GeForce RTX™ 5060 OC Low Profile 8G
COOLING SYSTEM
GIGABYTE's custom-designed cooling system ensures efficient heat dissipation, featuring server-grade thermal conductive gel, a copper plate with direct GPU contact, and composite copper heat pipes. These elements facilitate enhanced heat transfer to the heatsink, enabling higher performance at lower temperatures.
LOW PROFILE DESIGN
At just 182mm in length, the card is perfect for compact builds. An additional low-profile bracket is included for seamless adaptability to different build needs.
FEATURES
- Powered by the NVIDIA Blackwell architecture and DLSS 4
- Powered by GeForce RTX™ 5060
- Integrated with 8GB GDDR7 128 bit memory interface
- Low Profile Design with 182mm card length
- Server-grade Thermal conductive gel
- Graphene Nano Lubricant
- Supports up to 4 displays
| Specification | |
|---|---|
| Graphics Processing | GeForce RTX™ 5060 |
| Core Clock | 2512 MHz (Reference: 2497 MHz) |
| CUDA® Cores | 3840 |
| Memory Clock | 28 Gbps |
| Memory Size | 8 GB |
| Memory Type | GDDR7 |
| Memory Bus | 128 bit |
| Card Bus | PCI-E 5.0 |
| Digital Max Resolution | 7680×4320 |
| Multi-view Support | 4 Displays |
| Card Size (mm) | L=182, W=69, H=36 |
| PCB Form Factor | ATX |
| DirectX Support | DirectX 12 API |
| OpenGL Support | 4.6 |
| Recommended PSU | 450W |
| Power Connectors | 8-pin ×1 |
| Outputs | 2× DisplayPort 2.1b1× DisplayPort 1.4a1× HDMI 2.1b |
JAR Computers може да предложи ремонт/смяна/монтаж в наш сервиз или при партньор.
Виж още Видео карти Gigabyte
Виж всички Видео карти в категорията
| GPU производител: | nVidia |
|---|---|
| Капацитет: | 8 GB |
| Тип памет на видеокарта: | GDDR7 |
| Битове (BUS памет): | 128 Bit |
| Интерфейс: | DP HDMI |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта



-
Какво пазаруват другите
-
Най-продавани продукти
-
Промоционални продукти
-
6.12 €
/11.96 лв
-
105.05 €
/205.45 лв
-
348.99 €
/682.57 лв
-
Видео карта Nvidia GF RTX 5050, 8GB, MSI Ventus 2X, OC, PCI-E 5.0, GDDR6, 128-bit, DisplayPort, HDMI
325.77 €
/637.15 лв
-
417.14 €
/815.85 лв
-
748.99 €
/1464.90 лв
809.99 € -
71.32 €
/139.50 лв
-
1070.83 €
/2094.37 лв
-
765.26 €
/1496.72 лв
-
33.55 €
/65.61 лв
-
78.98 €
/154.46 лв
-
6.12 €
/11.96 лв
-
55.39 €
/108.33 лв
-
Видео карта Nvidia GF RTX 5050, 8GB, MSI Shadow 2X, OC, PCI-E 5.0, GDDR6, 128-bit, DisplayPort, HDMI
307.70 €
/601.81 лв
-
366.36 €
/716.54 лв
-
119.99 €
/234.68 лв
-
Видео карта AMD Radeon RX 580 2048SP, Biostar, PCI-E 3.0, 8GB GDDR5, 256-bit, DisplayPort, HDMI, DVI
167.99 €
/328.56 лв
-
318.99 €
/623.89 лв
328.99 € -
548.99 €
/1073.73 лв
-
1608.12 €
/3145.21 лв
-
55.39 €
/108.33 лв
-
71.32 €
/139.50 лв
-
33.55 €
/65.61 лв
-
748.99 €
/1464.90 лв
