Слушалки

Филтри dole

Order by Table
Order by List

  1. Слушалки Microsoft Modern (I6N-00001), микрофон, USB-C, дължина на кабела 1.5m, LED индикатор, черниСлушалки Microsoft Modern (I6N-00001), микрофон, USB-C, дължина на кабела 1.5m, LED индикатор, черни


    84.99 лв
  2. Слушалки Microsoft Modern USB Headset Black, микрофон, USB, черниСлушалки Microsoft Modern USB Headset Black, микрофон, USB, черни


    98.99 лв

Слушалките - най-доброто средство да чуем само онова, което искаме

За разлика от фонографа, слушалките не могат да претендират за един изобретател. Вместо това тяхното развитие е постоянен процес на експерименти и подобрения, датиращи от края на по-миналия век.

Ранните модели слушалки не били нито красиви, нито удобни и предлагали слаб моно звук, но от тези скромни начални опити идва гамата от невероятни hi-fi, безжични и шумопотискащи чудеса, на които се радваме днес.

Нека научим малко повече за прародителите на съвременните слушалки

Слушалки 1
Слушалки - купете от нас!

В края на XIX век се появяват първите персонални устройства за слушане.

През 1878 г. е представен първият патент за електродинамичен преобразувател, който малко или много бележи началото на високоговорителя.

Не отнема много време на хората да осъзнаят, че удоволствието на един човек е досада за друг. И в този ред на мисли не е учудващо, че технологиите, за прилагане на високоговорителите за лична употреба, бързо се развихрили.

Първото приложение на високоговорители, които само един човек в стаята можел да чуе, имало практическа, професионална употреба. Телефонните оператори в началото на 1880-те започнали да използват индивидуални слушалки. Това позволило на много хора да седят заедно в една стая, докато слушат различно аудио. Слушалките за удоволствие от самото слушане последвали скоро - през 1890-те, след като компанията Electrophone използвала слушалки, за да доставя музика от оперните театри в Лондон до платени абонати.

Нито едно устройство не приличало на днешните слушалки. От една страна, те не се носели на главата. Това било непрактично, поради тежестта на тези ранни представители. Слушалките, използвани от телефонните оператори, можело да тежат над 4 кг. - трудно е дори да си го представим. Уредът, използван от Electophone за слушане на музика, приличал на лекарски стетоскоп.

Зората на слушалките

  • Първите слушалки, които бихме разпознали като такива, са изобретени от американец на име Натаниел Болдуин. Известно като „Radio Head-Set“, устройството на Болдуин се е поставяло удобно на главата. Двете чашки за уши били свързани с лента за глава в дизайн, който слушалките поддържат като основна форма и до наши дни. Звукът бил моно, но доста приличен, като за първите по рода си слушалки.

Подобно на много амбициозни изобретатели по онова време, Болдуин изпратил прототип на слушалките си на ВМС на САЩ, които вече използвали подобни, макар и по-тромави и по-лоши системи, за радиокомуникация. Военноморските сили били нетърпеливи да поръчат още много, но с огорчение разбрали, че производството на Болдуин е ограничено до 10 чифта слушалки наведнъж, тъй като той ги изработвал в кухнята си. Заради тези производствени ограничения, младият инженер и изобретател отказал да патентова своя дизайн на слушалки, вярвайки, че включената иновация е твърде малка, за да бъде оправдана. Това довело до много други успешни копия на слушалките му и допринесло за финансовата разруха на Болдуин.

Слушалки 2
Слушалки - вижте още!
  • Следващата голяма иновация в историята на слушалките идва от Германия. През 1924 г. млад инженер на име Ойген Байер основава Електротехническата фабрика Ойген Бейер в Берлин за производство на високоговорители. До 1937 г. това, което става известно като Beyerdynamic, прокарва първите в света динамични слушалки, DT 48. Тези слушалки са способни на много по-добър звук от Radio Head-Set на Болдуин. Слушалките на Beyerdynamic запазили основния дизайн на Болдуин, но значително подобрили комфорта при носене.

