Оливерници, мелници, дозатори

Филтри dole

Не откриваш това, което търсиш? Пиши ни

Оливерници, мелници, дозатори

Оливерници и оцетници

Оливерника, както и оцетника е малък съд с плоско дъно с тесен врат. Оливерниците и оцентниците често имат вграден улей или чучур. Също така те могат да имат и дръжка. За разлика от малката гарафа, един оливерник има запушалка или чучур. Оливерниците обикновено се правят от стъкло, керамика или неръждаема стомана. За по-модерна версия на класическите оливерници и оцетници, може да се приемат онези с пулверизатор вместо тапа или чучур. 

Днес оливерниците и оцетниците обикновено изпълняват кулинарна функция, като държат течни подправки като зехтин и балсамов оцет. Те често имат вграден филтър, който да действа като цедка, така че оцетът, съдържащ билки и други твърди съставки, да се излее чисто. Този тип съдове също служат подобно на гарафи за лимонов сок и други масла.

Мелнички

Мелничката се използва за смилане на малки и твърди хранителни продукти, обикновено между две въртящи се абразивни повърхности, разделени от разстояние. Когато двете повърхности са отдалечени една от друга, полученият смлян материал е по-груб, а когато двете повърхности са разположени по-близо една до друга, полученият смлян материал е по-фин и по-малък. Те могат да бъдат електрически или ръчни.

Мелничките за смилане на храни обикновено се произвеждат с една конкретна цел: кафе на зърна, сушени зърна черен пипер, едра сол, подправки или маково семе например. Мелниците за кафе обикновено се захранват от електрически двигатели; домашните мелници за пипер, сол и подправки, използвани за поръсване на малко подправки върху храната, обикновено се управляват ръчно, понякога от мотор, захранван от батерии.

Ръчните мелнички

Ръчните мелнички се въртят на ръка, завъртайки едната повърхност срещу другата. Мелниците за кафе обикновено имат дръжка, осигуряваща лост за многото обороти, необходими за смилане на достатъчно кафе за чаша. Смляното кафе се събира в контейнер, който е част от мелницата.

Мелниците за сол, черен пипер и подправки, по същество са същите като мелниците за кафе, обикновено нямат дръжка, а целият връх се върти вместо това. Въпреки че това е по-малко удобно, при подправките са необходими само няколко завъртания, за да се смила достатъчно добре. Смленият продукт попада директно върху подправената храна; мелницата няма контейнер. Няколко конструкции имат абразивни повърхности, които не се въртят, всяко притискане на дръжките премества една плоска плоча покрай друга, след което плочите се възстановяват в първоначалното си положение чрез пружина. Някои мелници могат да се регулират, за да се зададе фиността на смилането. Много твърди подправки се предлагат в еднократни мелнички, включващи обикновена конусна мелница, предназначена да се изхвърли, когато е празна.

Ръчните мелници могат да се използват за смилане на други хранителни продукти, различни от тези за които са предназначени, но мелниците, предназначени за смилане на пипер, са неподходящи за смилянето на фино смляно брашно. 

Първата кафемелачка е направена от Ричард Дирман, английски ковач от Бирмингам, през 1799 г. Тази мелница е широко разпространена в САЩ, където Уайлсън Патентова първата стеномелачка за кафе през 1818 г. Френското Peugeot патентова мелницата за пипер през 1842 г. Механизмът от закалена стомана напуква пипера преди действителния процес на смилане. Жлебовете на механизма на Peugeot са отделно нарязани в метала и след това закалени, което ги прави много издръжливи.

Посетете www.jarcomputers.com и изберете подходящите за вас оливерници, мелници и дозатори.