Qnap TVS-h874-i5-32G
Highly-reliable ZFS-based storage with PCIe Gen 4 expandability for 10/25GbE connectivity, M.2 NVMe SSD caching and multi-threads processors for virtualization applications
With an Intel® Core™ multicore-core Processor to support the ZFS-based QuTS hero operating system, the TVS-h874 SMB NAS ensures data integrity and supports block-level inline data deduplication and compression, near-limitless snapshots, real-time SnapSync, and SSD optimization. Whether for mission-critical file servers, virtualization servers, collaborative video editing, or efficient data backup and recovery applications, the TVS-h874 delivers an ideal NAS solution. The high-performance TVS-h874 provides PCIe Gen 4 (up to twice the transmission speed of Gen 3) expandability, M.2 NVMe SSD caching, and 2.5GbE/10GbE connectivity for high-speed virtualization network environments.

| CPU | Intel® Core™ i5-12400 6-core/12-thread Processor, burst up to 4.4 GHz |
| CPU Architecture | 64-bit x86 |
| Graphic Processors | Intel® UHD Graphics 730 |
| Floating Point Unit | Yes |
| Encryption Engine | (AES-NI) |
| Hardware-accelerated Transcoding | Yes |
| System Memory | 32 GB SODIMM DDR4 |
| Maximum Memory | 64 GB ( 2 x 32 GB) |
| Memory Slot | 2 x SODIMM DDR4 |
| Flash Memory | 5GB (Dual boot OS protection) |
| Drive Bay | 8 x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s |
| Drive Compatibility | 3.5-inch bays: 3.5-inch SATA hard disk drives 2.5-inch SATA solid state drives |
| Hot-swappable | (Not supported M.2 SSD) |
| M.2 Slot | 2 x M.2 2280 PCIe Gen 4 x4 slots Compatible with NVMe SSD PCIe Gen 3 and above. |
| SSD Cache Acceleration Support | Yes |
| GPU pass-through | Yes |
| 2.5 Gigabit Ethernet Port (2.5G/1G/100M) | 2 (2.5G/1G/100M/10M) |
| 5 Gigabit Ethernet Port (5G/2.5G/1G/100M) | Optional via PCIe expansion card |
| 10 Gigabit Ethernet Port | Optional via PCIe expansion card |
| Wake on LAN (WOL) | Yes |
| Jumbo Frame | Yes |
| PCIe Slot | 2 Card dimensions for PCIe slot 1~Slot 2:185 x 131.15 x 18.76 mm / 7.28 x 5.16 x 0.74 inches. |
| USB 3.2 Gen 2 (10Gbps) Port | 1 x Type-C USB 3.2 Gen 2 10Gbps 2 x Type-A USB 3.2 Gen 2 10Gbps |
| HDMI™ Output | 1, HDMI™ 1.4b (up to 4096 x 2160 @ 30Hz) |
| Form Factor | Tower |
| LED Indicators | HDD 1-8, Status, LAN, USB port, M.2 port |
| LCD Display/ Button | Yes |
| Buttons | Power, Reset, USB Copy |
| Dimensions (HxWxD) | 188.2 × 329.3 × 280.8 mm Dimensions do not include foot pad (foot pad may be up to 30mm / 1.18 inches high depending on model) |
| Weight (Net) | 7.3 kg |
| Weight (Gross) | 8.95 kg |
| Operating Temperature | 0 - 40 °C (32°F - 104°F) |
| Storage Temperature | -20 - 70°C (-4°F - 158°F) |
| Relative Humidity | 5-95% RH non-condensing, wet bulb: 27˚C (80.6˚F) |
| Power Supply Unit | 250W, 100-240V |
| Power Consumption: Disk Standby Mode | 58.127 W |
| Power Consumption: Operating Mode, Typical | 81.865 W Tested fully populated with WD10EFRX hard drives. |
| Fan | System fan: 2 x 120mm, 12VDC CPU fan: 1 x 60mm, 12VDC |
| System Warning | Buzzer |
Виж още Мрежови дискове NAS Qnap
Виж всички Мрежови дискове NAS в категорията
| Формфактор: | Tower |
|---|---|
| Капацитет: | Неокомплектован GB |
- 5
0 ревюта
- 4
0 ревюта
- 3
0 ревюта
- 2
0 ревюта
- 1
0 ревюта
Мрежови диск (NAS) Synology RS2423+, четириядрен AMD Ryzen V1780B 3.3/3.6 GHz, без твърд диск (12x SATA 6Gb/s), 8GB DDR4, 2x 1GbE / 1x 10GbE, 2x USB 3.23043.79 €
/5953.13 лв
Мрежови диск (NAS) Synology RS10816xs+,четири-ядрен Intel Xeon E3 3.3 GHz, без твърд диск, 8 GB DDR3 ECC, USB 3.03221.39 €
/6300.49 лв
Мрежови диск (NAS) Qnap TS-1232PXU-RP-4G, четириядрен Alpine AL324 1.7GHz, 512 MB Flash memory (Dual boot OS protection), 12x 3.5-inch SATA 6Gb/s, 3Gb/s, 4x USB 3.2 Gen 12294.65 €
/4487.95 лв

