DT 48 бил такъв скок в бъдещето, че се произвежда и днес, с лека модернизация и подобрен звук.

  • Следващата революция в развитието на слушалките е през 50-те години на миналия век. Няколко ключови събития предвещавали новата ера в удоволствието от слушането: нарастващи доходи, изобретяването на стереото и появата на LP (дългосвиреща грамофонна плоча).

През 1958 г. Джон К. Кос, американски джаз музикант, се възползвал от тези тенденции, като представил първите по рода си стерео слушалки, SP/3. Слушалките на Кос предоставили качество на звука, нечувано до този момент - изживяване, близко до музиката на живо.. Следващият принос на Кос към иновациите бил да убеди производителите на аудио да включат стандартизирани входове за слушалки към домашните стерео системи, които по онова време не разполагали с такива.

Коѕѕ Соrроrаtіоn са толкова успешни, че продължават да произвеждат слушалки и в наши дни, а самият Кос умира през 2021г., доживявайки до 91г.

  • Първото транзисторно радио за лична употреба е разработено 1954г., но то е все още далеч от етапа, в който да може да се слуша със слушалки.

Крачката от персонални до преносими: слушалки с дунапрен и наушници, влизащи в ухото

До 70-те години на XX век слушалките вече са се утвърдили като уникален начин за слушане на музика, който не натрапва на околните чуждия вкус. Сега оставало само слушалките да бъдат отвързани от домашните стерео системи и да хукнат по улиците с техните притежатели, така че да могат да носят със себе си личния си оазис от звуци.

Корпорацията Sony направила точно това през 1979 г. с изобретяването на Walkman – преносимият касетофон с малки, леки слушалки от дунапрен, които доставяли доста приличен звук.

След това, в края на 90-те, започнали да се появяват MP3 плейъри, които позволили на потребителите да съхраняват множество албуми за преносимо възпроизвеждане. Пробивът направил iPod на Apple през 2001г. - революция в слушането на музика със своя интуитивен потребителски интерфейс, но и заменил дунапренените слушалки, на Walkman. Една от ключовите характеристики на iPod били неговите по-малки, изглеждащи космически (за времето) слушалки, влизащи в ухото. Макар звукът в тези слушалки да не бил олицетворение на hi-fi, те лесно се побирали в джоб или чанта и не изисквали лента върху главата.

Големите слушалки се завръщат

Слушалки 3
Слушалки - разберете сега!

Малките слушалки остават хит за около десетилетие, след което големите отново набират скорост и популярност, дори се превръщат в мода.

Качеството на звука върви към безкомпромисност, независимо от модела слушалки. В допълнение към това, потребителите днес могат да избират между традиционните кабелни слушалки и безжичните версии, които използват Bluetooth. Друга голяма иновация са слушалките с технология за активно шумопотискане, които предотвратяват външния шум да смущава удоволствието от слушането на музиката.

Разбира се слушалките навлизат и в света на компютърните игри, като през тях може не само да се слуша, но и да се говори и по този начин играещите да си общуват.

Едва ли има нужда да споменаваме и огромната им роля в развитието на функциите на мобилните телефони.

Въобще съвременните слушалки са цяла вселена – от контрола на силата на звука, до приемането и предаването на гласови команди, отвеждащи към смарт устройства.

Какви слушалки можете да откриете в JAR Computers

При нас ще намерите богата гама от висококачествени слушалки, - за музика, за мобилни телефони, за компютри, геймърски, с необходимата гаранция и възможност за разсрочено плащане.

Само попитайте нашите служители и те ще направят избора ви бърз и лесен.

Заповядайте в JAR Computers!

Слушалките - най-доброто средство да чуем само онова, което искаме

Нека научим малко повече за прародителите на съвременните слушалки

Зората на слушалките

Крачката от персонални до преносими: слушалки с дунапрен и наушници, влизащи в ухото

Големите слушалки се завръщат

Какви слушалки можете да откриете в JAR Computers