
-
374.99 €
/733.42 лв
-
888.99 €
/1738.71 лв
-
3566.33 €
/6975.13 лв
-
949.99 €
/1858.02 лв
-
1193.84 €
/2334.94 лв
-
649.99 €
/1271.27 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
1095.20 €
/2142.03 лв
-
758.99 €
/1484.46 лв
799.99 € -
858.98 €
/1680.02 лв
-
558.99 €
/1093.29 лв
-
558.00 €
/1091.35 лв
-
948.99 €
/1856.06 лв
-
374.99 €
/733.42 лв
-
534.99 €
/1046.35 лв
-
519.99 €
/1017.01 лв
-
535.50 €
/1047.34 лв
-
748.99 €
/1464.90 лв
935.00 € -
813.39 €
/1590.84 лв
-
649.99 €
/1271.27 лв
-
778.99 €
/1523.57 лв
-
499.99 €
/977.90 лв
538.99 € -
698.99 €
/1367.11 лв
729.99 € -
888.99 €
/1738.71 лв
-
1199.99 €
/2346.98 лв
-
1498.99 €
/2931.77 лв
-
786.99 €
/1539.22 лв
-
1399.98 €
/2738.12 лв
-
898.99 €
/1758.27 лв
-
644.99 €
/1261.49 лв
689.86 € -
569.99 €
/1114.80 лв
-
129.99 €
/254.24 лв
134.99 € -
1169.99 €
/2288.30 лв
-
232.99 €
/455.69 лв
-
278.99 €
/545.66 лв
-
584.99 €
/1144.14 лв
-
1948.99 €
/3811.89 лв
2098.99 € -
978.99 €
/1914.74 лв
-
749.99 €
/1466.85 лв
-
1748.99 €
/3420.73 лв
-
1128.99 €
/2208.11 лв
-
418.99 €
/819.47 лв
-
2249.99 €
/4400.60 лв
-
799.99 €
/1564.64 лв
-
614.99 €
/1202.82 лв
-
1338.98 €
/2618.82 лв
-
898.99 €
/1758.27 лв
966.35 € -
448.99 €
/878.15 лв
-
767.18 €
/1500.48 лв
807.24 € -
1990.46 €
/3893.01 лв
2083.60 € -
1587.41 €
/3104.70 лв
1669.28 € -
2377.18 €
/4649.35 лв
2808.88 € -
815.46 €
/1594.89 лв
900.04 € -
2941.16 €
/5752.42 лв
3078.52 € -
2358.17 €
/4612.18 лв
2468.59 € -
1782.34 €
/3485.95 лв
1867.19 € -
1584.44 €
/3098.89 лв
1703.36 € -
1934.28 €
/3783.12 лв
2080.25 € -
1881.76 €
/3680.39 лв
2133.95 € -
1043.01 €
/2039.94 лв
1166.92 € -
1351.28 €
/2642.88 лв
1403.30 € -
999.99 €
/1955.81 лв
1026.45 € -
2881.87 €
/5636.45 лв
3076.42 € -
689.99 €
/1349.50 лв
710.07 € -
183.90 €
/359.67 лв
223.59 € -
740.14 €
/1447.58 лв
845.74 € -
991.42 €
/1939.05 лв
1011.68 € -
1127.03 €
/2204.28 лв
1207.34 € -
714.01 €
/1396.48 лв
859.68 € -
1319.99 €
/2581.68 лв
1459.99 € -
1807.72 €
/3535.59 лв
1943.88 € -
838.48 €
/1639.92 лв
887.21 € -
573.77 €
/1122.20 лв
794.26 € -
717.09 €
/1402.51 лв
865.83 € -
1444.91 €
/2825.99 лв
1559.34 € -
1312.91 €
/2567.82 лв
1411.46 € -
2095.20 €
/4097.86 лв
2183.48 € -
2495.57 €
/4880.91 лв
2599.58 € -
1981.57 €
/3875.62 лв
2367.95 € -
1001.63 €
/1959.03 лв
1105.63 € -
668.56 €
/1307.60 лв
774.63 € -
1095.20 €
/2142.03 лв
1147.15 € -
1196.98 €
/2341.09 лв
1288.87 € -
870.26 €
/1702.08 лв
933.70 € -
1923.42 €
/3761.88 лв
1975.44 € -
1196.98 €
/2341.09 лв
1247.27 € -
594.13 €
/1162.01 лв
700.20 € -
1196.98 €
/2341.09 лв
1330.48 €
Лаптоп Lenovo Pro 5 16AKP10 (83JN002ABM)(сив), осемядрен AMD Ryzen AI 7 350 2.0/5.0GHz, 16" (40.64cm) OLED Display (HDMI), 24GB LPDDR5x, 1TB SSD NVMe, 1x USB 3.2 Gen 1 Type-A, No OS1262.71 €
/2469.65 лв
Лаптоп MSI Katana 15 HX B14WEK-282XBG (9S7-1587C1-282), десетядрен Intel Core i5-14450HX 2.4/4.8 GHz, 15.6" (39.62cm) QHD IPS 165Hz Anti-Glare Display & GF RTX 5050 8GB (HDMI), 16GB DDR5, 512GB SSD NVMe, 1x USB 3.2 Gen 2 Type-C, No OS1274.41 €
/2492.53 лв
Лаптоп Lenovo Yoga Slim 7 14ILL10 (83JX001CBM)(сив), осемядрен Intel Core Ultra 7 258V 2.2/4.8 GHz, 14" (35.56 cm) WUXGA OLED Dolby Vision 600nits Glare Display, (HDMI), 32GB LPDDR5X, 1TB SSD, 2x Thunderbolt 4, Windows 11 Home1275.82 €
/2495.28 лв










%EF%BD%9CLaptops%20For%20Gaming%EF%BD%9CASUS%20Global.png)
%EF%BD%9CLaptops%20For%20Gaming%EF%BD%9CASUS%20Global.png)



















































































