809.99 € -
Видео карта Nvidia GF RTX 5060 Ti, 8GB, Gainward Ghost, PCI-E 5.0, GDDR7, 128-bit, DisplayPort, HDMI
418.99 €
/819.47 лв
453.99 € -
167.58 €
/327.76 лв
-
17.80 €
/34.82 лв
-
793.99 €
/1552.91 лв
-
403.76 €
/789.69 лв
-
57.92 €
/113.28 лв
-
756.34 €
/1479.27 лв
-
17.80 €
/34.82 лв
-
17.80 €
/34.82 лв
-
6.12 €
/11.96 лв
-
918.43 €
/1796.29 лв
-
71.32 €
/139.50 лв
-
42.90 €
/83.91 лв
45.83 € -
56.89 €
/111.26 лв
-
756.34 €
/1479.27 лв
-
943.37 €
/1845.07 лв
-
33.55 €
/65.61 лв
-
793.99 €
/1552.91 лв
-
Видео карта AMD Radeon RX 580 2048SP, Biostar, PCI-E 3.0, 8GB GDDR5, 256-bit, DisplayPort, HDMI, DVI
167.99 €
/328.56 лв
-
599.99 €
/1173.48 лв
-
318.99 €
/623.89 лв
328.99 € -
348.99 €
/682.57 лв
-
753.99 €
/1474.68 лв
-
723.99 €
/1416.00 лв
-
718.99 €
/1406.22 лв
-
Видео карта Nvidia GF RTX 5060 Ti, 8GB, Gainward Ghost, PCI-E 5.0, GDDR7, 128-bit, DisplayPort, HDMI
418.99 €
/819.47 лв
453.99 € -
119.99 €
/234.68 лв
-
224.99 €
/440.04 лв
-
Видео карта Nvidia GF RTX 5080, 16GB, MSI Ventus 3X OC, PCI-E 5.0, GDDR7, 256-bit, DisplayPort, HDMI
1348.99 €
/2638.40 лв
-
748.99 €
/1464.90 лв
809.99 € -
498.99 €
/975.94 лв
-
40.90 €
/79.99 лв
-
Видео карта Nvidia GF RTX 5080, 16GB, Gainward Phoenix, PCI-E 5.0, GDDR7, 256-bit, DisplayPort, HDMI
1318.99 €
/2579.72 лв
-
873.99 €
/1709.38 лв
908.99 € -
698.99 €
/1367.11 лв
748.99 € -
548.99 €
/1073.73 лв
-
349.99 €
/684.52 лв
-
808.99 €
/1582.25 лв
-
Видео карта AMD Radeon RX 9060 XT, 8GB, Acer Nitro, OC, PCI-E 5.0, GDDR6, 128-bit, DisplayPort, HDMI
459.99 €
/899.66 лв
-
1357.99 €
/2656.00 лв
1413.99 € -
868.99 €
/1699.60 лв
894.98 € -
1239.99 €
/2425.21 лв
-
764.99 €
/1496.19 лв
-
748.99 €
/1464.90 лв
798.99 € -
838.99 €
/1640.92 лв
-
Видео карта AMD Radeon RX 7600, 8GB, Asus Dual EVO, OC, PCI-E 4.0, GDDR6, 128-bit, DisplayPort, HDMI
309.99 €
/606.29 лв
-
758.99 €
/1484.46 лв
777.99 €
-
Видео карта Nvidia GF RTX 5060 Ti, 8GB, Gainward Ghost, PCI-E 5.0, GDDR7, 128-bit, DisplayPort, HDMI
418.99 €
/819.47 лв
453.99 € -
698.99 €
/1367.11 лв
748.99 € -
868.99 €
/1699.60 лв
894.98 € -
1357.99 €
/2656.00 лв
1413.99 € -
748.99 €
/1464.90 лв
809.99 € -
42.90 €
/83.91 лв
45.83 € -
748.99 €
/1464.90 лв
798.99 € -
873.99 €
/1709.38 лв
908.99 € -
758.99 €
/1484.46 лв
777.99 € -
318.99 €
/623.89 лв
328.99 €
Видео карта Nvidia GF RTX 5060, 8GB, Asus Dual EVO, OC, PCI-E 5.0, GDDR7, 128-bit, DisplayPort, HDMI398.77 €
/779.92 лв
Видео карта Nvidia GF RTX 5060, 8GB, Gigabyte EAGLE, OC, PCI-E 5.0, GDDR7, 128 bit, DisplayPort, HDMI400.90 €
/784.10 лв
Видео карта Nvidia GF RTX 5060, 8GB, MSI Ventus 2X, OC, PCI-E 5.0, GDDR7, 128-bit, DisplayPort, HDMI395.23 €
/773.00 лв



































































